Štvrtok 22.februára 2024, meniny má Etela, zajtra Roman/Romana

Chovatelia zvierat sa dočkali – štát im zmierni navrhované prísne podmienky chovu zvierat a upustí od prílišnej byrokracie, ktorú pre nich pripravoval. Od júla budúceho roka im totiž chcel o viac ako polovicu skrátiť čas na nahlásenie počtu zvierat na farmách. Ministerstvo pôdohospodárstva nakoniec od tohto zámeru ustúpilo, čo Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora a aj samotní chovatelia vítajú.

Už v lete Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora upozorňovala na zámer Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré pripravovalo novelizáciu vyhlášok týkajúcich sa identifikácie a registrácie hospodárskych zvierat - ošípaných, hovädzieho dobytka a oviec a kôz. Ich cieľom bolo, aby poľnohospodári od 1. júla 2024 nahlasovali každú jednu zmenu v počte zvierat na farme (presun, úhyn, narodenie) elektronicky a nie do siedmich dní - tak je to dnes, ale už do troch. Zamýšľaný zámer chovateľov veľmi zneistil a nesúhlasili s ním, pretože v prípade stoviek až tisícok zvierat v jednom podniku ohlasovaciu povinnosť reálne nevedeli v tak krátkom čase splniť. Namiesto zachovania súčasného stavu im mali pribudnúť nové byrokratické povinnosti s hrozbou vysokých pokút a krátením európskych a národných podpôr. Slovensko by sa stalo ojedinelou krajinou v Európskej únii, kde majú takto prísne nastavené podmienky pre chovateľov.

Ministerstvo pôdohospodárstva aj na základe odborných argumentov SPPK nakoniec k zamýšľanej zmene nepristúpilo a vyhlášky meniť nebude. Pre chovateľov hovädzieho dobytka, oviec a kôz zmeny teda nepripravuje a ponechá im súčasnú 7-dňovú oznamovaciu lehotu. K dnešnému dňu sú už vyhlášky zverejnené v zbierke zákonov a účinné budú od 1. júla 2024.

„Vysoko oceňujeme rozhodnutie rezortného ministerstva. Naši chovatelia tak majú o jednu starosť menej. Môžu sa v pokoji naďalej venovať chovu zvierat, zvyšovať ich počty a zabezpečovať tak zdravé slovenské mäso a mlieko pre našich spotrebiteľov. Príprava národnej legislatívy, ktorá je nad rámec tej európskej, vie vždy výrazne sťažiť podnikanie na pôde. Práve preto oceňujeme rozhodnutie ministerstva ponechať v platnosti aktuálny stav,“ uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora verí, že k zmene nedôjde nakoniec ani v prípade chovateľov ošípaných. Pre nich zatiaľ zachovanie súčasnej 7-dňovej dĺžky ohlasovacej povinnosti od 1. júna 2024 neplatí a naďalej sa pre nich v samostatnej vyhláške o identifikácii a registrácii ošípaných počíta so skrátenou 3-dňovou lehotou. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora je preto pripravená na ďalšiu diskusiu, prečo je nutné nesprísňovať pravidlá ani pre sektor ošípaných.

 

Tlačová správa SPPK

 

naj agromanažér 2023

Chovmat banner

agropoistenie

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov