Štvrtok 05.decembra 2024, meniny má Oto, zajtra Mikuláš

Technicky prekúpený trh s repkou sa dočkal korekcie, ktorá zosunula ceny plodiny razantne nižšie.

Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 2 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 225 EUR/t. Kukurica medzitýždenne oslabila o 2 EUR/t na 210 EUR/t. Repka sa na MATIFe medzitýždenne prepadla o 29 EUR/t, čo ju poslalo na dnešných 514 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne skorigovala ešte viac a to o 33 EUR/t na dnešných 401 EUR/t. Austrálska repka medzitýždenne odpísala zo svojej ceny 20 EUR/t, keď sa dnes obchoduje za 500 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne klesla cena mäkkej pšenice v USA o 2 EUR/t na dnešných 188 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne ostala bez zmeny na 160 EUR/t. Sója zlacnela o 4 EUR/t na dnešných 346 EUR/t.

Pšenica

Na MATIFe aktuálne prebieha rolovanie z decembrového kontraktu 2024 do marcového kontraktu 2025, čo výrazne znižuje likviditu v rámci termínu so skorším termínom dodávky. Tá je momentálne už len desatinová v porovnaní s marcovým kontraktom. Ostatné dva rolovania kontraktov sa pritom niesli v znamení tvorby výrazných cenových diferenciálov medzi končiacim a nasledujúcim kontraktom, pričom napríklad končiaci septembrový kontrakt 24 exspiroval v priemere na o 30 EUR/t nižšej cene ako sa v totožný deň obchodoval nasledujúci dec 24 kontrakt. Zvýšená volatilita ceny sa tak môže ďalšie dni prejaviť aj na dec 24 kontrakte a i preto je už momentálne kľúčové dianie v rámci marcového kontraktu 2025. Ten sa drží nad 225 EUR/t, napriek tomu, že špekulatívny kapitál ostáva rekordne naklonený na krátku stranu (stávky na pokles cien). Na druhej strane špekulatívny kapitál má situáciu stále pod kontrolou, keď ostatný týždeň efektívne zabrzdil pokus o cenový vzostup pšenice nad svoj 200–dňový cenový priemer (marcový kontrakt 2025, 200–dňový priemer na 232 EUR/t). Tento trh by sme tak mohli definovať ako neutrálny, aj keď je tu množstvo otáznikov, ktoré môžu veľmi rýchlo túto neutralitu poprieť. V prvom rade je to extrémne naklonený špekulatívny kapitál na jednu stranu (v tomto prípade na pokles ceny). Špekulatívny kapitál sa hýbe veľmi rýchlo a teda, ak na trh dorazia potenciálne prorastové správy, môže dôjsť k rýchlej likvidácii týchto pozícií, čo skokovo posunie ceny nahor. Minulotýždňový rast geopolitického napätia v regióne Čierneho mora po tom, čo Ukrajina získala povolenie útočiť západnými zbraňami hlbšie do územia Ruska bol stimulom, ktorý potiahol ceny pšenice vyššie. Ako sme ale už spomenuli, ceny sa nedokázali dostať nad 200–dňový priemer, čo pomohlo špekulantom udržať si gro krátkych pozícií. Pritom, až na geopolitiku, ani fundamenty pšenice ostatný týždeň nezneli prorastovo pre jej cenu.

Francúzsko definitívne dobehlo zameškané v rámci sejby. Podľa FranceAgriMer k 22.11.2024 farmári mali zasiatu pšenicu  na 90 % plánovaných výmer, pričom päťročný priemer pre tento obdobie je 87 %. Vlani v tomto čase sejba bola zaseknutá na 73 %. Ukazuje sa tak to, čo sme očakávali, a síce, že priaznivé počasie z úvodu novembra umožnilo farmárom zasiať včas. Z tohto pohľadu tak môžeme očakávať normalizáciu produkcie Francúzska v nasledujúcej sezóne.

V prospech rastu cien nehovorí ani aktuálny vývoj kondície porastov pšeníc v USA. Vďaka bohatým zrážkam USDA najnovšie hodnotí v dobrej až excelentnej kondícii už 55 % všetkých porastov, čo je o 6 % viac ako pred týždňom a o 5 % viac v porovnaní s totožným obdobím roka predtým. Správy z Francúzska, Ruska i USA tak aktuálne efektívne brzdia ceny pšenice v raste.

Najbližší týždeň zrejme uvidíme pokračovanie cenového pohybu pšenice v pásme v okolí súčasných cien. Tesnejšia ponuka pšenice v Európe a tiež oslabenie eura voči doláru však bude rovnako efektívne brániť cenám v ich prípadnom poklese. Je tak otázne, či pre špekulatívny kapitál má zmysel držať toľko stávok na pokles cien, aj keď nemožno vylúčiť, že manažéri fondov majú v talóne ešte nejaký pokus stlačiť ceny nižšie. Skôr ale vidíme rastúcu pravdepodobnosť, že začnú tieto pozície likvidovať a tým by mali ceny pšenice potiahnuť vyššie. Načasovanie tohto kroku je však otázne, keďže momentálne fundamenty na trhu na rast ceny výraznejšie nepoukazujú.

Kukurica

Cena kukurice na MATIFe sleduje susedný trh s pšenicou a rovnako sa výraznejšie neposúva ani jedným smerom. Na druhej strane na burze v Chicagu (CBoT) sa kukurica pomerne pevne zastabilizovala nad svojím 200–dňovým priemerom, čím potvrdzuje nástup do dlhodobého rastového trendu. Špekulatívny kapitál ostatný týždeň pokračoval v navyšovaní stávok na rast cien tejto plodiny, čo je ďalší signál, že táto komodita by mala mať minimalizovaný potenciál pre korekciu na nižšie cenové úrovne. USA napriek druhej najvyššej produkcii kukurice v histórii sa tešia pomerne silnému dopytu po plodine a to nielen na strane domáceho spracovania, ale aj silných exportov. Do hry vstupuje Mexiko, ktoré nakupuje americkú kukuricu vo veľkom, keďže existuje obava, že po nástupe D. Trumpa do úradu prezidenta USA sa zostrí obchodná vojna medzi viacerými krajinami. D. Trump avizoval, že zavedie 25 % - né importné clo na všetky tovary z Kanady a Mexika a dodatočné 10 % - né clo na tovary z Číny. Boli určené pritom určité podmienky, ktoré musia tieto krajiny splniť, aby k zavedeniu cla nedošlo.

Americké plodiny však momentálne ťahajú pred sebou ťažkú kotvu, ktorá brzdí ceny v raste a tou je silnejúci dolár voči košu svetových mien. Spravidla pri posilňovaní dolára sa komoditám až tak nedarí, keďže tento zdražuje tovar v iných menách a tým môže znižovať dopyt po nich. Aktuálne to vidieť aj na cenotvorbe plodín na burze CBoT, ktoré majú ostatné dni tendenciu korigovať nižšie.  

Ukrajina finišuje žatvu kukurice. Z 3,7 mil. ha zozbieraných plôch (94 % celkovej výmery) aktuálne farmári zožali 23,6 mil. ton plodiny. Zdá sa tak, že náš odhad produkcie v okolí 25 mil. ton bude realistický. To automaticky znižuje potenciál aj pre exporty plodiny pod 20 mil. ton v aktuálnej sezóne.

Produkcia EÚ má dosiahnuť 58,8 mil. ton, deficit produkcie voči spotrebe sa tak bude blížiť k 20 mil. ton.

Cena kukurice na MATIFe sa v závese na ceny pšenice nateraz bude zrejme ďalej pohybovať v bočnom pásme. Naďalej ale vidíme väčší potenciál pre vzostup cien v ďalších týždňoch a relatívnu atraktivitu cien minimálne do doby, dokedy nebudú známe pestovateľské zámery farmárov kukurice v USA na budúcu sezónu (koniec 1.Q.2025). Apropos, prvé odhady hovoria o tom, že farmári v USA budú preferovať ďalšie zvýšenie výmer kukurice v novej sezóne na úkor sóje, keďže pestovanie kukurice im pri momentálnych cenách prináša menšiu stratu ako pestovanie sóje.

Olejniny

Ceny repky na burze MATIF ostatný týždeň predviedli poriadnu jazdu smerom do údolia. Ako sme ale už avizovali dlhšie, vzhľadom na silne technicky prekúpený trh to nebolo až takým prekvapením. Trh aktuálne našiel cenovú podporu v okolí 505 EUR/t (naše avízo ostáva na 503 EUR/t) a teraz by sa mal pokúšať odraziť vyššie. Vzhľadom na citeľnú korekciu cien rastlinných olejov na globálnom trhu však ešte nemusí byť táto korekcia dokončená. Ak sa repka neudrží nad 503 EUR/t, potom ju čaká pokles až k úrovni jej 200–dňovému priemeru na cenovke 475 EUR/t. Paradoxne tak i v prípade poklesu ceny až k 475 EUR/t však dlhodobý rastový trend ostane stále neporušený. Aj tu vidieť, ako výrazne bola repka ostatné týždne prekúpená.  Pri momentálnych cenách v okolí 510 EUR/t sa trh s repkou dostal do technicky neutrálnej pozície a je možné, že sa najbližšie dni bude cena pohybovať v bočnom pásme v okolí súčasných súm.

Keď sa ale pozrieme na to, že cena sójového oleja na CBoT ostatné dva týždne skorigovala o 20 %, palmový olej zlacnel o 15 % a i sója na CBoT sa dostala pod 10 USD za bušel (367 USD/t), vo vzduchu naďalej visí pokračovanie cenovej korekcie olejnín. Aj keď dnes ceny sójového oleja v doterajšom obchodovaní vzrástli už o 3 %.

Robustná produkcia sóje v USA a normalizácia tempa sejby plodiny v Brazílii plus silný dolár môžu ďalšie dni vytvoriť ďalší poklesný tlak na ceny sóje. Pri poklese ceny pod 9,75 USD za bušel (358 USD/t) sa komodite technicky otvorí cesta ku korekcii na letné minimá k 9,3 USD za bušel (342 USD/t). V takomto prípade existujú zvýšené šance, že bude korigovať ďalej nižšie i cena repky na MATIFe.

Cenové prémie na repku na európskom trhu (na súčasnú úrodu) ostávajú ale silné, takže v prípade ďalšej korekcie by sme vnímali cenovku 475 EUR/t ako silný záchytný bod, od ktorej by sa cena repky mala odraziť vyššie. Pritom je možné, že cena sa napokon udrží aj nad 503 EUR/t, čo len potvrdí silu tohto trhu.
Svetová produkcia olejnín je však rekordná, na čo treba myslieť pri zostavovaní predajných plánov na najbližšiu sezónu.

V európskom priestore je však repka žiadaná a platí to aj pre slnečnicu, pri ktorej klesla túto sezónu produkcia EÚ medziročne o 1,6 mil. ton na 8,2 mil. ton (dáta EK). Nižšia bude i na Ukrajine. Tu podľa UkrAgroConsult farmári majú zožatú produkciu už z 97 % celkových výmer, pričom z tejto plochy ale zožali len 10,1 mil. ton slnečnice.

Apropos, USDA drží aktuálny odhad produkcie slnečnice 2024/25 na Ukrajine stále na 12,5 mil. ton a pre EÚ na 9,35 mil. ton. Tieto dáta tak so značnou pravdepodobnosťou budú predmetom korekcie v nasledujúcich mesiacoch.

Problémom potenciálu rastúcej cenotvorby olejnín z nášho pohľadu ostáva rekordná produkcia sóje v sezóne 2024/25, pričom táto idea v súčasnosti naberá na obrátkach po tom, čo sejba v Brazílii razantne postúpila. To vytvára potenciál pre rekordnú úrodu sóje v krajine na úrovni 169 mil. ton.

Cenová akcia na trhu s repkou na MATIFe ostatné dva dni naznačuje na možnú stabilizáciu ceny. Tento proces ale prebieha pri nižších objemoch obchodov, preto naďalej nemožno vylúčiť pokračovanie cenovej korekcie v ďalších dňoch. Kľúčové pre repku je teraz udržať sa nad 503 EUR/t, v opačnom prípade cena bude mať potenciál pre pokles k 475 EUR/t.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 48. týždňa 2024: pšenica 220 – 232 EUR/t, kukurica 204 – 217 EUR/t, repka 475 – 525 EUR/t.

 

David Karkulín, AGROBIZNIS

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov