Limagrain repky

Pondelok 20.mája 2024, meniny má Bernard, zajtra Zina

Mlynári chcú zvyšovať odbytové ceny múk, ktoré vyrábajú. Reagujú na výrazne nepriaznivú situáciu na trhu, keď od začiatku roka a najmä po neúspešnej žatve vo svete dramaticky stúpli ceny rozhodujúcich agrárnych komodít a ďalších vstupov, ktoré ovplyvňujú výrobu potravín.

Slovenskí mlynári dlhodobo upozorňujú na ich zložitú ekonomickú situáciu. Odvetvie je v strate od roku 2017 hlavne preto, že podnikatelia nevedia premietnuť rast cien vstupov do odbytových cien mlynských výrobkov. Tento rok je už situácia mimoriadne kritická. Výrazne, skokovito, rastú ceny všetkých rozhodujúcich vstupov: obilia (tvorí 70-80 % nákladov na výrobu múky), energií, obalových materiálov, logistiky a pohonných hmôt či mzdových nákladov. V prvom štvrťroku nepriaznivo na ekonomiku vplývali aj následky koronavírusu. Zabezpečenie trhu s mlynskými výrobkami v zložitých epidemiologických podmienkach zvyšovalo výrobné náklady, čo išlo popri minimálnej, resp. u väčšiny podnikov žiadnej podpore štátu, na úkor ekonomiky týchto firiem.

Od začiatku roku 2021 výrazne a v našich podmienkach neobvykle rastú ceny obilia

Cena potravinárskej pšenice bola k 30.9.2021 na burze MATIF Paríž 257,50 EUR za tonu, dnes narástla cena na 268,25 EUR za tonu. Zvýšenie cien pšenice na svetových trhoch má dopad aj na domáci obchod s touto komoditou. V súčasnosti mlynári nakupujú potravinársku pšenicu v priemere za 240 EUR za tonu, cena má rastúcu tendenciu, pričom v decembri 2020 podľa údajov ATIS bola priemerná nákupná cena potravinárskej pšenice 156,44 EUR za tonu. Ide o 56% nárast cien. Samotné ceny múk však takéto zdraženie obilnín nezohľadňujú. Dokonca sú aj také predajne, kde nárast spotrebiteľských cien je vyšší, ako je prírastok dodávateľskej ceny od výrobcu. Tento jav je dlhodobo neudržateľný a pre mlynský priemysel neakceptovateľný.

Ceny obalových materiálov (papier, fólie, palety) v tomto roku stúpli o 30 – 70 %. Výrazný nárast cien sa očakáva pri elektrickej energii. Optimistický odhad je 75 %. Nárast nákladov v logistike a v cene pohonných hmôt je cca. 20 %.

Podstatne vyššie ceny potravinárskeho obilia a ostatných vstupov na našom trhu nie sú prechodné, sú pod vplyvom globálnych ekonomických tendencií. Pokiaľ má mlynský priemysel na Slovensku za týchto podmienok naďalej fungovať, vyrábať múky,  zabezpečovať sebestačnosť v mlynských výrobkoch, nemôže dlhodobo ohrozovať svoju ekonomickú stabilitu.

Aj preto našim mlynárom neostáva nič iné, ako nanovo rokovať so svojimi odberateľmi o zvýšení odbytových cien za svoje výrobky v priemere o 25-30%. Jednotliví výrobcovia, mlynári, chcú o úprave cien hovoriť už v najbližšom období.


Tlačová správa SPPK

agropoistenie

deň pola

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov