Podľa nedávnej správy ISN, špeciálnej záujmovej skupiny pre nemeckých producentov bravčového mäsa, sa africký mor ošípaných (AMO) presunul v Taliansku len 60 km od švajčiarskych hraníc. V dôsledku toho Švajčiarsko zintenzívňuje prípravy na možné prepuknutie AMO. V prípade prepuknutia v populácii ošípaných a diviakov sú naplánované tri kontrolné opatrenia.
AMO predstavuje rastúce riziko pre Švajčiarsko. Doteraz najsevernejšia detekcia AMO v Taliansku sa uskutočnila len asi 60 km od švajčiarskych hraníc. Z tohto dôvodu sa Federálny úrad pre bezpečnosť potravín a veterinárne záležitosti (BLV) a kantonálni veterinári pripravili na možné prepuknutie choroby zvierat vo svojej krajine.
Katalóg opatrení platí v prípade udalosti
Stratégia kontroly AMO pri diviakoch podľa BLV v zásade zahŕňa tri opatrenia. Pre diviaky sa plánuje zriadenie odchytu, aby sa nákaza ďalej nešírila, nájdenie a likvidácia tiel diviakov, aby vírus nezostával v prostredí a v prípade potreby aj intenzívny lov populácie diviakov.
Okrem toho by kantóny mali možnosť obmedziť prístup k lesom v ohrozených oblastiach, vysvetlil BLV. Okrem toho by mohlo byť zakázané vyhadzovať zvyšky jedla do prírody a opúšťať lesné cesty. Do úvahy prichádza aj všeobecný zákaz lovu a povinnosť držania psov na vôdzke. Okrem toho je dôležité zodpovedným nakladaním s odpadmi zabrániť prenosu AMO prostredníctvom zvyškov potravín s kontaminovaným mäsom likvidovaným v prírode.
Ochranný plot sa dá len ťažko zrealizovať
Ochranný plot na švajčiarsko-talianskej hranici, ako ho postavili východonemecké spolkové krajiny postihnuté AMO až po hranicu s Poľskom, sa neplánuje. Vzhľadom na topografiu by to bolo ťažko realizovateľné.
Z Thepigsite.com preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra
Snímka: thepigsite