Limagrain repky

Pondelok 20.mája 2024, meniny má Bernard, zajtra Zina

V deviatom ročníku prestížnej súťaže TECHFORUM 2023 si cenu za najlepší exponát odniesla Technická fakulta Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Nitre triumfovala s funkčným autonómnym mobilným robotom Salamander, ktorý je dielom tímu vývojárov pod vedením docenta Vladimíra Cvikloviča z Ústavu elektrotechniky, automatizácie, informatiky a fyziky.

Hodnotiteľská komisia ocenila technické riešenie, ktorým sa riadi autonómne vozidlo v poľnohospodárstve, v prostredí ovocných sadov a vinohradov. Ako zhodnotila, táto práca vyniká inovačnou iskrou, kreativitou a invenciou. „Teší ma, že náš výskum možno využiť v prospech spoločnosti,“ uviedol Vladimír Cviklovič po prevzatí ceny. Funkčný autonómny mobilný robot Salamander je bezpilotnou náhradou malotraktora s predným a zadným trojbodovým závesom a je využiteľný pre roľníkov s malou výmerou pôdy. Poháňaný je elektromotormi. Maximálny výkon na oboch nápravách je 6 kW. Využíva elektricky riadenú hydrauliku, ktorá je v poľnohospodárskych podmienkach nenahraditeľná.

Salamander získal svoje pomenovanie podľa technológie pohybu. Kĺbové riadenie pracuje na princípe pohybu jašterice - salamandra, ktoré sa lomia v strede drieku, keď menia smer pohybu. Je elektrickým nástupcom autonómneho zariadenia Samorob, ktoré vyvinuli na Technickej fakulte SPU pred štyrmi rokmi. Samorob s masívnou hydraulikou a spaľovacím motorom váži okolo 600 kilogramov, úspornejší Salamander je o polovicu ľahší. Zároveň mu jeho inovatívny spôsob kĺbového riadenia uľahčuje pohyb v poľnohospodárskych a lesníckych podmienkach. Má nižšie ťažisko, je stabilnejší a má väčšiu ťažnú silu. Vladimír Cviklovič si len nedávno prevzal ocenenie Vedec roka SR 2022 v kategórii Inovátor roka za významný prínos v oblasti autonómnej mobilnej robotiky.

Technická fakulta SPU si z Medzinárodného strojárskeho veľtrhu odnáša aj ocenenie za najlepšiu vedecko-technickú prezentáciu. Komisia zo Zväzu Slovenských vedecko-technických spoločností hodnotila prezentáciu vysokých škôl technického zamerania. Hodnotenie bolo zamerané na vystavované exponáty a úroveň prezentácie.

Súťažná prezentácia univerzít s technickým zameraním Techforum 2023 je súčasťou 28. ročníka Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Nitre, na ktorom sa od 23. do 26. mája predstavuje sedem fakúlt slovenských technických univerzít. Stánok Technickej fakulty SPU možno nájsť v pavilóne M3.

 

Tlačová správa SPU

agropoistenie

deň pola

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov