Konferencia Forbes Money Summit je považovaná za najväčšiu konferenciu v oblasti investícií na Slovensku, pričom aj v tohtoročnej edícii na podujatí vystupovali veľké mená, ktoré sú známe v slovenskom, resp. i svetovom investičnom svete. Nás teší, že redakcia časopisu Forbes oslovila aj redakciu AGROMAGAZÍNu, aby sme aktívne diskutovali na podujatí o témach týkajúcich sa poľnohospodárstva a agrokomodít.
Aj keď konferencia nie je možno tematicky zameraná čistokrvne pre poľnohospodárov, množstvo tém s odvetvím nepriamo súvisí, keďže svet financií je úzko prepojený s podnikaním, ekonomickou aktivitou, manažmentom podnikových daní a, samozrejme, každý z nás by sa mal aktívne zaujímať aj o správu vlastného majetku. Na konferencii vystúpili aj Zdenko Štefanides či Michal Májek, ktorých poľnohospodári poznajú aj z našich konferencií NAJ.
Práve hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides spoločne s Economist Fellow z Globsecu Vladimírom Vaňom v pozícii slovenských top ekonómov diskutovali o tom, ako môže formovať trhy v najbližších mesiacoch aktuálne dianie v ekonomike. Obidvaja rečníci sa zhodli v tom, že colná vojna USA vniesla do ekonomiky prvky neistoty, pričom nevylúčili, že výsledkom môže byť príchod ekonomickej recesie do hlavných ekonomík sveta. Pravdepodobnosť tejto udalosti pre rok 2025 odborníci očakávajú na úrovni takmer 50 %, čo je pomerne vysoké číslo.
Ešte detailnejší pohľad na situáciu v ekonomike účastníkom summitu poskytla priamo z New Yorku v USA v online rozhovore výkonná riaditeľka Private Credit PRO investičnej banky Morgan Stanley Katarína Bridová, jediná Slovenka, ktorá riadi v USA niekoľko investičných fondov zameraných na financovanie podnikateľských aktivít malých a stredných podnikov v USA (v tomto prípade za stredný podnik sa považujú podniky obratom niekoľko miliárd USD) s medzinárodnou pôsobnosťou. Tá poukázala na to, že nepredvídateľná politika americkej administratívy ostatné mesiace spôsobila na trhu skepsu, v ktorej investori a podniky sú menej ochotné investovať do nových projektov. Nateraz podľa jej slov nie je jasné, či aktuálne dianie povedie k recesii v USA, no očakáva sa, že aprílová eskalácia colnej vojny medzi USA a Čínou výrazne spomalila toky tovarov putujúcich z Číny do USA, pričom USA očakávajú výpadky dostupnosti viacerých tovarov v nasledujúcich mesiacoch. To môže viesť k rastu inflácie v krajine a prípadne i k recesii. Pravdepodobnejší je rast inflácie, keďže aj firmy, s ktorými vo fondoch K. Bridová spolupracuje, už začali prenášať zvýšené clá do cien tovarov, ktoré predávajú. Nateraz ale nie je stále isté, či sa situácia ďalej skomplikuje, keďže aktuálne došlo k zmierneniu napätia medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta.
Agrokomodity v investičnom svete
O téme týkajúcej sa skrytých pokladov trhu, do ktorých Forbes zaradil víno či agrokomodity, diskutovali zakladateľ fondu pre kvalifikovaných investorov s názvom Wine Heritage Fund SICAV a.s. Juraj Smaženka a šéfredaktor AGROMAGAZÍNu David Karkulín. Juraj Smaženka, ktorý je spoluzakladateľom vinárstva Habsburg, sa popri produkcii kvalitných vín roky špecializuje aj na investičné príležitosti týkajúce sa tohto segmentu poľnohospodárstva. Poslucháčom predostrel viacero pohľadov na problematiku, okrem iného aj faktory, ktoré formujú ceny hrozna a následne aj fliaš kvalitného archívneho vína. D. Karkulín zosumarizoval faktory, ktoré vplývajú na ceny agrokomodít na globálnom, no taktiež aj slovenskom trhu. Poukázal na faktor toho, že komodity v investičných portfóliách v minulej dekáde investorov príliš nenadchli, no po pandémii COVID sa situácia na finančných trhoch zmenila. Kým pred rokom 2020 bola inflácia vo svete plne pod kontrolou, aktuálne tomu tak nie je. Novou realitou namiesto 2 % inflácie môže byť 3-4 % inflácia, pričom v takomto prostredí sa darí rastu cien komodít. Pritom v rámci celkového komoditného indexu sú aktuálne najviac podhodnotenou triedou práve zrnoviny, teda obilniny a olejniny.
Plodiny sa na burzách dostali už pod výrobné náklady farmárov, čo historicky býva dobrá príležitosť navyšovať investície do tejto skupiny komodít. Dotkli sme sa aj otázky preregulovanej agrárnej politiky, nedomyslených následkov Zelenej dohody a Stratégie z Farmy na vidličku, ktoré pôsobia na farmárov demotivačne, čoho výsledkom môže byť reálny pokles produkcie agrokomodít a potravín, čo následne tiež má potenciál ďalej navyšovať ceny agrokomodít na trhoch. Za investičného favorita na trhu s komoditami pre najbližší rok D. Karkulín označil pšenicu. Na túto komoditu veľké fondy ostávajú extrémne naklonené stávkami na ďalší pokles cien, no napriek 4 rekordným produkciám v ostatných 5 rokoch vo svete vidíme neustále stesňovanie bilancie pšenice na globálnom trhu, pričom jej bilancia je najtesnejšia od ročníka 2007/08. Pšenica je na trhu ocenená k dokonalosti v tom slova zmysle, že nová produkcia musí zaznamenať znovu rekord, ak nechceme vidieť ďalšie stesnenie bilancie plodiny. Len malé zaváhanie môže ceny pšenice na trhu poslať výrazne vyššie. Svoj prorastový potenciál pritom môže ukázať aj kukurica.
David Karkulín, AGROBIZNIS
Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.
Viac informácií z podujatia si môžete už čoskoro prečítať v AGROMAGAZÍNe 06/2025.