Limagrain repky

Štvrtok 23.mája 2024, meniny má Želmíra, zajtra Ela

Plodiny:
Minulý týždeň sa niesol v znamení pokračovania miernej korekcie cien agrokomodít na obidvoch brehoch Atlantiku, pričom najviac na to doplatili ceny kukurice a olejnín, ktoré klesli približne o 10 EUR/t.

Ceny pšenice sa po vyjadreniach ruskej vlády o možnosti exportného obmedzenia v budúcnosti držali na nezmenených úrovniach. Aktuálny týždeň ceny agrokomodít začali v celkom dynamickom tempe po tom, čo USA zverejnili aktuálny stav zásob v krajine. I keď medziročne k 1. septembru došlo k najväčšiemu poklesu zásob pri sóji (až o 21 %), investori citlivejšie reagovali na 12 % medziročný pokles zásob pri kukurici. USDA stanovilo zásoby kukurice na úrovni 25,1 mil. ton, na čo trhy zareagovali nárastom ceny kukurice o limit, t.j. približne 15 USD/t. Naopak, ceny sóje klesali, keďže účastníci trhu boli presvedčení, že dôjde ešte k výraznejšiemu poklesu stavu zásob ako ukázali dáta USDA. Keďže už predtým toto očakávanie započítali do cien, výsledkom bola cenová korekcia. To, samozrejme, zasiahlo i ceny repky v Európe, ktoré poklesli počas včerajška o takmer 10 EUR/t na 475 EUR/t. I keď včera ceny obilnín, hlavne kukurice rástli, dnes vidíme na trhu korekciu, čo len potvrdzuje, že včerajší cenový pohyb pri kukurici bol prehnaný. Opatrnosť badať i pri pohybe špekulatívneho kapitálu. Investori do ETF fondov neustále znižujú svoju expozíciu v agrokomoditách, za minulý týždeň o 103 mil. USD a presúvajú financie do precíznych kovov. Komodity tak ako celok stagnujú, no vidíme presun kapitálu medzi jednotlivými skupinami komodít – v neprospech agrokomodít. Podobný trend potvrdzujú i dáta špekulatívnych pozícií na burze v Chicagu – odliv financií pokračuje. Potvrdzuje sa tak naša úvaha, že QE3 viac pomáha precíznym (cenným) kovom ako agrokomoditám. Vyhliadky úrod sóje a kukurice sa stabilizujú, momentálne ostáva otáznikom úvaha o obmedzení exportu pšenice z Ruska. Tá drží ceny pšenice na vyšších úrovniach a zrejme toto neisté obdobie v rámci rozhodovania Ruska bude pokračovať i počas októbra. Do pozornosti sa znovu dostáva Španielsko, keď sa očakáva, že tento mesiac krajina oficiálne požiada o finančnú pomoc. Tak ako sme predpokladali, posilňovanie EUR voči USD nemalo príliš dlhé trvanie, keďže EÚ je momentálne najslabším článkom svetovej ekonomiky. Na trh teda môžu doraziť nové negatívne správy, čo nebude komoditám prospievať. Tento týždeň sme však už zrejme hlavné cenové pohyby videli a očakávame, že do konca týždňa sa ceny agrokomodít budú hýbať v bočnom cenovom pásme. Po silnej včerajšej korekcii by si mohli trošku prilepšiť ceny olejnín, hlavne sóje, keďže pokles amerických zásob monitorovaných USDA je evidentný. Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 40. týždňa 2012: pšenica 248 – 260 EUR/t, kukurica 235 – 245 EUR/t, repka 470 – 490 EUR/t.

Zookomodity:
Ceny mlieka v Európe stagnujú, v Oceánii sa mierne ťahajú nahor. Dnes sa koná ďalšia aukcia mliekarne Fonterra, ktorá napovie viac. AGROMAGAZÍN očakáva mierny nárast cien. Výhľad pre ceny v SR ostáva nezmenený: september 27,90 EUR/100 kg, október 28,60 EUR/100 kg, november 29,40 EUR/100 kg.
Ceny jatočných ošípaných zastavili svoj búrlivý rast, no stále smerujú nahor. V aktuálnom týždni opäť posilnili ceny v Dánsku o 0,02 EUR/kg jat. hm. V krajinách V4 ceny minulý týždeň stagnovali až klesli, pričom sa pohybovali v pásme 1,89 až 1,95 EUR/kg jat. hm (tr. E). V SR očakávame v tomto týždni stagnáciu až mierny rast cien v pásme 1,93 – 1,95 EUR/kg jat. hm.
Ceny jatočných býkov v Nemecku po minulotýždňovom poklese stagnujú, v SR si zrejme udržia stagnačnú pozíciu.

Ropa a PHM.
Medzitýždenne možno situáciu na trhu s ropou hodnotiť ako nezmenenú, mierne však vzrástli ceny benzínov na európskom trhu, čo v kombinácii s oslabením eura začalo znižovať šance na ďalšie zlacňovanie cien benzínov. Ceny nafty naopak majú väčší priestor pre zlacňovanie. Tento týždeň očakávame skôr vyčkávaciu taktiku, no ceny benzínov majú aktuálne stále priestor zlacňovať o približne 1,5 centu, ceny nafty až o 3 centy. Samozrejme, nie v jednom kroku. Taktiež musíme počítať s oslabovaním eura, takže je dosť možné, že napokon zo zlacňovania benzínov nič nebude a ceny nafty klesnú len minimálne.

/AGROBIZNIS/

agropoistenie

deň pola

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov