Limagrain repky

Štvrtok 13.júna 2024, meniny má Anton, zajtra Vasil

Fuzariózy patria k najnebezpečnejším chorobám kukurice, podobne ako pri obilninách. Pôvodcom ochorenia je taktiež celé spektrum patogénov, aj keď oproti obilninám je ich spektrum doplnené o niektoré druhy, ktoré pre obilniny nie sú úplne typické.

Symptómy

Fuzarióza podobne ako na obilninách môže napadnúť kukuricu vo všetkých rastových fázach. V štádiu klíčenia napáda mladé rastliny a spôsobuje ich odumieranie. V poraste sa táto forma prejaví medzerovitosťou porastu, príp. zakrpatenými a odumierajúcimi rastlinami. Typickým symptómom sú hnedé lézie na koreňoch alebo klíčkoch, s prípadným oranžovým povlakom mycélia alebo dekolorácie napadnutých pletív. Farebnosť symptómov závisí od prevládajúceho patogéna.

Po vzídení sa infekcia môže vyskytovať na koreňoch, ale aj na internódiách, najmä na prvom a druhom. Napadnuté korene sú nápadné hnedým sfarbením, časom sa farba môže meniť do ružova alebo fialova. Infikované rastliny zaostávajú v raste, vädnú a môžu predčasne odumierať. Takéto symptómy sa často vytvárajú sekundárne po poškodení rastlín drôtovcami alebo inými škodcami. 

Charakteristickým znakom fuzariózy stebla je spočiatku svetlozelené, neskôr hnedé sfarbenie napadnutých pletív, ktoré mäknú a sú vodnaté. Časom sa sfarbenie môže meniť na oranžové, ružové až karmínovo červené, v závislosti od toho, ktorý druh fuzária prevláda. Intenzívnejšie sfarbenie je pozorovateľné skôr na priereze ako na obvode stebla. Škvrny sú spočiatku malé, neskôr sa zväčšujú a môžu obopínať celé steblo alebo sa rozširovať na susedné internódiá. Na škvrnách sa môžu vytvárať malé čierne bodky – peritéciá patogéna (Gibberella zeae), alebo povlak mycélia. Peritéciá sa dajú z povrchu rastlín ľahko zoškrabnúť. Pletivo vplyvom deštrukcie môže strácať pevnosť, rastliny sa môžu lámať, poliehať, predčasne vädnúť a usychať. Symptómy fuzariózy stebla obvykle kulminujú po kvitnutí a ich škodlivosť znásobuje suché a teplé počasie, ktoré urýchľuje odumieranie rastlín. Táto forma fuzariózy je veľmi podobná červenej hnilobe kukurice spôsobenej hubou Pyrenochaeta terrestris (k.š. Setophoma terrestris, syn. Phoma terrestris). Symptomatický obraz vrátane karmínovo červeného sfarbenia koreňov a bázy stebla je na nerozoznanie od fuzariózy, za ktorú sa červená hniloba v praxi najčastejšie zamieňa. Odlíšiť sa tieto dve choroby dajú len mikroskopicky alebo kultivačne, príp. na základe prítomnosti drobných čiernych škvŕn – pykníd huby Phoma terrestris.

V neskorších rastových fázach fuzáriá prechádzajú do generatívnych orgánov kukurice, kde pri napadnutí šúľkov a jednotlivých zŕn možno dobre pozorovať povlak bieleho, ružového až oranžového mycélia. Niekedy sa začiatok napadnutia zŕn môže prejavovať aj strácaním lesku a postupným žltnutím praskajúcich zŕn. Samotné zrná môžu byť sfarbené aj do hneda a povlak mycélia nemusí byť vytvorený. Huba prerastá jednotlivými zrnami, pričom môže dochádzať k obnaženiu múčnatého endospermu. Niekedy je celý šúľok alebo jeho časť pokrytý povlakom mycélia, čo je najlepšie pozorovateľné po jeho ošúpaní. Na povrchu klasov nemusí byť napadnutie pozorovateľné vôbec, prípadne sa na povrchu nachádzajú iba hnedé škvrny.

Osobitným prípadom je sekundárna fuzarióza klasu vznikajúca neskoro na jeseň, v dôsledku oneskoreného zberu. Ak v čase dozrievania porastu dlhodobo panuje vlhké a daždivé počasie, na šúľkoch sa môže vyskytnúť aj táto neskorá, sekundárna fuzarióza. V tomto prípade ani tak nejde o patologický proces, ako skôr o kolonizáciu zrelého produktu (zrna), ktoré je napádané širokou škálou saprofytických ale aj fakultatívne parazitických druhov. Na šúľkoch sa vtedy vytvárajú rôzne sfarbené povlaky mycélia týchto húb. Ak prevládajú fuzáriá, povlaky mycélia sú sfarbené (podobne ako na šúľkoch) od bielej, cez oranžovú až po tmavo červenú farbu. Na túto formu fuzariózy však nemá dosah žiadna ochrana, pretože ide o predzberové napadnutie šúľkov v dozretom poraste. Nebezpečná je najmä kvôli nekontrolovateľnej tvorbe mykotoxínov, ktoré môžu kukuricu úplne znehodnotiť.

Najdôležitejším zdrojom infekcie fuzariózy sú nezaorané alebo plytko zaorané rastlinné zvyšky (najmä pri minimalizačných technológiách), infikované osivo, napadnuté porasty obilnín. Vznik infekcie priamo podporuje aj poškodenie rastlín húsenicami vijačky kukuričnej (Ostrinia nubilalis) a iných škodcov.

Priama škodlivosť fuzárií spočíva v redukcii úrody, nepriamo spôsobujú zníženie kvality úrody kontamináciou mykotoxínmi (DON, ZEA, MON, fumonisíny a i.). Známe sú vážne otravy zvierat ale i ľudí po konzumácii napadnutých (plesnivých) šúľkov. Pri zbere je preto úrodu zrna z podozrivých resp. napadnutých porastov potrebné analyzovať na obsah mykotoxínov, nakoľko pri ich nadlimitnom obsahu nie je zrno vhodné ani na kŕmne ani potravinárske využitie.

 

Celý článok bol publikovaný v AGROMAGAZÍNe 12/2022 na s.30-32.

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

prof. Ing. Kamil Hudec, PhD.

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

Snímka: autor článku

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov