Basf daxur

Basf systiva

Basf systiva

Streda 24.júla 2024, meniny má Vladimír, zajtra Jakub

/TASR/

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) spustila veľký monitoring škôd,

ktoré spôsobilo na poľnohospodárskych plodinách premenlivé počasie. Informovala o tom Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.
Tohtoročné extrémy v podobe nestabilného počasia či premnožených škodcov si podľa nej žiadajú poznať skutočný rozsah škôd na plodinách a rozlohu postihnutých oblastí. "Už dnes je isté, že škody budú v miliónoch eur," priblížila.
Tohtoročnú žatvu sprevádzalo podľa Holéciovej leto plné extrémov na poli. Následky klimatických zmien ovplyvnili nielen množstvo a kvalitu pozbieraných plodín, ale samotné práce na poliach daždivé počasie prerušovalo a v niektorých regiónoch až príliš spomalilo.
SPPK preto začala robiť rozsiahly monitoring škôd, pričom oslovila všetkých svojich 38 regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr, aby jej do 12. septembra zaslali požadované údaje.
Monitoring sa podľa nej týka škôd vzniknutých následkom ľadovca, sucha, hrabošov a poľovnej zveri. Vo viacerých regiónoch Slovenska sa totiž v letných mesiacoch vyskytli búrky s krupobitím, ktoré spôsobili veľké škody na porastoch a na Zemplíne aj na skladoch.
Poznamenala, že počas žatvy ohrozovali úrodu požiare. Veľkú časť úrody zničila aj v tomto roku premnožená poľovná zver. Najmä na západnom Slovensku si na obilí "pochutnávali" hraboše a myši. Poškodené sú okrem pšenice, repky, jačmeňa aj ďalšie plodiny ako kukurica, slnečnica, cukrová repa.
"Cieľom monitoringu nie je vyplakávanie poľnohospodárov nad každým výkyvom počasia. Chceme upozorniť na extrémne situácie v poľnohospodárstve. Následne sme pripravení na diskusiu so štátnymi inštitúciami a aj samotnými poľnohospodármi, ako v budúcnosti predchádzať negatívnym dopadom klimatických zmien v poľnohospodárstve," povedal predseda SPPK Emil Macho.
SPPK vyzýva svojich členov, ale aj nečlenov, hospodáriacich na pôde, aby sa zapojili do monitorovania škôd. SPPK však zároveň upozorňuje poľnohospodárov, aby mali k dispozícii dokumentáciu (vrátane fotodokumentácie) ku vzniknutým škodám, pre prípad verifikácie týchto škôd zo strany príslušných inštitúcií.
Holéciová doplnila, že len presnými podkladmi a údajmi za celé Slovensko bude možné poznať presný rozsah poškodených plodín a ich výmeru. K 4. septembru sú identifikované škody na tisíckach hektárov poľnohospodárskej pôdy a vyčíslené sú v miliónoch eur. "Sumár prvotných údajov budeme poznať do 20. septembra," dodala hovorkyňa SPPK.

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov