Najprv prezradíme, prečo meno Grap (vyslovujeme „a“). Jeho otcom je Graf (GF – 16) a pri býčkoch je tradíciou zachovať začiatočné písmeno z mena otca.
Začiatok mena na „G“ bolo zadanie, ktoré dostali tunajší chovatelia (J. Trčan, Ľ. Malček) a inseminátor (Ľ. Báťka). Plus sme chceli, aby meno odrážalo známy názov z tunajšieho chotára (potok, kopec, územie...). Zhodu našli pri slove grapa. Tu sa ňou označuje vyklčované územie. Volá sa tak i jedna z miestnych častí obce Látky, kde sa Grap narodil. Je jasné, že jeho prvá polosestra sa bude volať Grapa.
Pre tých, ktorí ste ešte nezachytili informáciu o tom, že vďaka jedinečnému systému chovu na hriňovských lazoch a v blízkom okolí sa tu zachovali dojnice, zodpovedajúce pôvodnému slovenskému strakatému plemenu, prinášame ďalej niekoľko faktov.
Kravy svetlej farby a vyznačujúce sa ďalšími znakmi exteriéru pôvodného strakatého dobytka tu volajú cementárky. Názov je zrejme odvodený od sfarbenia a názvu simentálskeho plemena, ktoré sa na Slovensko dovážalo od 18. storočia zo Švajčiarska. Podľa doterajších „pátraní“ sme tu takýchto dojníc v spolupráci s miestnymi odborníkmi identifikovali približne 30.
Tieto dojnice boli od konca minulého roka pripúšťané inseminačnými dávkami uskladnenými v génovej banke Inseminačnej stanice v Lužiankach. Keďže tieto dávky boli zmrazované „starou“ metódou (do peletiet – guličiek) veľmi rozdielnou od aktuálnej „pejetkovej - tyčinkovej“, celý proces inseminácie vyžadoval úžasný fortieľ a vynaliezavosť inseminátora. MVDr. Jaroslav Báťka využil svoje skúsenosti z liečby reprodukčného aparátu dojníc a na pripúšťanie „guličkami“ si prispôsobil rôzne pomôcky a zariadenia.
Jednotlivé postupy priebežne vylepšoval. Pôvodné nízke čísla oplodnenosti následne zvyšoval. Viedlo to k postupnému nárastu počtu teľných dojníc po inseminácii dávkami býkov z génovej rezervy.
Úspešný a historický deň programu záchrany pôvodného plemena nastal 10. októbra, keď sa narodilo prvé teliatko. Pôrod prebehol bez asistencie chovateľa. Býček mal 35 kg a hneď bol veľmi čulý a životaschopný. Keďže jeho matkou je dojnica, na tretí deň bol od nej odstavený a odchovávaný mliečnou kŕmnou zmesou v exteriérovej búdke ako všetky teľatá v dojnom systéme chovu. 7 dní po narodení boli jeho miery nasledovné: výška krížov 69 cm, výška kohútika 62 cm, obvod hrudníka 80 cm, hĺbka tela 28 cm, dĺžka trupu 34 cm. Sfarbením je temer zhodný s otcom (narodeným 19.3.1982 v JRD Dolná Seč), čo vidieť i na fotografii nad textom. Dokonca majú i rovnaké odznaky v tvárovej časti hlavy („líčka“). Jednoznačné otcovstvo potvrdil i test paternity, vykonaný Plemenárskymi službami SR, š.p., 26. októbra.
V stáde záujemcov o chov pôvodného slovenského strakatého plemena, členov Svojpomocného družstva jednotlivo hospodáriacich roľníkov (manželia Wágnerovci, Farma pod Melichovou skalou), krave Rysuli rys napadol a usmrtil tesne po pôrode ležiace teliatko. Chovatelia potrebovali teliatko rýchlo nahradiť iným a prejavili záujem o Grapa. Ten bol na ich farmu presunutý 25. októbra. Rysuľa ho prijala a mal by byť pri nej odchovávaný až do odstavu (7 – 8 mesiacov). Existujú tak výborné predpoklady pre dosiahnutie vysokých denných prírastkov a zdravý odchov Grapa s náhradnou matkou.
Samozrejme, pri každodennom kontakte s chovateľmi a navykaním na vodenie. Tak, aby ak Grap splní požiadavky na zaradenie do plemenitby zodpovedajúce Programu Záchrany pôvodného slovenského strakatého plemena, mohol byť využívaný v prirodzenej plemenitbe na hriňovských lazoch.
V najbližších dňoch by sa mali narodiť ďalšie teliatka po býkoch, ktorých inseminačné dávky sú uložené v génovej banke (okrem Grafa ešte Félix, Satín a Adrián). Dúfajme, že budú zdravé a životaschopné ako Grap.
Chceme i touto cestou veľmi pekne poďakovať všetkým chovateľom v tejto časti Podpoľania, ktorí sa do Programu záchrany pôvodného slovenského strakatého plemena s nadšením zapojili.
Ján Huba, Ivan Pavlík a Ján Tomka (NPPC - VÚŽV Nitra a ZCHSSD Levice)
Snímky: Ján Trčan, Milan Wágner, Ivan Pavlík a Ján Huba
Matka Grapa (dojnica) počas teľnosti na jesennej pastve v chotári RD Látky.
Grap s Rysuľou - náhradnou matkou (dojčiaca krava).
Rysuľa má dostatok mlieka pre intenzívny rast Grapa.
Hrdý Grap na Farme pod Melichovou skalou.
Ivan Pavlík – výskumník a bonitér ZCHSSD zisťuje miery týždňového Grapa.
Radostný kolektív s Grapom ešte na RD Látky (sprava Ľ. Malček, J. Báťka, J. Trčan, I. Pavlík, J. Tomka).
Ten istý tím, vľavo J. Huba, iniciátor Programu záchrany pôvodného slovenského strakatého plemena.