Limagrain repky

Štvrtok 06.júna 2024, meniny má Norbert, zajtra Róbert

Stabilizácia cien agrokomodít, ktorú sme očakávali v druhej polovici týždňa sa napokon dostavila až v piatok a pokračovala včerajším dňom.

I keď investičné banky pumpujú do sveta správy o budúcom raste cien agrokomodít, zdá sa, že realita je nateraz úplne iná. Dnes čaká Taliansko ďalšia aukcia predaja štátnych dlhopisov a všetko nasvedčuje tomu, že investori si zapýtajú opäť rekordne vysoké výnosy. Je každému jasné, že tento trend požičiavania si za čoraz drahšie, aby krajina splatila svoje predchádzajúce záväzky, je dlhodobo neudržateľný. Neistota sa prelieva i na komoditný trh. Na prvý pohľad nie celkom pochopiteľne, investori tlačia ceny ropy WTI k 100 USD za barel. Z pohľadu rizika vzniku recesie je to naozaj riskantný krok. AGROMAGAZÍN sa však domnieva, že investori dobre vedia, čo chcú, a myslíme si, že chcú recesiu a defláciu. Chcú totiž ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania. Tentoraz nielen v USA, ale i v Európe. Pre ceny agrokomodít to ale dočasne znamená, že bude nevyhnutné, aby zamierili ešte nižšie. Aktuálna nervozita na trhu zrejme k tomu výrazne napomôže. Keď sa pozrieme na aktivity špekulatívneho kapitálu na burze v Chicagu za minulý týždeň, vidíme, že investori výrazne zmenili svoj postoj k plodinám, nakoľko v tomto období dominoval nárast stávok na budúci pokles cien všetkých plodín a súčasne pokles stávok na ich rast. Najvýraznejší nárast stávok na pokles zaznamenala kukurica (+10,3 tis.) a súčasne pri tejto komodite poklesli stávky na budúci rast ceny o 23 tisíc pozícií. Podobný trend je viditeľný i pri pšenici a kukurici. Najpesimistickejšie sú investori naladení na budúci výhľad cien pšenice, ktorý je dokonca menej priaznivý ako v máji 2010, keď sa pšenica v EÚ obchodovala za 115 EUR/t. Stále to však neznamená, že agrokomodity sú odsúdené na ďalší pokles, je to však vysoko reálna pravdepodobnosť. Fundamenty na trhu (zásoby, počasie) však sľubujú, že agrokomodity ešte nepovedali svoje posledné slovo a majú potenciál rásť. Z tohto pohľadu máme zrejme pred sebou silne volatilný cenový rok 2012. Na najbližšie obdobie však ostávame naladení na ďalší pokles cien plodín, ktorý bude okrem iného sprevádzaný i silnejúcim dolárom. Negatívne bude pôsobiť i každá zlá správa ohľadom vývoja dlhovej krízy. Na strane druhej, z pohľadu exportnej konkurencieschopnosti by celý súčasný vývoj mohol byť výhodou pre EÚ.
Očakávané ceny na konci 48 týždňa na burze MATIF:
Pšenica 165 – 175 EUR/t, kukurica 170 – 185 EUR/t, repka 400 – 415 EUR/t.

V rámci živočíšnej výroby očakávame pokračovanie pozitívneho trendu v cenotvorbe jatočných ošípaných, kde by sme v SR mohli pomaly začať testovať úroveň 1,70 EUR/kg jat. hm. Ceny mlieka na svetových trhoch denominované v USD mierne klesali, no keďže oslabuje euro, v EÚ by to nemalo byť cítiť. Tu očakávame pretrvávanie stabilnej ceny mlieka.

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov