Basf daxur

Basf systiva

Basf systiva

Piatok 19.júla 2024, meniny má Dušana, zajtra Ilja/Eliáš

Agentúra S &

Môže pritiahnuť pozornosť na to, ako politici riešia problém solventnosti likviditou a že zameranie sa na úsporné opatrenia môže dopadnúť tak, že na tom budeme horšie, pretože sa nedokážeme prešetriť k prosperite.Prakticky to znamená, že Európsky finančný fond stability (EFSF) je z 90 percent mŕtvy - jeho využitie je teraz zanedbateľné, pretože Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) bude spresnený na rokovaní v marci, kedy sa koná summit EÚ. Tiež to znamená obrovský tlak na Nemecko, aby zaplatilo viac a zvýšilo limit pre EFSF / ESM na 500 miliárd.To nebude na domácej nemeckej politickej scéne ľahké a povedie k ešte väčšiemu rozkolu vo francúzsko-nemeckej aliancii.Zníženie ratingu Francúzska mení vzťah dvoch sebe rovných na vzťah staršej sestry a mladšieho brata. To môže viesť k tomu, že Sarkozy bude musieť v nadchádzajúcich francúzskych voľbách viac bojovať. Ľahko si viem predstaviť, že hra bude v nasledujúcich mesiacoch vďaka silnej anti-EÚ a anti-Sarkozyho platforme na strane Marie Le Pena.

Výsledkom môže byť otvorenejší dialóg o reálnych príčinách európskej krízy, v dôsledku čoho na tom budeme lepšie, pretože rozhovory sa sústredia skôr ako na nádej na realitu. S & P v skutočnosti urobila, čo mala: ignorovala "prezentáciu v PowerPointe" EÚ a pozrela sa na účty. A tie hovoria jasne - žiadny pokrok, žiadne reálne plány a členovia sa schádzajú len pre záchranu.


Pár mojich postrehov:

Prehĺbenie krízy (Verím, že to bude trvať, kým bude panovať neistota ohľadom kupcov na primárnych aukciách ... tzn.: jediný kupec a tým je Európska centrálna banka.)
Ďalšie riziko pochádza z Grécka, ktoré sa nedohodlo na reštrukturalizácii dlhu: http://www.bbc.co.uk/news/business-16553532. "Neveríme, že zapojenie súkromných investorov do gréckej reštrukturalizácie je len jedno rázové a že sa nebude opakovať v prípade možných budúcich záchranných balíčkov, ak bude štát nesolventný, alebo ak štát nebude mať prístup na trh."
Summit EÚ v decembri: "Podľa nášho názoru nedokáže politická dohoda poskytnúť dostatok ďalšieho priestoru a zdrojov pre navýšenie európskych záchranných operácií alebo pre rozšírenú podporu tých európskych štátov, ktoré budú vystavené zvýšenému tlaku zo strany trhu." - Tzn. nič nové, stále to isté ...
Summit EÚ tiež zdôraznil, ako je prístup politikov jednostranný: "... ako dôsledok rastúcej externej nerovnováhy a zvyšovanie rozdielu v konkurencieschopnosti medzi centrálnymi a tzv okrajovými krajinami EMU. Veríme, že reformy založené iba na fiškálnych úsporách môžu sami seba poraziť, pretože domáci dopyt bude oslabovať s tým, ako sa spotrebitelia budú obávať o pracovné miesta a ako disponibilné príjmy budú vďaka daniam klesať. "- T.j. Nemôžete sa prešetriť k prosperite a príliš veľký dôraz na úsporné opatrenia len zvyšuje krátkodobé zaťaženie spoločnosti.
Finančná solidarita medzi jednotlivými členskými štátmi sa nám nezdá dostatočná na to, aby zabránila ďalším neistotám ohľadom financovania. (Nemecko / Holandsko / Fínsko - buď ste v klube alebo nie! Až potom zistia, že toto je kríza solventnosti a nie likvidity.)
Situácia Španielska a Talianska sa pravdepodobne zhorší napriek dobrým snahám domácich politikov. Diplomaticky povedané: snažia sa, ale čísla hovoria jasne ... Intervencie ECB na dlhopisovom trhu: "Nedávne talianske a ďalšie primárne aukcie nám ukazujú, že banky a ostatní investori sú ochotní požičať na dlhšiu dobu vládam, ktoré čelia trhovému tlaku len za také výnosy, ktoré za inak rovnakých podmienok výrazne zhoršujú proces fiškálnej konsolidácie.“ Wow, cena za získanie finančných prostriedkov je väčšia ako úžitok z nich!
Európa má 40 percentnú šancu, že spadne do hlbokej a dlhej recesie, HDP klesne v roku 2012 pravdepodobne o 1,5 percenta. (Môj "priateľ" Draghi však práve potvrdil mne aj médiám, že všetko je v poriadku???) S & P je pod konsenzom, ktorý je -0,2% a ECB +1,0 percento.
Potom sa začne poukazovať na riziko sociálneho napätia tým, že sa zdôraznia "mocné" národné záujmové skupiny, ktorých rezistencia môže potenciálne ohroziť rýchlosť reforiem a ktorá môže brániť obnoveniu dôvery trhu.
EFSF: V tejto chvíli posudzujeme vplyv, ktorý budú mať dlhy na tieto inštitúcie po znížení ratingu európskych krajín. Náš aktualizovaný pohľad na dlhové problémy budeme publikovať v nasledujúcich dňoch. Úradníci v Bruseli už vedia, čo to znamená:
ESFS: "Veríme, že prípadná závislosť na veľkom veriteľovi, ktorý by mohol hrať pri budúcej reštrukturalizácii dlhu kľúčovú úlohu, by mohla mať dlhodobý vplyv na rast výnosov dlhopisov v krajinách s nižším ratingom a mohla by tak znížiť ich prístup na trh." Extrémne pravdivý postreh.
Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank
Zdroj: MediaDom

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov