tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Piatok 17.januára 2025, meniny má Nataša, zajtra Bohdana

Ceny mlieka v EÚ sú od svojho vrcholu z úvodu roka 2023 približne o 20 % nižšie, no aktuálny vývoj na globálnom trhu s komoditou naznačuje, že najbližšie mesiace by na účty farmárov malo za dodávky mlieka znovu začať prichádzať viac peňazí.

Producenti mlieka v EÚ síce v prvom polroku 2024 na medziročnej báze dodali do mliekarní o 0,9 % viac mlieka, no ostatní hlavní svetoví producenti (s výnimkou Austrálie) nedokázali nadviazať na tento trend. V sumári produkcia mlieka top 7 svetových exportérov (EÚ, USA, Nový Zéland, Austrália, Brazília, Argentína a Uruguaj) za prvých sedem mesiacov 2024 zostala na rovnakej úrovni v porovnaní s totožným obdobím roka predtým. Senior agrárna analytička z investičnej banky Rabobank Emma Higginsová pritom predpokladá, že za celý rok 2024 vzrastie produkcia „veľkej sedmičky“ medziročne len o 0,14 %. Apropos, top 7 producentov od druhého polroka 2021 po súčasnosť, teda celkovo v dvanástich kvartáloch, zaznamenalo rast produkcie mlieka len v troch z nich, čo je dosť netypický trend. Najnovšie evidujú pokles produkcie aj v USA, kde vtáčia chrípka viedla k poklesu stavov dojníc.

Expanzia produkcie sa ostatný polrok pritom nekonala ani na N. Zélande (-0,9 %) a ani vo Veľkej Británii (medziročne -0,8 %). Svoje problémy malo aj Holandsko, kde produkciu obmedzovalo hlavne v úvode roka 2024 ochorenie modrého jazyka (za prvý polrok 2024 medziročne mínus 1,9 %). Celkové čísla produkcie v EÚ ťahala nahor expanzia Poľska (+4,1 %), Francúzska (+0,8 %) a spočiatku aj Nemecka. No v Nemecku vidíme v treťom kvartáli 2024 citeľné spomalenie prvovýroby mlieka, ktorá ku začiatku októbra na medziročnej báze poklesla o 1,4 %. To je aj dôvod, prečo ceny mlieka na spotovom trhu v západnej Európe v septembri vystrelili nad 60 EUR/100 kg. Farmárske ceny mlieka v EÚ len začínajú reagovať na tento vývoj, pričom najnovšie ich ťahajú nahor ceny masla v EÚ, ktoré sa vyšplhali na nový rekord nad 8000 EUR/t.

Slovenské mliekarne v roku 2024 sa v cenotvorbe znovu mierne odchýlili v rámci štandardizovaných cien mlieka od európskeho priemeru v neprospech našich farmárov. Výrazne nereflektovali ani na prvé potenciálne vzostupy cien surového kravského mlieka na strane hlavných európskych mliekarní v úvode leta. No vývoj na európskom trhu futures ako aj na spotovom trhu, a napokon už aj v cenotvorbe hlavných európskych mliekarní naznačuje, že ceny by mali rásť aj na Slovensku. Uvidíme, kde sa aktuálna rastová vlna zastaví. Indíciou bude dynamika rastu produkcie mlieka v západnej Európe ako aj na strane ostatných hlavných exportérov sveta v nasledujúcich kvartáloch.

Najnovší vývoj dodávok mlieka v Nemecku (ktoré spomaľujú) však naznačuje, že proces akcelerácie výroby bude ešte nejaký ten čas trvať. Aj v USA sa očakáva len postupný vzostup produkcie (za rok 2024 medziročný pokles o 0,2 %, v roku 2025 nárast o 0,9 %). Je tak realistické, že slovenské ceny mlieka sa v tejto rastovej vlne, ktorá má šancu trvať aspoň dva nasledujúce kvartály roka, pozrú opäť nad 50 EUR/100 kg.

 

Celý text nájdete v najnovšom AGROMAGAZÍNe na s.33

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

David Karkulín, AGROBIZNIS

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov