Na MATIFe sa ceny pšenice ostatné týždne výraznejšie nehýbu. Slabé hodnotenia kondície ozimnej pšenice v USA zverejnené v úvode novembra poskytli trhu krátky rastový impulz. Zdá sa však, že tieto správy sú obmedzené, pretože priaznivé predpovede príchodu dažďa zostávajú v centre pozornosti.
Vývozy pšenice z USA sú aktuálne o 38 % vyššie ako vlani. V EÚ sú teraz výrazne nižšie. V bežných rokoch putuje na exportný trh z Francúzska okolo 10 mil. ton, no podľa francúzskych hodnotení možno tento rok vyviezť kvôli nedostatočnej kvalite i kvantite maximálne 4 mil. ton pšenice. Čo sa týka Ruska, agentúra SovEcon mierne znížila svoju prognózu exportov pšenice v tomto ročníku kvôli obavám o výšku produkcie po tohtoročnom letnom suchu. Ruská vláda tiež stanovila minimálnu vývoznú cenu na ochranu domácich dodávok. V Dánsku a Švédsku je výsev ozimných obilnín takmer dokončený, pričom porasty sa dobre vyvíjajú.
Na druhej strane pobaltské štáty vyžadujú viac zrážok, keďže sejba prebehla pri suchom počasí a pri teplotách vyšších ako je priemer. Vo Francúzsku nadpriemerné zrážky viedli k oneskoreniam sejby, čo môže zredukovať osevné plochy pod dlhodobý priemer. V dôsledku silného dažďa, najmä po búrke Boris, nastali meškania aj v krajinách Beneluxu a na juhu Nemecka, ako aj v Rakúsku. V Poľsku sejba prebieha a bude ukončená do konca októbra. V Maďarsku sa počiatočné oneskorenia sejby v dôsledku dažďa už znormalizovali. Rumunsko a Bulharsko opäť zaznamenali meškania, podobne ako v minulej zimnej sezóne, keďže silné dažde spomalili sejbu. Európska komisia odhadla úrodu mäkkej pšenice v sezóne 2024/25 len na 112,61 mil. ton. To je o 13 mil. ton menej ako v minulej sezóne. To opäť ukazuje, že súvahy o výške produkcie nemusia mať nevyhnutne nič spoločné s cenotvorbou.
Lars Kuchenbuch, komoditný analytik, KS Agrar, Nemecko