tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 28.septembra 2023, meniny má Václav, zajtra Michal/Michaela

Tento rok ukázal, že aj trochu viac zrážok ako je priemer môže spôsobiť veľké straty (Na mnohých miestach bol júlový úhrn zrážok v čase žatvy viac ako 200 mm, čo si nikto z nás neželal.)

Koľko síry potrebujú rastliny?

Napriek mnohým rokom práce musím na rovinu povedať, že neviem. Mali sme pocit, že sme urobili len malý krok vpred, keď sme použili dusíkato-sírnaté a sírnaté listové hnojivá, ale to nebol skutočný prelom. Videli sme dobré výsledky, ale to, čo sa stalo v Agárde (Stoličnobelehradská župa v Maďarsku, južne od jazera Velence), len veľmi výnimočne.

Tento rok len granulovaná síra a dusík

Na takmer 500 hektároch sa pestovateľ rozhodol, že počnúc letom 2022 bude pod repku, hrach, pšenicu a jačmeň aplikovať len granulovanú síru a následne dusík. Pestuje sa tu v mierne zásaditých hlinitých pôdach so stredne vysokým obsahom soli a stredným obsahom humusu. Napriek čoraz väčšiemu množstvu živín v predchádzajúcich rokoch sa výsledky zastavili na dobrej až strednej úrovni. Človeka tu premohol pocit, že pôda požiera hnojivá aj peniaze.

2

Koľko síry aplikovali?

Pestovateľ sa preto rozhodol aplikovať 100 kg/ha granulovanej síry, čím sa dostalo do pôdy 90–93 kg/ha elementárnej síry. Podľa našich výpočtov to bude stačiť na 2 až 3 roky, aj keď sa do osevného postupu zaradí repka a hrach a zozbieraná úroda bude vysoká. Týchto 100 kg síry bolo plytko zapracovaných koncom leta a na jeseň. Pôda bola našťastie väčšinu roka vlhká, vďaka čomu sa granule síry mohli postupne rozpúšťať.

Mohol by to byť všade „všeliek“?

Som čoraz viac presvedčený o tom, že áno. Síra sa najmä pri takomto veľkom množstve zrážok vyplavuje z pôdy. Rastlinám nestačí jednorazová aplikácia dusíkatého alebo listového hnojiva so sírou. Ideálne zásobenie rastlín sírou je potrebné nielen na 1–2 mesiace, ale počas celého vegetačného obdobia. A je tiež možné, že najmä v období dozrievania a nalievania zŕn. V tomto čase je už síranové hnojivo často vyčerpané a opúšťa koreňovú zónu.

3

Síra okysľuje?

Áno, elementárna síra okysľuje, ale aj ostatné hnojivá okysľujú.

Ak použijeme AMOFOS, draselnú soľ alebo NPK, tieto nám pôdu tiež okysľujú. Treba však povedať, že síra pracuje v pôde inak. Listy z rastlín sme zozbierali v máji a takmer všetky živiny boli na dokonalej úrovni (vrátane fosforu). Čoho mohlo byť o niečo viac, je horčík a železo. Ale taká je už zásaditá pôda náchylná na presolenie.

9,7 tony jačmeňa, 5,5 tony stržňového hrachu

Kto pozná čísla, vie, že tieto čísla, ako aj 8,5 tony pšenice a vyše 4,5 tony repky patria (aj) v tomto roku do dobrej kategórie. Výživové hodnoty mohli byť o niečo lepšie, ale sme v Zadunajsku. Slnka tu bolo oveľa menej a takmer všade boli výdatné zrážky, ktoré znížili hektárové výnosy.

Mali by sme teda použiť síru?

Myslím si, že áno. Na zásadito-vápenatých pôdach môžeme použiť až 100–150 kg/ha a na neutrálnych alebo mierne kyslých pôdach aplikujeme 60–100 kg/ha a takto vyriešime doplnenie síry na 2 až 3 roky. Lacnejšie riešenie na doplnenie síry určite neexistuje.

Kukurica Agard WEB

4

Prečo je zásadito-vápenatá pôda problém?

Všetci vieme, že rastlinám sa najlepšie darí v mierne kyslej alebo neutrálnej pôde. Keď je pôda čoraz zásaditejšia, spolu s tým sa výrazne znižuje aj príjem živín. Príjem fosforu je nízky alebo žiadny a výrazne sa znižuje aj obsah draslíka, horčíka a síry v rastline. Zvyšuje sa nedostatok železa, zinku a mangánu, ktoré sa už aj cez listy ťažko dopĺňajú. Rastliny rastú v zásaditej pôde pomalšie a oveľa ťažšie zvládajú stresové situácie.

Predsezónna akcia na produkty Vulcan Profi Smax

VA Profi Smax elovasarlasi akcio 200x100 mm SK

Spoločnosť VulcanAgro Kft. vyhlasuje predsezónnu akciu na sírnaté pôdne kondicionéry a koncentráty hnojív.

Zľava Vulcan Profi Smax sa vzťahuje na množstvo 24 t, v cene sú zahrnuté náklady za dovoz na miesto dodania.

Cena obsahuje dodanie vrátane nákladov IBC kontajnerov.

O podrobnostiach akcie sa informujte u našich regionálnych poradcov.

Akcia platí do odvolania alebo vypredania zásob!

 

Viac informácií: www.vulcanagro.sk           logo1              logo2

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov