Basf daxur

Basf systiva

Basf systiva

Piatok 19.júla 2024, meniny má Dušana, zajtra Ilja/Eliáš

Slovenskí poľnohospodári a potravinári združení v Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore (SPPK),

najväčšej agropotravinárskej samospráve na Slovensku, sa takmer rok snažia nájsť s vedením rezortného ministerstva spoločnú reč. Neúspešne. Namiesto konštruktívnych opatrení smerom k stabilizácii agropotravinárstva neustály odborný, slovný a mediálny súboj o spôsob ozdravenia sektora. Takmer všetky doterajšie kroky, ktoré za 11 mesiacov prijalo vedenie ministerstva pôdohospodárstva na čele s ministrom Jánom Mičovským, sú nekoncepčné, chaotické, škodlivé a hazardujú s už aj tak krehkou potravinovou sebestačnosťou krajiny. Rozhodli sme sa preto vyjadriť aktuálnu bezmocnosť a poukázať na žalostný stav v chlebovom sektore aj jasnými aktivitami, ktoré bude v najbližšom období vidieť.

Posledných 11 mesiacov sme riešili s vedením ministerstva pôdohospodárstva hneď niekoľko závažných tém, ktoré vyvolali naprieč celou agropotravinárskou obcou veľké znepokojenie a frustráciu. Kým iné krajiny vidia zmysel potravinovej sebestačnosti a bezpečnosti vo finančnom posilnení vlastného agropotravinárskeho sektora, u nás sa o zvyšovaní potravinovej sebestačnosti len veľmi populisticky komunikuje na sociálnych sieťach a v médiách. Neštandardná príprava Strategického plánu k novej Spoločnej poľnohospodárskej politike, minimálna forma pomoci z Plánu obnovy EÚ, dodatky k nájomným zmluvám od Slovenského pozemkového fondu, vyvracanie mýtov o poľnohospodárstve /repka=žlté zlo/, démonizácia veľkých poľnohospodárskych podnikov, ktoré pritom zabezpečujú potravinovú sebestačnosť krajiny, nesprávne nastavená forma covid pomoci, sú len niekoľkými príkladmi kritiky SPPK na adresu rezortného ministerstva.

Klincom do rakvy je redistributívna platba

Pomyselným klincom do rakvy je pripravovaná tzv. redistributívna platba. Redistributívna platba je nadstavbová priama platba na prvé hektáre spôsobilej plochy poľnohospodára. Je to priama platba odviazaná od produkcie, teda sa poskytuje len za udržiavanie poľnohospodárskej pôdy v stave vhodnom na produkciu. Návrh ministerstva hovorí o výške 150 eur/ha na prvých 28 ha. Bola by to zďaleka najvyššia redistributívna platba v EÚ (zaviedlo ich zatiaľ 9 krajín) a vzhľadom na to, že veľkú časť z týchto prostriedkov rozdáme viac ako 9 000 fyzickým osobám nepodnikateľom, ktorí na svojej pôde takmer nič neprodukujú a často sa pohybujú v zóne šedej ekonomiky alebo výmenného obchodu, hovoríme o nekoncepčnom a veľmi neprijateľnom návrhu ministerstva, ktoré by navyše malo platiť už v aktuálnom roku.

Členovia SPPK, medzi ktorými je aj viacero menších poľnohospodárskych firiem a súkromne hospodáriacich roľníkov, redistributívnu platbu neodmietajú. Sme si však vedomí toho, že neuvážené zavedenie tejto platby môže vážne skomplikovať ekonomickú situáciu mnohým, najmä stredne veľkým poľnohospodárskym podnikom, ktoré tvoria chrbticu agrosektora  a produkujú gro domácich potravín. Takéto opatrenia by sa mali zavádzať po odbornej diskusii a dôkladnom zvážení všetkých možností, ktoré tu sú. „Rezort sa zmieta v kŕčoch a my sme rukojemníci v rukách ministra. Už stačilo. Možností na reparát malo vedenie ministerstva už veľakrát. Potajomky pripravovaná tzv. redistributívna platba je čerešničkou na torte totálneho chaosu a anarchie, ktorý vládne v agropotravinárskom sektore od nástupu nového vedenia ministerstva pôdohospodárstva,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.

Táto platba síce poteší takmer 10-tisíc „panelákových“ poberateľov dotácií, ktorí v skutočnosti nič neprodukujú, ale oberie podniky tvoriace kostru produkcie potravín na Slovensku. Spôsobí to výpadok príjmu tým, ktorí vyrábajú potraviny, ohrozí sa ich existencia a prinesie zvyšovanie nezamestnanosti.

„V čase núdzového stavu, keď ľudia trpia v neistote, čo bude zajtra, ako opatrenia vlády dopadnú na ekonomiku podnikov a peňaženky bežného občana, minister Mičovský nerieši situáciu, ale zneužíva obmedzenia na presadzovanie populistického opatrenia tzv. redistributívnej platby,“ myslí si podpredseda SPPK pre poľnohospodárstvo Miroslav Štefček.

Nespokojnosť naprieč celým Slovenskom

Nespokojnosť s riadením rezortného ministerstva nevyjadruje len Predstavenstvo SPPK, ale všetkých 35 regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr, ktoré napísali podporný list predsedovi SPPK. Zhodnotili v ňom súčasnú situáciu ako kritickú a poverili Predstavenstvo SPPK jasne vyjadriť rozhorčenie, ktoré cítiť naprieč celou agropotravinárskou obcou.

Na kritickú situáciu vo vedení rezortu poukazujú aj niektorí predstavitelia koaličných strán, ktorí sú členmi Výboru NR SR na čele s predsedom Jaroslavom Karahutom a rovnako aj ďalšie poľnohospodárske a potravinárske samosprávy. Z blízkeho okolia ministra odchádzajú kľúčoví ľudia.

Čo bude nasledovať

Po dôkladnom zvážení situácie sme sa rozhodli zmeniť našu štrajkovú pohotovosť na skutočné vyjadrenie nesúhlasu s tým, čo sa v agropotravinárstve aktuálne deje a čo sa potajomky pripravuje. Núdzový stav a situácia okolo šíriacej sa pandémie nám bráni v masívnom prejave občianskej nespokojnosti. Aj napriek tomu a pod tlakom regiónov sme sa rozhodli konať. Situácia je totiž vážna!

Postupnosť krokov:

Dnes (9. februára) odovzdáme debničky so slovenskými potravinami všetkým členom vlády a predsedovi NR SR. Má ísť o jasný signál, že tieto doma vyrobené potraviny sú práve vďaka prijímaniu nezmyselných a nekoncepčných opatrení možno jedny z posledných. Ján Mičovský dostane prázdnu debničku bez slovenských potravín ako symbol, kam až môžu viesť jeho nekoncepčné opatrenia.

„Pán minister Mičovský nám nestojí už ani za vlečku hnoja, ktorú by sme mu mohli vysypať pred jeho ministerstvo. Namiesto toho venujeme naše peniaze, čas a námahu skutočným záchrancom tejto krajiny, ku ktorým pán minister Mičovský nepatrí. Zároveň podporíme aj tých, ktorí pomoc v tejto neľahkej dobe skutočne potrebujú,“ spresnil na tlačovej besede podpredseda SPPK pre potravinárstvo Marián Šolty.

Už počas najbližších dní odovzdáme potraviny ďalším slovenským nemocniciam a pridáme k tejto potravinovej pomoci aj domovy sociálnych služieb, detské domovy, charitatívne organizácie či mobilné odberové miesta. Potraviny v týchto dňoch zbierajú od slovenských poľnohospodárov a potravinárov naše regionálne komory. Odovzdávanie sa uskutoční po celom Slovensku v piatok 12. februára.

Budúci týždeň na seba upozorníme aj ďalším spôsobom priamo v teréne, o ktorom budeme včas informovať aj médiá. Určite nás bude vidieť. Po skončení núdzového stavu nám neostane nič iné, len našu obrovskú nespokojnosť vyjadriť aj celoslovenskými masívnymi protestami.

Na dnešnú tlačovú besedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) hneď zareagoval aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský:

“Naše kroky na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR rozhodne nie sú jednoduché ani ľahké, ale takisto musím povedať, že nie sú chaotické. Máme pripravené premyslené ďalšie postupy, ktoré pomôžu našim pôdohospodárom práve v tomto neľahkom období. O tom bude aj zajtrajšie rokovanie s množstvom poľnohospodárskych komôr, kde chceme vysvetliť zámery s redistributívnou platbou, tiež ako im pomôžeme v tomto ťažkom COVID-ovom období. Som presvedčený, že aj na základe tých rokovaní, ktoré sme ohlásili a ktoré sú pripravené so všetkou zodpovednosťou, k žiadnej štrajkovej revolúcii nedôjde, lebo to čo robíme má zmysel a verím, že poľnohospodári to pochopia.”

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov