Basf daxur

Basf systiva

Basf systiva

Streda 24.júla 2024, meniny má Vladimír, zajtra Jakub

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej repuliky (MPRV SR) Ján Mičovský

prijal pozvanie predsedníčky Agrárnej komory Slovenska (AKS) Heleny Patasiovej na návštevu regiónu Dunajská Streda. Po prehliadke troch  zeleninárskych prevádzok južného Slovenska sa zúčastnil odbornej debaty s členmi AKS.

 

Žitný Ostrov patrí dlhé roky medzi významné poľnohospodárske oblasti na Slovensku. Práve tu sa darí pestovateľom dosahovať každoročne kvalitnú produkciu nielen ovocia, ale  aj zeleniny. Množstvo poľnohospodárov sa tu zameriava na špecializovanú rastlinnú výrobu.

„Dnes som videl malé zázraky, videl som rodinné firmy, starých otcov aj vnúčatá, akú majú obrovskú chuť do práce v poľnohospodárstve. Táto krajina patrí šikovným ľudom, ktorá vedia a chcú. A ja urobím všetko preto, aby pôdohospodárstvo nepatrilo na okraj spoločnosti a nebolo považované za vedľajší rezort. Ľudia, ktorí majú zem za nechtami, nemôžu stáť vzadu, ale kraľovať, lebo ovládajú 90% územia a túto krajinu živia,“ uviedol Ján Mičovský, šéf agrorezortu.

Minister Ján Mičovský prijal pozvanie predsedníčky Agrárnej komisie Slovenska Heleny Patasiovej a spolu navštívili v piatok niekoľkých významných pestovateľov zeleniny v tomto regióne. Mičovský sa informoval na očakávanú úrodu, ale i súvisiace prebiehajúce poľnohospodárske práce na farmách v obciach Pataš, Ňárad a Kľúčovec. Poľnohospodári, ktorých navštívil sa zameriavajú najmä na koreňovú zeleninu, ako je napríklad petržlen, paštrnák, mrkva, zeler, ale aj na pestovanie lahôdkovej kukurice.

Oblasť Žitného Ostrova je známa aj najvyšším počtom slnečných dní na Slovensku, čo predstavuje pre poľnohospodárov jeden z kľúčových aspektov pri dosahovaní kvalitnej produkcie. Z celkovej výmery slovenskej ornej pôdy na ktorej sa pestuje zelenina, predstavuje okres Dunajská Streda podiel až 20%. Obrovské množstvo zeleniny z tohto regiónu putuje najmä na slovenský trh, čím miestni poľnohospodári významne prispievajú k národnej sebestačnosti.

Na odbornej diskusii s členmi AKS diskutoval o viacerých témach. Medzi najvýraznejšie patrí problematika finalizácie a umiestňovania produkcie na Slovensku, problematika závlahových systémov - ich nevyhnutná revitalizácia a investície do nových enviromentálnych riešení, zapojenie sa do podporných opatrení rezortu, ako aj prenájom pôdy poľnohospodárom.

Ing. Daniel Hrežík

Odbor komunikácie a marketingu | Hovorca | Kancelária ministra

MPRV SR

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov