Limagrain repky

Štvrtok 06.júna 2024, meniny má Norbert, zajtra Róbert

Plodiny:
Agrokomodity sa počas minulého týždňa pohybovali stále v bočnom cenovom pásme s miernou tendenciou poklesu ako v USA tak i v Európe.

Podľa našich očakávaní najväčší cenový zostup zaznamenali ceny repky na burze MATIF, pri ktorej sa najskorší futures kontrakt (august 2012) obchoduje o 15 EUR/t nižšie ako pred týždňom (cena 9.5.2012 471,50 EUR/t). Začiatkom aktuálneho týždňa sa opätovne začalo stupňovať napätie po tom, čo v Grécku vyhrala ľavicová vláda, ktorá môže tlačiť na to, aby dlh krajiny bol reštrukturalizovaný a teda, nebude dodržiavať úsporné opatrenia. Po týchto správach začali výrazne klesať akciové indexy a tiež oslabilo EUR voči USD pod 1,30 USD/EUR. Ako už avizujeme v našich výhľadoch ako i AGROMAGAZÍNe dlhšie, máj investori veľmi neobľubujú, čo znamená, že riziko cenovej korekcie akcii, no i komodít je značne vysoké. Potvrdzujú to i dáta o cenách ropy, ktorá za ostatný týždeň v nadväznosti na rastúcu neistotu na trhoch korigovala o 6 USD/barel. Tento pokles zasiahol najciteľnejšie práve ceny repky, avšak keďže stále ostáva značná neistota ohľadom tohtoročnej úrody sóje, agrokomodity sa do nejakej citeľnejšej korekcie zatiaľ nehrnú. Napokon to signalizujú i dáta o špekulatívnom kapitále na burze CBoT, kde špekulatívni investori v minulom týždni znížili svoje celkové stávky na pokles cien pšenice o 14,5 tis. lotov. Optimistickejšie sa stavajú i ku kukurici, kde znížili svoju expozíciu pri krátkych pozíciách, čo znamená, že klesali počty stávok na pokles cien komodity. Špekulatívnym kapitálom ostáva napechovaná sója, kde investori za minulý týždeň zvýšili svoje čisté stávky na rast cien o 21,6 tis. lotov (pozícií). Sója preto ostáva stále náchylná na výraznú korekciu v prípade, že sa zmenia názory týkajúce sa tohtoročných vyhliadok úrod, resp. počasia (hlavne v USA, ktoré sú významný producent sóje). Na margo tohto vývoja však treba podotknúť, že stále pretrváva odlev kapitálu z agrokomoditných ETF fondov, za minulý týždeň tento pokles predstavoval 61 mil. USD (na 10,55 mld. USD) Trh čaká na zajtrajšiu správu USDA o Svetovej ponuke a dopyte po agrokomoditách, ktorá bude po prvýkrát zahŕňať i výhľad pre ročník 2012/2013. Očakáva sa hlavne zdvojnásobenie zásob kukurice v USA na konci ročníka 2012/2013 (čo AGROMAGAZÍN signalizoval už od februára 2012 počas konferencie AGROBIZNIS), čo môže ceny kukurice ťahať nižšie. Na správu zrejme trhy zareagujú poklesom cien agrokomodít, pričom tento môže byť umocnený pokračujúcou neistotou na finančných trhoch. Záchrancom pred výraznejším poklesom ale bude zrejme neistota v rámci trhu so sójou, takže nateraz citeľnejšia korekcia by sa nemusela dostaviť, prípadne pôjde len o krátkodobý výkyv nadol, ktorý sa stabilizuje. Poklesný trend pre plodiny však najskôr ostane neporušený. Augustové futures kontrakty sa obchodujú nižšie ako májové, pričom už čoskoro sa augustové kontrakty stanú hlavnými ukazovateľmi cenotvorby plodín – čo znamená, že i tento faktor hovorí skôr za pokles cien.
Očakávané ceny MATIF Paríž na konci 19 týždňa:
pšenica future august 205 - 210 EUR/t, november 190 – 195 EUR/t,
kukurica future kontrakt august 200 – 210 EUR/t, november 180 – 185 EUR/t,
repka: future august: 455 – 465 EUR/t, november 450 – 460 EUR/t
Zookomodity:
Pri HD a ošípaných očakávame stagnáciu cien na minulotýždňovej úrovni. Pochmúrny výhľad sa očakáva pri cenách mlieka, kde po citeľných korekciách spotových cien v Nemecku, tiež cien na aukcii mliekarne Fonterra ako i USA môžeme byť svedkami výrazného prepadu cien mlieka. Farmári v Nemecku za minulý týždeň dostávali za mlieko len 27,90 EUR/100 kg (3,4 %B, 4,0% T) – viac v nasledujúcej správe. I preto AGROMAGAZÍN mení svoj výhľad ceny pre SR na máj na 27,70 EUR/100 kg a jún na 27,40 EUR/100 kg.
Ropa a PHM:

S rastúcou neistotou na finančných trhoch klesali citeľne ceny ropy, ktoré pri WTI klesli dnes na 96,77 USD/barel, a Brent 112,70 USD/barel, čo znamená medzitýždenný pokles o 5 %. Keďže trh prerazil významnú rezistenciu, nie je vylúčené, že sa otvára priestor pre ďalší pokles cien. Ten ale bude citeľne ovplyvnený vývojom na akciových trhoch. AGROMAGAZÍN verí, že tento týždeň sa ceny ropy zastabilizujú. Ako však avizujeme dlhšie, že v máji môžu akciové trhy strácať, môže sa to prejaviť i na cenách ropy (a ďalších komodít) ďalším poklesom. Keďže hlavným dejiskom problémov ostáva EÚ, bude vyvíjaný ďalší tlak na pokles hodnoty eura voči USD, i preto v EÚ prípadné oslabovanie cien agrokomodít nemusí byť výrazné. No platí to i pre ceny PHM. Napriek tomu, slovenskí pumpári nám stále dlžia zlacňovanie ešte z minulého mesiaca, ku ktorému sa pridal ďalší citeľný pokles cien surovín pre výrobu benzínu ako i nafty. Preto aj tento týždeň by sme mali vidieť ďalšie zlacňovanie. To by mohlo byť citeľnejšie pre naftu (až 0,025 EUR/l) a pri benzínoch okolo 0,02 EUR/t. Zlacňovať by sa malo napriek tomu, že euro voči doláru oslabuje.
/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov