Streda 21.mája 2025, meniny má Zina, zajtra Júlia/Juliana

Kukuričná siláž počas procesu siláže produkuje skleníkové plyny. Vedci z univerzity v Bonne skúmali rozsah klimatických vplyvov výroby siláže, a aj to, či ich silážne aditíva znižujú.

Guttler

Ako môžu výrobcovia mlieka znížiť vplyv produkcie mlieka na klímu? Hlavný dôraz sa tu kladie na kŕmenie zvierat. Aké sú však klimatické dôsledky samotného krmiva a ako možno znížiť emisie siláže?

Túto otázku skúmali vedci z univerzity v Bonne. S týmto cieľom silážovali kukuričnú siláž v plastových sudoch, merali emisie plynov v laboratóriu a testovali, do akej miery pridanie silážnych aditív mení emisie.

Digestory na fermentačný plyn na začiatku silážovania

Siláž uvoľňuje najmä v prvých dňoch silážneho procesu skleníkové plyny – oxid uhličitý (CO2), metán a oxid dusný. V praxi sa to prejavuje napríklad ako tvorba plynu pod fermentačnými fóliami vo forme tzv. plynových bublín.

Viac než 99 % plynov vznikajúcich počas silážneho procesu tvorí CO2. Tento plyn je však v zásade klimaticky neutrálny, pretože pochádza z rozkladu rastlinnej biomasy. Biomasa totiž vznikla pôvodne prostredníctvom fotosyntézy, pri ktorej rastliny viazali CO2 z atmosféry.

Siláž produkuje málo skleníkových plynov

Relevantné sú však najmä skleníkové plyny metán a oxid dusný, keďže majú 25-násobne, resp. až 298-násobne väčší klimatický účinok než rovnaké množstvo oxidu uhličitého (CO2). Dobre zakvasená kukuričná siláž však podľa výskumov produkuje len veľmi malé množstvá týchto skleníkových plynov

To je dobrá správa pre chovy dojníc, pretože klimatické dôsledky fermentácie sú len zanedbateľné. Podľa súčasných poznatkov predstavujú tieto emisie iba 0,002 až 0,004 % z celkového klimatického dopadu jedného kilogramu mlieka.

Efektívne silážovanie znižuje emisie

Oveľa významnejšie sú však nepriame klimatické dopady súvisiace s výrobou siláže, najmä počas pestovania silážnej kukurice. Patria sem emisie fosílneho CO2 pri výrobe hnojív a spaľovaní nafty, ako aj emisie oxidu dusného z poľnohospodárskych pôd.

Z tohto dôvodu vedci vypočítali emisie celom produkčnom reťazci potrebnej na výrobu jednej tony siláže vhodnej na kŕmenie – od zasiatia kukuričného zrna až po moment, keď sa krmivo dostane do úst kravy. Výsledky ukazujú, že emisie počas poľnohospodárskej výroby sú až 1 000- až 2 000-krát vyššie ako emisie vznikajúce pri samotnom skladovaní siláže.

Dobrý manažment siláže znamená ochranu klímy

Preto je dôležité znížiť silážne straty v celom procesnom reťazci. Optimálne riadenie pomáha udržiavať straty krmiva čo najnižšie. Silážne aditíva môžu tiež znížiť straty.

Ak sa aditíva používajú tak, že vedú k menším stratám, môžu zredukovať uhlíkovú stopu procesného reťazca. Hoci ich používanie spôsobuje aj emisie súvisiace s klímou, úspory pri výrobe siláže sú celkovo vyššie. V čistej bilancii tak silážne aditíva môžu znížiť emisie skleníkových plynov v procesnom reťazci až o 13,6 %.

Čo tento výskum znamená pre prax?

Toto sú najdôležitejšie závery pre vašu farmu:

  • Podniky, ktoré efektívne dopravia objemové krmivo k zvieratám, potrebujú menej pestovanej plochy a znižujú klimatické dopady celého reťazca! Preto je dôležitý dobrý manažment na minimalizáciu strát. Zahŕňa to napríklad čistú a rýchlu zberovú technológiu, rýchle a dôkladné zakrytie silážneho žľabu a správne postupy pri odbere siláže na čelnej stene.
  • Jedným z cieľov chovu dojníc je získať čo najviac mlieka z objemového krmiva. Veľké množstvo kvalitnej siláže je kľúčové pre výkonnosť a zdravie chovu!
  • Správne silážne prídavky sú istou formou poistenia: sú síce drahé, ale preukázateľne chránia pred veľkými stratami a zachovávajú kvalitu siláže. To je obzvlášť dôležité v čase čoraz nepriaznivejších podmienok pri zbere a skladovaní.
  • Emisie plynov vznikajú vtedy, keď sa energeticky bohatá biomasa rozkladá a dochádza k stratám. Váš záujem minimalizovať hmotnostné a energetické straty teda zároveň prispieva ku klimatickej ochrane – a naopak, opatrenia v prospech klímy pomáhajú aj vášmu hospodárstvu!
  • Zníženie klimatických dopadov mlieka je zaujímavé aj pre mnohé mliekarne a spotrebiteľov. Opatrenia, ktoré zvyšujú kvalitu krmiva a znižujú straty, by sa preto mali odprezentovať a môžu byť v budúcnosti aj finančne odmenené.

 

Z Topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: Heil

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

agropoistenie

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov