tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Piatok 17.januára 2025, meniny má Nataša, zajtra Bohdana

Ostatný týždeň sme videli na európskom trhu prevažne stagnáciu cien ošípaných, pokles cien mliečnych komodít a rast cien ropy.

Ceny jatočných býkov v Nemecku si v tomto týždni pripisujú citeľné zisky. Ceny jatočných ošípaných na burze ISN v Nemecku ostávajú na minulotýždňových úrovniach.

Jatočné ošípané

Nemecké ceny jatočných ošípaných v tomto týždni ostávajú nezmenené na minulotýždňovej cenovke 2,00 EUR/kg jat. hm. Na ostatných dvoch aukciách vrátane tej dnešnej na burze ISN v Nemecku cena ošípaných ostala bez zmeny na 2,05 EUR/kg jat. hm.

Dánske ceny jatočných ošípaných ostávajú tento týždeň zastabilizované na cenovke 1,60 EUR/kg jat. hm. Ceny v Španielsku na Mercolleide medzitýždenne klesli o 2 eurocent/kg ž. hm. na 1,66 EUR/kg ž. hm.

Prevažne neutrálny cenový vývoj v západnej Európe ďalej vytvára predpoklady pre minimálne cenové pohyby aj v regióne by krajín V4. Slovenské ceny jatočných ošípaných by mohli v tomto týždni ďalej stagnovať v pásme 2,04 – 2,18 EUR/kg jat. hm.

V Číne sa jatočné ošípané sa v uplynulom týždni obchodovali kvôli sviatkom len sporadicky. Farmárske ceny komodity posilnili o 4 eurocent/kg jat. hm. na 2,30 EUR/kg jat. hm. Na burze Dalian sa ceny živých ošípaných dnes obchodujú za 2213 EUR/t ž. hm., pričom medzitýždenne vzrástli o 40 EUR/t ž. hm. Ceny ošípaných v Číne sú pod tlakom, keďže sa očakávalo, že s príchodom sviatkov dôjde k nárastu dopytu po bravčovine, čo sa neudialo. Stavy prasníc ku koncu augusta v krajine dosiahli 40,4 mil. jedincov, čo znamená mierny medzimesačný nárast, no na medziročnej báze sú nižšie o 5 %. 

Farmárske ceny jatočných ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota v USA ostatný týždeň na trhu ostali bez zmeny zafixované na cenovke 1,72 USD/kg jat. hm.. Na trhu futures ceny jatočných polovičiek v USA medzitýždenne oslabili o 5,5 % na dnešných 1,71 USD/kg jat. hm. Sezónny pokles cien tak badať nielen na EÚ trhu, ale aj na trhu v USA.

Na európskom trhu však ostatné dva týždne vidíme mierny vzostup cien odstavčiat, pričom sezónne sa tento trh obracia k rastu tradične až v novembri. Možno to tak môže byť signál, že cenové dno nielen pri odstavčatách, ale i jatočných ošípaných v EÚ v tejto sezóne dosiahneme o niečo skôr ako ukazuje dlhodobý sezónny cenový vývoj.

Jatočný dobytok

Jatočný dobytok na nemeckom trhu pokračuje v rozširovaní cenových rozdielov medzi kravami a býkmi. Jatočné kravy (O3) sa tento týždeň obchodujú na 4,25 EUR/kg jat. hm., čo je rovnaká cena ako pred týždňom. Jatočné býky (R3) však medzitýždenne poskočili nahor o 10 eurocent/kg jat. hm. na 5,20 EUR/kg jat. hm.

Trh EÚ: V 39. reportovanom týždni 2024 priemerná cena jatočných býkov v EÚ-27 (kategórie A/C/Z, trieda kvality R3) medzitýždenne poskočila o 15 eurocent/kg jat. hm. na 5,17 EUR/kg jat. hm. Priemerná cena jatočných kráv v EÚ-27 (trieda O3) oslabila o 1 eurocent/kg jat. hm. na 4,38 EUR/kg jat. hm.

Slovenské ceny mladých býkov (A) triedy R3 v 39. týždni 2024 medzitýždenne vzrástli o 24 eurocent/kg jat. hm. na 4,71 EUR/kg jat. hm. Ceny jatočných kráv v SR medzitýždenne poklesli o 96 eurocent/kg jat. hm. na 2,29 EUR/kg jat. hm. Opäť ale môžeme skonštatovať, že za týmto cenovým prepadom sú nízke objemy obchodov komodity, čo môže skresľovať aj priemernú trhovú cenu jatočných kráv.

Vývoj v Nemecku poukazuje na to, že ceny jatočných býkov v tomto týždni si môžu v Európe ako aj v SR pripísať slušné cenové prírastky.

Mlieko

Ceny mliečnych komodít v EÚ ostatný týždeň po dočasnom období stagnácie obrátili k poklesu. Na trhu futures európske ceny masla na burze EEX klesli medzitýždenne o 175 EUR/t, keď sa dnes obchodujú za 7800 EUR/t. Pripomíname, že i napriek tomuto poklesu sú tieto ceny zhruba o 2000 EUR/t vyššie v porovnaní s cenami obchodovanými na aukciách mliekarne Fonterra na N. Zélande v Oceánii. Ceny SOM v sledovanom období poklesli o 46 EUR/t na dnešných 2579 EUR/t. Trhová cena mlieka vypočítaná z ceny masla a SOM medzitýždenne skorigovala nižšie o 2,7 % na 54,29 EUR/100 kg.

Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 39. kalendárnom týždni 2024 boli na medziročnej báze nižšie o 1,4 %, a teda ani ústup vysokých letných teplôt nateraz nepomohol k reakcelerácii dodávok mlieka a tým aj produkcie.

Spotové ceny mlieka v Nemecku minulý týždeň oslabili v priemere o 6 EUR/100 kg do pásma 55,5 - 56,5 EUR/100 kg. Holandské spotové ceny mlieka medzitýždenne odkrojili zo svojej ceny 4,5 EUR/100 kg, keď oslabili na 56,5 EUR/100 kg.

Holandské dodávky mlieka do mliekarní počas júla opäť skorigovali na medzimesačnej báze o 4 % kvôli opätovnému šíreniu ochorenia modrého jazyka. Aktuálny pokles cien na spotovom trhu však naznačuje, že produkcia sa znovu dostáva do normálu.

Hlavné európske mliekarne v auguste 2024 navyšovali ceny surového kravského mlieka vyplácaných farmárom medzimesačne o 0,78 EUR/100 kg na priemernú cenu štandardizovaného mlieka (4,2 % tuku a 3,4 % bielkovín) 46,17 EUR/100 kg.

Ako sme spomínali minulý týždeň, v októbri medzimesačne navýšila ceny o 2,5 EUR/100 kg na 53,50 EUR/100 kg aj holandská mliekareň FrieslandCampina.

Slovenské mliekarne tak v tomto kontexte „kazili“ rast európskeho priemeru, keď v auguste prekvapivo znížili farmárske štandardizované ceny mlieka, a to medzimesačne o 0,60 EUR/100 kg na 43,61 EUR/100 kg (4 % tuku a 3,4 % bielkovín). Priemerná cena dodaného mlieka zohľadňujúca reálne mliečne zložky dosiahla 41,87 EUR/100 kg. Naše mliekarne sa veľmi neponáhľajú s rastom cien, pričom faktorom môže byť aj doterajší medziročný nárast dodávok mlieka do mliekarní v SR o 1,5 %. Včerajšie vyhlásenie Slovenského mliekarenského zväzu však pomerne jasne naznačuje, že ceny mlieka v SR započnú rastovú dynamiku.

Na globálnej scéne je rast dodávok mlieka na medziročnej báze nulový. Top 7 globálnych exportérov od januára do júla 2024 dodalo do mliekarní v tomto roku totiž len rovnaké  množstvo mlieka v porovnaní s totožným obdobím roka predtým. To je sľubný signál, že farmárske ceny mlieka v aktuálnom cykle majú nateraz priestor pre ďalší cenový rast.

Ceny mlieka v USA určené na výrobu syrov medzitýždenne oslabili o 3,4 % na 49,65 USD/100 kg.

Aktuálna cenová korekcia mliečnych komodít v západnej Európe by nemala ohroziť súčasný trend cenového vzostupu farmárskych cien mlieka. Keďže ale slovenské mliekarne v lete nepremietli prvú fázu rastu európskych cien do svojich cien, sme nútení mierne upraviť nadol náš cenový odhad mlieka pre mesiac október. Naďalej však očakávame do konca roka vzostup cien mlieka v SR k 48 EUR/100 kg.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 4 % tuku a 3,4 % bielkovín): október 2024: 46,80 EUR/100 kg, november 2024: 47,60 EUR/100 kg, december 2024: 48,10 EUR/100 kg.

Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): október 2024: 46,00 EUR/100 kg, november 2024: 47,35 EUR/100 kg, december 2024: 48,15 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Cena ropy Brent vykazuje ostatné dni výraznú cenovú volatilitu. Ešte včera sa komodita vytiahla nahor až na 81 USD za barel v reakcii na konflikt na Blízkom východe ako aj prichádzajúci hurikán Milton k pobrežiu Floridy v USA, no dnes komodita opäť oslabuje na 78 USD za barel. Medzitýždenne si ale napriek tomu pripísala zisk 5 USD za barel.

Dnešné oslabenie cien ropy je zrejme výsledkom zníženia rizika, ktoré môže priniesť pobrežiu v Golfskom zálive v USA hurikán Milton. Ten včera v priebehu 12 hodín zosilnil z tropickej búrky na hurikán najsilnejšej kategórie 5, čo vyvolalo veľké obavy, keďže jeho trajektória smeruje na Floridu. Dnes však mierne oslabil na hurikán 4 kategórie a zdá sa, že pobrežie zasiahne ako hurikán 3 kategórie, čo znižuje riziko škôd.

Situácia na Blízkom východe však ostáva napätá a pri určitej konštelácii udalostí tento konflikt môže veľmi rýchlo vytiahnuť ceny ropy znovu k 100 USD za barel. Obzvlášť rizikový je scenár, že dôjde k uzatvoreniu Hormuzského prieplavu, cez ktorý putuje štvrtina svetových exportov ropy.

Na druhej strane si trh všíma dianie v Číne, kde masívne avízo finančných stimulov zo strany centrálnej banky a vlád za ostatný týždeň zdvihlo cenu hlavného čínskeho akciového indexu o neuveriteľných 35 %. Dnes však trh za deň stratil 12 % z tejto ceny, čo vyvoláva obavy z toho, či finančný balíček bude dostačujúci na to, aby povzbudil ekonomiku. Od jej kondície sa totiž odvíja aj dopyt po rope. Aj tento faktor tak dnes mohol prispieť k cenovej korekcii ropy na trhu.

Naďalej sa tak ukazuje, že ropa nateraz nie je pripravená prekonať svoj 200 – dňový cenový priemer na cenovke 82 USD za barel, čo znamená, že tento týždeň sa cena bude vysoko pravdepodobne ďalej pohybovať medzi 75-80 USD za barel. Keďže ale konflikt na Blízkom východe ostáva nevyspytateľný, je sa treba pripraviť na scenár možného ďalšieho vzostupu cien ropy. Na druhej strane spomaľovanie ekonomiky Číny a nulový rast v Eurozóne hovoria v prospech nižších cien.

Pripomíname ale, že aktuálne investori ďalej preferujú investície do komodít, keďže veria, že znovu v USA vzrastú inflačné tlaky. A to by malo podporovať ceny komodít v raste.

Minulotýždňový vzostup cien ropy na trhoch potiahol výrazne vyššie i ceny PHM na európskych burzách. Tento vývoj naznačuje na možné medzitýždenné zvýšenie cien PHM v SR o 4 eurocent/l ako pri nafte, tak i pri benzínoch. Ak sa tak udeje, ceny nafty vzrastú k 1,45 EUR/l a ceny benzínu Natural 95 na 1,52 EUR/l. Dnešné zlacňovanie ropy na trhu však napokon môže efekt zdražovania palív zmierniť (na 2 až 3 eurocent/l), no je si potrebné počkať, na akej cene napokon ropa Brent dnes a zajtra uzatvorí.

 

David Karkulín, AGROBIZNIS

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov