Limagrain repky

Nedela 19.mája 2024, meniny má Gertrúda, zajtra Bernard

Komoditné trhy sa minulý týždeň pokúšali spamätať zo svojho slabého májového výkonu.

Spočiatku im pomáhali obnovené špekulácie o ďalšom stimule zo strany amerického FEDu, ktoré sa objavili po slabom reporte práce z 1. júna. Zlato vyskočilo najviac za niekoľko uplynulých rokov, aby zažilo po slovách šéfa FEDu Bena Bernankeho, ktorý ďalšie opatrenia odmietol, najväčší prepad za dva mesiace.
Čína znížila prvýkrát po štyroch rokoch kľúčovú úrokovú sadzbu, aby podporila oslabujúcu ekonomiku. Tento krok ekonomiku opäť nepodporil, pretože vzbudil obavy, že nadchádzajúce ekonomické dáta budú horšie ako očakávania. Úverový rating Španielska poklesol o tri stupne aj napriek tomu, že táto krajina dokázala predať svoj dlh vo výške 2 miliardy eur. Banková kríza a kríza financovania v tejto krajine naďalej pokračuje. Pozornosť bude nasledujúce týždne opäť patriť voľbám v Grécku 17. júna, ktorých výsledky môžu opäť naštartovať špekulácie o ďalšej budúcnosti Grécka v Eurozóne.
Dá sa očakávať, že rizikové a na raste závislé komodity budú pravdepodobne naďalej pod tlakom a to do doby, než dostaneme odpovede na otázky ohľadom krátkodobých vyhliadok svetového rastu. Poľnohospodárske komodity môže opäť hnať vyššie iba nepriazeň počasia, ktorej sme v poslednej dobe svedkami.
Poľnohospodárskym komoditám sa darilo, energie trpeli
Minulý týždeň sa najlepšie darilo poľnohospodárskemu sektoru. Poľnohospodársky index DJ-UBS pridal viac ako štyri percentá, zatiaľ čo vzácne kovy viac ako dve percentá stratili a energetický index odpísal jedno percento. Medzi šiestimi najlepšími komoditami z pohľadu rastu nájdeme tri hlavné zbery, ktorým sa darí vďaka vývozu alebo suchému počasiu, ktoré panuje v kľúčových oblastiach v USA aj v Rusku.
Viac diverzifikovaný komoditný index DJ-UBS si minulý týždeň pripísal prvý malý zisk po troch týždňoch, zatiaľ čo viac energetický index S&P GSCI utrpel rekordnú stratu počas uplynulých stratových šiestich týždňov, má tak za sebou najdlhšiu stratovú šnúru za 11 rokov. To len podčiarkuje agresívne výpredaje, ktorých sme od mája v prípade ropy svedkami.
Grafika: Výkonnosť jednotlivých komodít v rámci najobchodovanejšieho svetového komoditného indexu DJ-UBS CI (% medzitýždenná zmena ceny).

Medzitýždenné zmeny hlavných agrokomodít zastúpených v indexe DJ-UBS CI:
Corn – kukurica medzitýždenne: + 7,4 %
Wheat – pšenica medzitýždenne +3,2 %
Soybeans – sója medzitýždenne + 5,6 %
Mill. Wheat – potravinárska pšenica (MATIF, v EUR) – medzitýždenne + 0,1 %
O. S. Hansen, komoditný stratég, Saxo Bank
Zdroj: MediaDom

Ďalšie informácie nájdete na:
http://sk.saxobank.com/futures-komodity

agropoistenie

deň pola

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov