Basf daxur

Basf systiva

Basf systiva

Streda 24.júla 2024, meniny má Vladimír, zajtra Jakub

Slovenskí včelári na svetovej súťaži Apimondia v Chile prevalcovali konkurenciu a získali prestížne ocenenia svojich výrobkov, vrátane medu. Opäť tak zvýšili svoje medzinárodné renomé a potvrdili fakt, že patria medzi svetovú špičku. Slovenská republika sa stala druhou najúspešnejšou krajinou v konkurencii 50 štátov.

Na svetovej súťaži Apimondia, ktorá sa uskutočnila 4.-8. septembra v chilskom Santiagu, v tomto roku Slováci dominovali. Získali 6 zlatých, 4 strieborné a 4 bronzové medaily za najlepšie medoviny, odborný časopis či prácu s voskom. Samostatnou kategóriou boli medy, na ktoré ceny ešte len čakajú.

Prestížne ocenenie Najlepšia medovina sveta za rok 2023 si odniesol Peter Kudláč z firmy Apimed Dolná Krupá za tradičnú barikovú medovinu. Bola vybratá spomedzi všetkých medailových finalistov v troch kategóriách medovín, ktorými boli medoviny tradičné, korenené a ovocné. V konkurencii profesionálnych výrobcov medovín príjemne prekvapil aj slovenský amatérsky producent medoviny. Strieborná medaila v kategórii najlepšie odborné periodikum patrí slovenskému časopisu Včelár, ktorý vydáva Slovenský zväz včelárov. Zlatými, striebornými a bronzovými medailami bola ocenená rodina Vargapálovcov, ktorá úplne ovládla kategóriu voskových sviečok, kde získala všetky 3 medaily. Ďalšiu bronzovú medailu dostala aj v kategórii modelov zo včelieho vosku. Za model vyrobený zo včelieho vosku si odniesla striebornú medailu aj Stredná odborná škola Pod Bánošom z Banskej Bystrice. Ceny si prevzali aj ďalší slovenskí včelári, ktorých produkty hodnotila medzinárodná porota, v ktorej tento rok nebol žiadny zástupca zo Slovenska.

Samostatnou kategóriou Apimondie bola súťaž medov, ktoré mali v tomto roku podľa belgického predsedu súťaže mimoriadne vysokú úroveň. Na základe senzorického hodnotenia vybrala odborná porota z 203 vzoriek medov z 30 krajín celkovo 61 finálnych medov. Ohromujúcim výsledkom je, že z nich až 10 pochádza zo Slovenska vrátane medu od slovenského amatérskeho výrobcu. Ocenené by mali byť všetky medy, ktoré sa dostali do finále, pokiaľ ich nevyradia ešte záverečné analýzy.

Dnes je už známe, že Slováci získali na súťaži Apimondia za medovinu a v ostatných súťažných kategóriách celkovo 14 medailí. S vysokou pravdepodobnosťou je na ceste ďalších 10 medailí za medy. Tie budú isté až potom, ako finálne medy preveria v laboratóriu na prítomnosť nežiaducich látok. V tomto ale verím našim včelárom, že ich medy obstoja nielen pred porotou, ale aj pri úradnom overovaní laboratórnymi testami. Výsledky by sme mali poznať ku koncu roka,“ uviedol Pavel Filo, predseda Slovenského zväzu včelárov /zväz je členom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory/.

Slovensko sa v Chile, ak ešte nerátame možné medaile za medy, stalo 2. najúspešnejšou krajinou spomedzi 50 zúčastnených štátov, víťazom je Poľsko. Takýto počet medailí sa našej krajine v predchádzajúcich ročníkoch Apimondie ešte nepodarilo získať. Navyše, konkurencia bola mimoriadne silná, najmä medy krajín Latinskej Ameriky majú dlhodobo výborné hodnotenie.

Je kľúčové, aby sa naši včelári naďalej zúčastňovali takýchto svetových podujatí. Naše úspechy sú základom pre to, aby sme raz a navždy zmazali chybný názor, že Slováci vyrábajú len obyčajné medy. Za posledné roky a dnes dvojnásobne sa ukazuje, že slovenské medy sú špičkové nielen v rámci európskej konkurencie, ale aj vo svetovej. Zvýšený kredit nám umožňuje dostať dôstojnú cenu na slovenskom trhu a tým prispieť k rozvoju slovenského včelárstva,“ doplnil Pavel Filo.

Mimoriadny úspech slovenských včelárov navyše zdôrazňuje aj samotný prínos tohto odvetvia pre krajinotvorbu a vytváranie biodiverzity. Svetový úspech včelárov tak nadobúda širší význam aj vzhľadom na rozvoj agroturistiky a celkového zvýšenia renomé Slovenskej republiky v zahraničí.

 

Tlačová správa SPPK

Ilustračná snímka: https://pxhere.com/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov