Limagrain repky

Pondelok 20.mája 2024, meniny má Bernard, zajtra Zina

Potravinári apelujú na vládu SR, aby v roku 2023 prijala opatrenia, ktoré pomôžu zabezpečiť stabilnú výrobu potravín. Na zvýšenie konkurencieschopnosti našich potravinárov na európskom trhu a preklenutie mimoriadne náročného obdobia spojeného s infláciou a dôsledkami energetickej krízy je kľúčová dlhodobá a systematická finančná podpora štátu, ktorá nesmie závisieť na vôli žiadnej vládnej garnitúry.

Napriek tomu, že slovenskí potravinári združení v Únii potravinárov Slovenska produkujú zdravé, bezpečné a nutrične hodnotné potraviny, v súčasnej mimoriadne komplikovanej dobe konkurenčne vyhrávajú potraviny toho európskeho štátu, ktorý systematicky a cielene finančne podporuje vlastnú výrobu potravín s ohľadom na globálny vývoj vo svete a sprísňujúce sa environmentálne požiadavky. 

Kroky štátu preto musia v roku 2023 viesť k ďalšiemu posilneniu konkurencieschopnosti potravinárskeho priemyslu (inovácia a modernizácia výroby), k vytváraniu nových pracovných miest a k podpore zvýšenia podielu domácich potravín v obchodných reťazcoch. Iba zvýšenie podielu kvalitných slovenských potravín na pultoch, než je dlhoročne zaznamenávaných 40 %, zmierni obrovské dovozy tovaru a zvýši kvalitu ponúkaných potravín. Zhodli sa na tom členovia Únie potravinárov Slovenska po skončení 30. valného zhromaždenia, ktoré sa uskutočnilo 15. marca 2023.

„Únia potravinárov Slovenska si za tohtoročnú prioritu kladie vytvorenie legislatívneho rámca pre stabilný a transparentný systém štátnej pomoci pre potravinársky priemysel, vypracovanie a schválenie systémových schém štátnej pomoci pre potravinársky priemysel v Bruseli a vyčlenenie dostatočných finančných zdrojov v štátnom rozpočte na ich realizáciu. Schémy štátnej pomoci by sa prioritne mali týkať kompenzácie nárastu vstupných výrobných nákladov – pokrytie zvýšených nákladov na cenu plynu a elektriny a dodatočné pokrytie časti spotrebnej dane za pohonné hmoty, plyn a elektrinu,“ uviedol predseda Únie potravinárov Slovenska Daniel Molnár.

Mimoriadne dôležitá je aj modifikácia Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Budeme presadzovať navýšenie prostriedkov na investície do inovácií v potravinárskom priemysle. Balík vo výške 75 mil. eur na celé programovacie obdobie (do roku 2027) je nedostatočný, ak chceme zabezpečiť ďalší rozvoj potravinárskych podnikov. Považujeme za nevyhnutné, aby zmenám právnych predpisov predchádzala otvorená odborná diskusia s potravinármi a riadny legislatívny proces.

Potravinársky priemysel je v európskych krajinách vnímaný ako strategické odvetvie hospodárskej a sociálnej politiky štátu. Rovnako tom má platiť aj na Slovensku. Význam zvýrazňuje mimoriadne nestabilná a nepredvídateľná doba, v ktorej žijeme a ktorá sa odráža aj vo výrobe potravín.

 

Vyhlásenie Únie potravinárov Slovenska

agropoistenie

deň pola

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov