Basf daxur

Basf systiva

Basf systiva

Streda 24.júla 2024, meniny má Vladimír, zajtra Jakub

Pre tých poľnohospodárov, ktorí čerpajú dlhodobý úver s fixnou maržou a naviazaním úrokových sadzieb na EURIBOR (napr. na nákup pôdy, investície do OZE, technológií), súčasný vývoj pretrvávajúcej neistoty týkajúci sa dlhovej krízy znamená de facto dobrú správu.

Úrokové sadzby úverov by mali ostať dlhšiu dobu na nízkych cenových hladinách. Pre tých, ktorí zvažujú čerpať strednodobý, resp. dlhodobý úver, možno stojí za úvahu zvoliť pohyblivú úrokovú sadzbu s fixáciou na 6 M ako zafixovať úver na 3 či 5 rokov dopredu. Ide totiž o to, že ak predpokladané sadzby EURIBOR ostanú dlhodobejšie na nižších úrovniach, marža banky je pri kratšej dobe fixácie oveľa nižšia ako pri dlhšej fixácii. Na druhej strane rizikom kratšej doby fixácie je skutočnosť, že ak sa v nasledujúcom období ekonomika eurozóny spamätá, sadzby EURIBOR vzrastú a tým aj obdobie fixovania výhodného úroku bude kratšie. No opätovne poukazujeme na to, že priebeh dlhovej krízy naznačuje skôr na dlhodobejšiu politiku nízkych úrokových sadzieb. To v našom prípade favorizuje alternatívu fixácie úrokov cez 6-mesačný EURIBOR nad alternatívou fixovania na 5 - ročné obdobie.
Pri krátkodobých úveroch, ktoré tvoria stále väčšiu časť úverovania agrosektora, by zo súčasného poklesu sadzieb EURIBOR mali profitovať hlavne ekonomicky silné podniky, pri ktorých si banky spravidla účtujú nízku maržu k sadzbe EURIBOR. Táto marža však i v prípade špičkových ekonomických parametrov podniku bude mať v súčasnosti tendenciu mierne narastať. Dôvodom je vzájomná nedôvera bánk, ktoré si pri požičiavaní medzi sebou účtujú rizikové prirážky. I preto v súčasnej neistej klíme budú mať marže bánk tendenciu naďalej rásť. Keďže ale sadzba EURIBOR je medziročne o 1,3 % nižšie, podniky s dobrou výsledovkou by mali z tohto vývoja určite profitovať.
/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov