Ceny plodín sa ostatný týždeň pohybovali obidvomi smermi. Silný dolár sa postaral dominantne o korekciu cien v USA, zatiaľ čo v Európe si plodiny odnášali uplynulý týždeň so sebou mierne zisky.
Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 2 EUR/t na dnešných 218 EUR/t v rámci decembrového kontraktu 2024. Z pohľadu likvidity je však už lídrom marcový kontrakt 2025, ktorého cena vzrástla ostatný týždeň o 1 EUR/t na 227 EUR/t. Kukurica medzitýždenne posilnila o 1 EUR/t, keď sa dnes obchoduje za 212 EUR/t. Repka na MATIFe medzitýždenne vzrástla o 4 EUR/t na dnešných 543 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne klesla o 5 EUR/t na dnešných 434 EUR/t. O 2 EUR/t klesla cena austrálskej repky na dnešných 520 EUR/t.
Na burze CBoT medzitýždenne klesla cena mäkkej pšenice v USA o 5 EUR/t na 190 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne zdražela o 1 EUR/t na 160 EUR/t. Sója skorigovala nadol o 3 EUR/t na cenovku 350 EUR/t.
Pšenica
Ceny pšenice na burze MATIF sa ostatný týždeň ďalej dostávali pod poklesný tlak, keď manažéri fondov alias špekulatívny kapitál navýšili svoje krátke pozície (stávky na pokles ceny) na nový rekord. Komodite sa však podarilo odraziť sa od nami avizovanej dôležitej cenovej úrovne podpory na 220 EUR/t (marcový kontrakt 2025) smerom nahor, pričom ostatné dva dni si pripísala zisk o takmer 4 %. Decembrový kontrakt sa vďaka tomu znovu počas dnešn=ého obchodovania dostal nad svoj 200–dňový cenový priemer, čo zvyšuje šance, že cenový rast môže pokračovať. Ceny sa odrazili nahor aj na burze v Chicagu, kde komoditu doteraz zrážal cenovo nižšie silný dolár. Ten v reakcii na víťazstvo D. Trumpa v prezidentských voľbách posilnil v priebehu týždňa voči košu svetových mien o 3 %, pričom od začiatku októbra je silnejší o 7 %. Silný dolár pritom tradične predražuje ceny komodít v iných menách, čo spomaľuje dopyt a tým sa vytvára tlak na pokles cien.
Výsev pšenice ako vo Francúzsku, tak i v Rusku vďaka priaznivejšiemu počasiu pokročil. Vo Francúzsku mali k farmári podľa zatiaľ dostupných dát k 11.11.2024 zasiatych 78 % plánovaných výmer pšenice, pričom za ostatné dva týždne zasiali vďaka absencii zrážok viac ako 40 % výmer. Dlhodobý priemer pre toto obdobie je 83 % a teda sa zdá, že poľnohospodári dobehli zameškané. V Rusku postupne finišuje sejba ozimín, pričom osevné plochy už prekročili 17 mil. ton. Analytici SovEcon však napriek tomu očakávajú, že pestovateľské výmery ozimín budú nižšie v porovnaní s vlaňajškom.
Situácia sa pritom výrazne zlepšila aj v USA, kde porasty v úvodnom hodnotení USDA v polovici októbra vstupovali do sezóny v druhej najhoršej kondícii v histórii. Výdatné dažde však ostatný týždeň prispeli k výraznému zlepšeniu zdravotného stavu, keď v dobrej až excelentnej kondícii bolo ohodnotených až 49 % všetkých porastov, čo je o 6 % viac ako pred týždňom a o 21 % viac ako pred mesiacom. Dobrá kondícia sa pritom dostala dokonca nad úroveň vlaňajška, kedy bolo v tomto čase hodnotených v dobrej až excelentnej kondícii 48 % všetkých porastov.
Tieto správy tak môžu ceny ďalej brzdiť v raste, čo môže nahrávať aktuálnemu pozičnému nastaveniu špekulatívneho kapitálu. Dokým manažéri fondov budú držať veľké objemy krátkych pozícií, stále existuje riziko, že budú mať tendenciu tlačiť ceny nadol. Je to ale dvojsečná zbraň, pretože ak sa ceny nebude dariť tlačiť nižšie, potom môže rýchlo dôjsť k tzv. short coveringu, teda krytiu týchto krátkych pozícií, čo by malo ceny skokovo posunúť vyššie. Ak má cena pokračovať v raste, potrebuje sa zastabilizovať nad 218 EUR/t (kontrakt dec 24), resp. 226 EUR/t (mar 25). To by mohlo prinútiť investorov, aby začali redukovať svoje krátke pozície, čo by ceny mohlo vytiahnuť k 233 EUR/t (mar 25). Nateraz to ale vyzerá tak, že pšenici nemá dostatok síl udržať sa nad týmito úrovňami a i preto naďalej ostáva rizikom, že zisky, ktoré nabrala ostatné tri obchodné dni, môže znovu odovzdať.
Kukurica
Sentiment na globálnom trhu s kukuricou sa mení, na čo poukazuje pokračovanie likvidácie krátkych pozícií (stávky na pokles cien) na plodinu obchodovanú na burze CBoT zo strany špekulatívneho kapitálu. Ten sa dostal do výrazne čistej dlhej pozície, čo znamená, že momentálne investori sú nastavení zarábať na raste ceny plodiny. Aj na fyzickom trhu v USA vidíme posilňovanie cenovej prémie na túto plodinu a to napriek tomu, že sa očakáva silná produkcia. Z tohto vývoja by tak mohla profitovať aj európska kukurica obchodovaná na MATIFe. Tá je síce ovplyvňovaná cenami pšenice, no ostatný týždeň si dokázala pripísať určité cenové zisky a to napriek tomu, že spočiatku oslabila k 205 EUR/t. Technicky vnímame tento trh ako neutrálny, no keďže plodine sa podarilo dostať nad svoj 20–dňový cenový priemer (209 EUR/t), je tu o niečo vyššia šanca, že by si mohla pripisovať ďalšie zisky. Prvým cieľom ostáva méta 218 EUR/t. Po jej prekonaní sa komodite otvorí priestor pre vzostup k 238 EUR/t. Keďže susedný trh s pšenicou aktuálne ďalej vykazuje prvky slabosti, naďalej platí, že i kukurica sa bude nejaký čas ďalej pohybovať v pásme medzi 202 až 218 EUR/t.
Žatva kukurice v USA je ukončená, pričom v januárovom WASDE reporte dôjde k definitívnemu spresneniu výšky produkcie. USA však súčasne hlásia silný dopyt po komodite, ktorému dominujú robustné exporty (medziročne plus 32 %).
Sumárne pri obilninách vidíme potenciál, že ich ceny môžu ďalšie týždne sa posunúť ešte vyššie, chce to však nejaký robustný argument. Prekvapením môže byť zverejnenie medziročne výrazne nižšej exportnej kvóty na zrniny na strane Ruska (to sa však môže technicky udiať až v januári 2025), ktorú vždy ministerstvo stanovuje pre mesiace február až jún pre aktuálny ročník podľa stavu priebežných zásob a výhľadu úrody do novej sezóny. Rusko pritom v novej sezóne dosiahne zrejme ešte o niečo nižšiu produkciu pšenice ako túto kampaň (hovorí sa o 81 mil. ton). Okrem toho si treba všímať aj novú vlnu geopolitického napätia v regióne, keď USA povolili Ukrajine zasahovať zbraňami NATO ruské územie. Inflácia cien potravín v Európe znovu začína naberať na obrátkach, pričom Rusko ju môže „okoreniť“ ešte viac prípadnými obmedzeniami na strane exportu.
Tento týždeň očakávame pohyb ceny kukurice na MATIFe medzi 208 – 218 EUR/t.
Olejniny
Ceny repky na burze MATIF ďalej držia prorastový trend, aj keď ceny novej úrody jednoznačne odmietajú na tomto trende plnohodnotne participovať. Cenový diferenciál (tzv. spread) medzi starou 2024 a novou úrodou 2025 sa už vyštveral k 50 EUR/t v neprospech nižších cien za novú úrodu. Je to ale pochopiteľné, keďže trh aktuálne rieši tohtoročníkovú produkciu. Po tej ostáva v EÚ robustný dopyt, na čo poukazuje aj prevrátená forwardová krivka najbližších kontraktov tohtoročníkovej úrody na MATIFe. Inverzia sa pritom čoraz viac rozširuje, čo naznačuje na pokračovanie priaznivých cenových prémií plodiny na európskom trhu. Naši kolegovia z KS AGRAR nás však dnes informovali, že v Nemecku sa cenové prémie začínajú znovu zhoršovať, keď ceny na fyzickom trhu už plne nekopírujú rast na MATIFe. Nemeckí spracovatelia sú aktuálne komfortne zásobovaní komoditou do konca roka, čo sa prejavuje hlavne na poklese prémií práve pri dodávkach repky naplánovaných na mesiac december. Pre dodávky repky na mesiace január až marec sú cenové prémie v Nemecku približne o 10 EUR/t vyššie oproti decembrovým dodávkam.
Technicky má repka priestor pre vzostup k 557 EUR/t, kde vidíme výraznú technickú cenovú hladinu, ktorá by mohla priniesť na trh korekciu. Tento trh ostáva prekúpený, čo zvyšuje riziko korekcie. Obzvlášť, keď svet očakáva rekordnú produkciu olejnín, čo je však dominantne výsledkom očakávania rekordnej produkcie sóje vo svete. EÚ zaknihovala túto sezónu produkciu vo výške 17,3 mil. ton, čo znamená, že bude potrebné doviezť pri udržaní spotreby na minuloročnej úrovni ďalších takmer 7 mil. ton repky. Zhruba 3 mil. ton poskytla Ukrajina, zvyšok bude potrebné dopraviť odinakadiaľ. Hlavným ďalším obchodným partnerom je Austrália, no tu sa očakáva medziročný pokles produkcie repky o 8 až 10 %, keď produkcia má byť na úrovni 5,4 mil. ton. Žatva v tomto regióne začne čoskoro. V Kanade už žatva pomaly finišuje, pričom projekcie úrod hovoria o 19 mil. ton produkcie. Z globálneho hľadiska je však produkcia repky 2024/25 očakávaná na 87,2 mil. ton, čo zase nie je až tak vzdialená hodnota od doterajšieho rekordu z vlaňajška na 89,9 mil. ton.
Naproti tomu ceny sóje na burze CBoT ostatný týždeň strácali, keď sa zosunuli približne o 5 % k 10 USD za bušel (367 USD/t). USA očakávajú produkciu na úrovni 121,4 mil. ton, čo je vysoko komfortné číslo. Podstatné však je, že sejba v Brazílii nabrala obrátky, pričom farmári už stihli k 14.11.2024 zasiať 75 % plánovaných výmer, čo je už rýchlejšie tempo ako vlani. V hlavnom štáte Mato Grosso je sejba takmer dokončená. Brazília pritom očakáva rekordnú produkciu 2024/25 vo výške 169 mil. ton. Kombinácia čerstvého príchodu novej úrody sóje na trh USA a súčasne dobré vyhliadky pre rekordnú produkciu v Brazílii tak môžu ceny dostať pod nový poklesný tlak. Neistá je i politika D. Trumpa, ktorý chce zaviesť clá na čínske importy. V minulosti táto jeho politika výrazne stlačila ceny sóje na trhu nižšie.
Toto môže vo finále posunúť nižšie i ceny repky na burze MATIF. Momentálne ale repka ostáva v jasnom rastovom trende a zdá sa, že mieri k 556 EUR/t. Pomocnú ruku jej dávajú aj susedné trhy s rastlinnými olejmi. Predovšetkým rástli ceny palmového, no i sójového oleja, keď USA ďalej rozširuje svoje spracovateľské kapacity (sójový olej) pre výrobu bionafty. Nepochybne vyššie ceny sójového oleja aktuálne bránia k širšiemu oslabovaniu cien sóje.
Na MATIFe by sme očakávali príchod zdravej cenovej korekcie repky, keďže tento trh je technicky výrazne prekúpený. No zdá sa, že ešte predtým komodita zamieri k 556 EUR/t. Ostatné tri obchodné dni však ceny rástli pri klesajúcich objemoch obchodov, čo môže byť ďalší signál blížiaceho sa obratu. Následné korekčné záchytné body by mali byť 528 EUR/t, ak sa cena neudrží nad touto métou, tak potom 503 EUR/t a ak sa ani táto cena neudrží, tak ďalším cieľom je posun k 478 EUR/t.
Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 47. týždňa 2024: pšenica 210 – 224 EUR/t (kontrakt dec 24), kukurica 208 – 218 EUR/t, repka 503 – 556 EUR/t.
David Karkulín, AGROBIZNIS