Basf daxur

Basf systiva

Basf systiva

Piatok 19.júla 2024, meniny má Dušana, zajtra Ilja/Eliáš

Podľa analýzy AHDB boli ceny írskeho hovädzieho dobytka počas prvých mesiacov roku 2024 relatívne vysoké.

Tento rok sa ceny prvotriedneho dobytka v Írsku zatiaľ pohybovali podobnou cestou ako v roku 2023, aj keď sú stále o niekoľko centov nižšie v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Počet jatočne usmrtených zvierat írskeho dobytka bol počas prvých 20 týždňov roku 2024 vyšší ako pred rokom, ale silný exportný dopyt v Spojenom kráľovstve a EÚ ponúkol cenovú podporu.

Cenový rozdiel bol pravdepodobne jedným z hlavných faktorov nedávneho dovozu írskeho hovädzieho mäsa do Spojeného kráľovstva. Veľké ročné nárasty boli zaznamenané v januári a februári, v čase, keď írske ceny boli obzvlášť konkurencieschopné. Cenová medzera sa naďalej zmenšovala a marcové dovozy medziročne prevažne stagnovali. Napriek tomu celkový dovoz z Írska v prvom štvrťroku (január – marec) vzrástol o 25 % v porovnaní s rokom 2023 (čerstvé a mrazené mäso). Údaje o obchode zaostávajú o niekoľko mesiacov, ale novšie komentáre odvetvia naznačujú, že úrovne írskeho dovozu pretrvávajú a budú pretrvávať, najmä ak ceny zostanú konkurencieschopné a dopyt bude silný.

Vývoz írskeho hovädzieho mäsa do Európy počas prvého štvrťroka medziročne vzrástol o 2 %, čo bolo spôsobené zvýšenými dodávkami najmä do Holandska a Švédska. Vzrástli aj zásielky do krajín mimo EÚ, najmä do Hongkongu a na Filipíny.

Celkovo EÚ čelí prísnejšej situácii v oblasti dodávok v dôsledku štrukturálnych úprav stavov a predpokladá sa, že dovoz v roku 2024 celkovo porastie. Počet jatočne realizovaných kráv sa v roku 2024 znížil vo Francúzsku a Nemecku (dvaja najväčší producenti hovädzieho mäsa v EÚ), čo je trend z posledných rokov.

Kľúčovým faktorom na írskom trhu v roku 2024 bola väčšia ponuka dobytka. Podľa Bord Bia bolo za prvých 20 týždňov roka zabitých 494 500 jedincov hovädzieho dobytka, čo predstavuje nárast o 3 % (11 500 jedincov) v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2023. Medzitým došlo k výraznému nárastu počtu jatočných usmrtení kráv (+10 %; +18 800 jedincov) na 167 800 jedincov.

Najnovšie údaje o stavoch hovädzieho dobytka z 1. apríla poukazujú na medziročnú stabilizáciu ponuky hovädzieho dobytka v krátkodobom horizonte. Bord Bia predpovedá, že jatočná realizácia írskeho dobytka by mohla v roku 2024 klesnúť o 30 – 40 000 jedincov (-2 %) za celý rok, čo naznačuje, že zníženie ponuky príde do hry počas zvyšku roka.

Vysoká miera jatočného usmrcovania kráv tiež prispieva k súčasným inventárom chovných stavov. Údaje o populácii ukazujú približne o 5 % (-45 500 jedincov) menej dojčiacich kráv v Írsku k 1. aprílu. Medzitým sa počet dojníc znížil o 1 % (15 600 jedincov), čo naznačuje, že rast pozorovaný v chovoch v posledných rokoch sa spomalil. Výrazne klesol aj počet dojníc v Írsku.

Vyššie uvedené údaje naznačujú, že nižšia dostupnosť írskeho dobytka môže začať ovplyvňovať trh ku koncu roka 2024. Tento výhľad by mohol pretrvávať až do roku 2026 v závislosti od tohtoročných registrácií teliat a trendov v počte chovných kráv. V kombinácii s prísnejšími výhľadmi ponuky EÚ a Spojeného kráľovstva by to samo osebe naznačovalo priaznivé podtóny pre ceny európskeho dobytka v budúcom kole. Spotrebiteľský dopyt je, samozrejme, druhou stranou rovnice, pričom na trhu sú stále prítomné inflačné tlaky. Prinajmenšom z európskeho hľadiska sa očakáva, že zníženie ponuky dobytka v roku 2024 prevýši výzvy na strane dopytu.

 

Z Euromeatnews preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: Eoromeatnews.com

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov