Na Slovensku je už málo podnikov a zvlášť v poľnohospodárskej prvovýrobe, ktoré si udržujú svoju dlhoročnú tradíciu. Z viacerých dôvodov sú mnohé podniky, družstvá či samotní farmári v ohrození a dávajú najavo svoju nespokojnosť protestom proti exportu lacných dovážaných komodít s úmyslom, aby sa podporila domáca produkcia. A platí to aj v prípade hydiny. Éra veľkých podnikov už skončila a zákazníci skôr vyhľadajú lokálne, regionálne, remeselné produkty.
Vznik tohto podniku sa datuje od roku 1968. Pred 31 rokmi sa úspešne transformoval na akciovú spoločnosť s názvom Spoločný hydinársky podnik (SHP). Má dlhoročnú tradíciu v poľnohospodárskej prvovýrobe zameranej na produkciu slepačích vajec a výkrm brojlerových kurčiat. Patrí medzi posledných producentov slepačích vajec na Slovensku. Firma podľa predsedu predstavenstva MVDr. Eugena Ruttkaya dosahuje špičkové zootechnické a zoohygienické parametre.
Hydinárstvo je rehoľa
Súčasná situácia v odvetví je nielen o dovoze lacných kurčiat, slovenských prvovýrobcov hydiny trápia aj ďalšie problémy. Ich podnikanie je doslova na hrane. Veľmi často sa musia zmieriť so stratou z predaja vyprodukovaných vajec a jatočnej hydiny. Zákazníci totiž často uprednostňujú lacnejšie hydinové výrobky zo zahraničia. Okrem proklamovanej národnej hrdosti si tak domov zvyknú doniesť často aj menej kvalitné potraviny. To však určite neplatí o produktoch turčianskoteplickej firmy SHP. Celá vec má ďalší aspekt. Tou je uhlíková stopa dovážanej potravinárskej produkcie. Potraviny z domácej produkcie ju majú, pochopiteľne, omnoho nižšiu.
Potravinárska výroba
Od roku 2002 je súčasťou firemného portfólia aj výroba detských piškót pod značkou „Veselé Turčianske piškóty“. Pôvodne išlo len o využitie sezónnych prebytkov slepačích vajec a predĺženie ich trvanlivosti z 21 dní na pol roka a finalizácia výroby slepačích vajec. Neskôr pribudla do portfólia aj rastlinná výroba, zameraná najmä na pestovanie pšenice a repky na potravinárske i krmovinárske využitie.
Celý text nájdete v druhom tohtoročnom vydaní Slovenského CHOVu na s.14.
Časopis Slovenský CHOV si môžete predplatiť tu.
Ing. Janka Martincová, PhD., NPPC-VÚRV – ÚTPHP Banská Bystrica
Snímky: archív SHP, a.s.