Basf daxur

Basf systiva

Basf systiva

Piatok 19.júla 2024, meniny má Dušana, zajtra Ilja/Eliáš

V dňoch 14. a 15. júna 2024 slovenskí farmári otvoria svoje brány a umožnia deťom i rodinám vidieť život na farme dojníc úplne zblízka. V rámci Dňa otvorených dverí privíta 34 fariem dojníc zo všetkých kútov Slovenska až 4 556 návštevníkov. V piatok 14. júna sa chystá navštíviť farmy 3 582 detí z 86 materských a základných škôl a v sobotu 15. júna sa príde pozrieť na farmy 874 jednotlivcov – prevažne detí a ich rodičov.

Deti sa v dopoludňajších hodinách zúčastnia prehliadky farmy, na ktorej im farmári ukážu, ako sa o kravy, od ktorých mlieko pochádza, denne starajú, a aj to, ako sa mlieko dostáva do mliekarne, kde z neho slovenskí mliekari pripravia kvalitné mliečne výrobky. „Súčasťou prehliadky bude aj ochutnávka mliečnych výrobkov od mliekarní, ktoré sú nákupcami mlieka z fariem, ktoré sa do Dňa otvorených dverí zapojili. Je to krásne prepojenie, že jogurt, mliečko, maslo, syr alebo nátierka, ktorú v ten deň deti ochutnajú, boli vyrobené z mlieka, pochádzajúceho z farmy, ktorú práve navštívili. Mlieko od kravičiek sa tak symbolicky vráti na farmu v podobe mliečneho výrobku.“- hovorí Marián Šolty, prezident Slovenského mliekarenského zväzu.

Deti samé sa môžu o kravičky naďalej virtuálne starať. Ako to funguje? Ak sa deťom zapáči počas návštevy na farme teliatko, či kravička, môžu si ju z bezpečnej vzdialenosti a za dodržania všetkých bezpečnostných opatrení odfotiť a jej fotku zaslať organizátorom, aby ju zaradili do svojho projektu Adoptuj kravičku. Tento projekt má veľký úspech medzi deťmi už od roku 2012, v ňom sa o kravičky môžu deti starať rovnako, ako to denne robia aj slovenskí farmári.

O návštevu fariem dojníc je veľký záujem. Kým naposledy, v roku 2019 sa na návštevu fariem prihlásilo 1093 návštevníkov, a predtým v roku 2018 sa prihlásilo 1752 návštevníkov, teraz v roku 2024 sa cez registračný formulár prihlásilo až 4456 záujemcov. „Záujem zo strany detí, ich rodičov a tiež učiteľov nás nesmierne teší, považujeme to za poďakovanie všetkým, ktorí sa akoukoľvek formou podieľajú na výrobe, spracovaní, doprave, a predaji  mliečnych výrobkov“ – hovorí Margita Štefániková, riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

Cieľom Dňa otvorených dverí na farmách dojníc je vypestovať u detí pozitívny vzťah ku zvieratám a správne stravovacie návyky. Cieľom je tiež ukázať deťom, ale aj ich rodičom, že základom pre mliečne výrobky je mlieko od živých kravičiek, o ktoré sa musia slovenskí poľnohospodári dobre starať.“ – dodáva Margita Štefániková.

Toto podujatie sa realizuje vďaka slovenským prvovýrobcom – farmárom a spracovateľom mlieka z Mliečneho fondu. Do neho prispievajú slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka už od 2008, a z vyzbieraných financií potom realizujú informačné kampane a aktivity s cieľom zvýšenia spotreby a znalosti mlieka a mliečnych výrobkov pôvodom zo Slovenska. Za obdobie existencie Mliečneho fondu sa podarilo zvýšiť spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov zo 153 takmer na 190 kg na osobu na rok. Informačnými kampaňami sa snažia o zachovávanie tradičných hodnôt a vyzdvihovanie kvality slovenských výrobkov, ktorá nijako nezaostáva za kvalitou mliečnych výrobkov z dovozu, práve naopak.

 

Tlačová správa slovenskemlieko.sk

Mapka participujúcich fariem nájdte tu.

Zoznam participujúcich fariem nájdete tu

Plagát k podujaiu nájdete tu.

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov