Utorok 06.júna 2023, meniny má Norbert, zajtra Róbert

Pšenica: Ceny pšenice sa v ostatnom mesiaci pohybovali obomi smermi. Po tom, čo v polovici mája novembrový kontrakt signalizujúci cenu

novej úrody prekročil métu 250 EUR/t, ku koncu mesiaca opätovne strácal, jednak vplyvom technickej korektúry ale tiež skutočnosti, že v Európe konečne začalo opäť pršať. Nemecká finančná skupina obchodujúca s komoditami Toepfer očakáva tohtoročnú úrodu pšenice v EÚ na úrovni 124,1 mil. ton (naša prognóza hovorí o 125 mil. ton). V Nemecku sa má urodiť 23,1 mil. ton, vlani to bolo 24 mil. ton. Vo Francúzsku sa očakáva úroda 31,7 mil. ton, čo je o 4 mil. ton menej ako vlani. Poklesy kurzov na burze sú spôsobené i tým, že Rusko od 1.7.2011 oficiálne ruší svoj exportný zákaz pre pšenicu. Napriek tomu je stále nejasné, v akej forme exporty opätovne vzrastú. Vychádzame z toho, že pôjde o presné a viazané dodávky. Okrem toho Ukrajina zrušila svoje exportné kvóty a namiesto toho uzavrela exportné dane pre pšenicu (9%), jačmeň (14 %) a kukuricu (12%). V čiernomorskom regióne sa tak v nasledujúcej sezóne rodí konkurencia pre pšenicu vyrobenú v EÚ, ale nie pre komoditu vyrobenú v USA, Kanade, Argentíne či Austrálii. V USA nehlásia nateraz žiadne zlepšenie stavov porastov či časovej situácii výsevu. Aj tu po príchode zrážok ceny pšenice zaznamenali poklesy. Dlhodobý trend budúceho vývoja by však mal ostať naďalej priaznivý.
Ďalší vývojový trend: rast ceny
psenica-jun-4


Kukurica:
Trh s kukuricou sa aj v minulom mesiaci značne orientoval na vývoj na trhu s pšenicou. Až začiatkom júna sa vývoj cien kukurice odklonil od vývoja cien pšenice. Aktuálne sa najobchodovanejší (júnový) kontrakt kukurice v prvej dekáde júna obchoduje na MATIFe za 249 EUR/t. Toepfer očakáva v tomto roku úrody kukurice v EÚ na úrovni 57,2 mil. ton, teda mínus 1,7 mil. ton oproti svojmu aprílovému odhadu. Redukcia úrody pripadá hlavne na Francúzsko. V Nemecku sa očakáva úroda 4,3 mil. ton, čo je mierne nad minuloročnou reálne dosiahnutou úrodou. Očakávame, že v USA nebude osiata kompletne plocha, ktorú prognózovalo USDA (37,3 mil. ha, resp. 92 mil. akrov). Nami prezentované čísla signalizujúce uvoľnenie napätej situácie so stavmi zásob v USA sa na cenách nateraz neprejavili. Kukurica ale môže profitovať (z pohľadu svojho rastu) z aktuálnych zrážok, ktoré v ostatných dňoch spadli. I preto je možné, že cena kukurice klesať až dokým neprídu ďalšie zlé správy z USA.
Ďalší vývojový trend: stabilita
kukurica-jun-4


Repka:
Vysoké ceny repky olejky z polovice mája napokon nevydržali. Komodita zaznamenala technické korektúry. Navyše začiatkom júna sa objemy zobchodovania znížili, zrejme z dôvodu prichádzajúcich sviatkov v SRN, Francúzsku a Holandsku. V EÚ sa očakáva tohtoročná úroda repky na úrovni 18,5 mil. ton, čo je o 2,0 mil. ton menej ako vlani. V Nemecku by sa malo urodiť 4,7 mil. ton, teda o 1,0 mil. ton menej ako vlani. KS Agrar očakáva úrodu na úrovni 4,6 mil. ton. Nižšie úrody sa očakávajú ako vo Francúzsku, tak i Poľsku. I vďaka tomu by sa negatívna bilancia produkcie ku spotrebe v EÚ a hlavne v Nemecku mohla ešte viac vyhrotiť. Repka aktuálne zaznamenáva cenové straty z dôvodu príchodu dlhoočakávaných zrážok. Je však otázne, či súčasný príchod zrážok ešte dokáže plodine pomôcť.

repka-jun-4

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov