Limagrain seminar

Streda 29.novembra 2023, meniny má Vratko, zajtra Ondrej/Andrej

Pre mňa veľmi zaujímavú informáciu priniesla uplynulý víkend relácia Farmárska revue. Ak ste ju nestihli pozerať, link nájdete pod týmto textom.

V obci Horné Suroviny neďaleko Senice sa nachádza unikát. Hala, schopná pojať 36 655 nosníc a okolo nej výbeh, umožňujúci každej nosnici užívať si počas dňa min. 4 metre štvorcové voľnej plochy. A to v čase od 11.00 hod. (dovtedy temer 95 % z nich znesie každý deň vajce) do začínajúceho sa zotmenia. Sliepky sú už na pohľad ukážkové, všetky krásne operené, zrejme im nič nechýba.

Nosnice nemeckého hybridu Lohmann brown classic sú vynaliezavé. 4 metre štvorcové na jednu nie je málo. Ale hrabaním pod plotom, ktorý ohradzuje chovný areál, sa snažia mať priestoru ešte viac. „Toto sme podcenili“ – hovorí Matúš Fürek, manažér spoločnosti Sanagro. A líšky nie sú hlúpe. Veď len za uplynulé 2 týždne ich v okolí farmy poľovníci ulovili 40.  

Hneď pri chovnom priestore je linka na triedenie a balenie vajec. Jej kapacita je 4-krát vyššia, ako ich súčasná produkcia. Takže sa dá čakať, že čoskoro budú v tomto systéme chovu s voľným výbehom ponúkať vajcia pre bezmála 5 % našich spotrebiteľov.

 

Ján Huba

Táto reportáž je prvou v poradí aktuálnej Farmárskej revue, tu je link na ňu. 

   

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov