Limagrain repky

Štvrtok 23.mája 2024, meniny má Želmíra, zajtra Ela

Čo si pod „obrábaním pôdy v pásoch“ máme predstaviť?

 

Ako napovedá názov, je to technológia, pri ktorej je pôda spracovávaná v približne 25 až 30 cm širokých pásoch. Pôda je pri spracovaní prekyprená, pracovné časti stroja usmerňujú pohyb pôdy tak, aby zostala na mieste a nevyhŕňala sa do strán. Ostatná plocha zostáva, tak ako pri všetkých pôdoochranných technológiách, pokrytá rastlinnými zvyškami.

Obrábanie pôdy v pásoch nachádza uplatnenie najmä pri pestovaní širokoriadkových plodín z najväčšej časti kukurice, ďalej sóje, pri pestovaní cukrovej repy, pri plodinách pestovaných v hrobkoch, ale aj napr. repky olejnej.
Spracovanie pôdy sa najčastejšie realizuje na jeseň s následným výsevom plodín na jar. Nie je ale vylúčené ani jarné predsejbové spracovanie spojené so sejbou. Do spracovaných pásov je možné aplikovať v požadovanom agrotechnickom termíne hnojivá a osivá. Načasovanie pracovnej operácie závisí samozrejme od klimatických podmienok, pričom rozhodujúcim faktorom zostáva vlhkosť pôdy.
Medzi slabé stránky pôdoochranných technológií možno zaradiť vyššie nároky na použitie chemických ochranných látok. Pozberové zvyšky, ktoré zostávajú na povrchu pôdy, spĺňajú nenahraditeľnú funkciu pri ochrane pôdy a zadržiavaní pôdnej vlahy. Napriek tomu môžu v niektorých prípadoch spôsobiť problémy pri presychaní pôdy na jar a pri sejbe.

Aké sú výhody obrábania pôdy v pásoch?
Pozitívom tejto technológie je, že nenarušuje pôdnu štruktúru  a pritom spracovanie pôdy v páse zabezpečí bezproblémovú sejbu, vzchádzanie a rast plodín.
V porovnaní s „tradičnými pôdoochrannými“ technológiami, pri ktorých spracovávame pôdu celoplošne, možno medzi výhody obrábania pôdy v pásoch zaradiť:
skoršie preschnutie pôdy na jar a skoršie zvýšenie teploty pôdy na požadovanú hodnotu – t.j. väčšiu časovú flexibilitu pri sejbe na jar,
možnosť umiestniť hnojivo v obrábanom páse. Hnojivo môže byť umiestnené priamo v oblasti koreňovej sústavy, čo umožní efektívnejšie využitie aplikovaných živín. 
v porovnaní s priamou sejbou sú dosahované vyššie úrody,
zamedzenie problémov s pozberovými zvyškami pri sejbe,
- výrazná úspora na nákladoch (nižšia spotreba nafty ale napríklad i hnojív), vzhľadom k tomu, že je spracovávaná iba časť plochy (pásy).  

Kompletný článok Ing. Jany Galambošovej, PhD. o výhodách a nevýhodách pásového obrábania pôdy nájdete čoskoro v Modernej mechanizácii v poľnohospodárstve 03/2012.

Časopis Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve si môžete objednať na moderna-mechanizacia.

agropoistenie

deň pola

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov