tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Piatok 04.oktobra 2024, meniny má František, zajtra Viera

Ceny obilnín sa na globálnych burzách ostatný týždeň pohybovali v relatívne malých intervaloch, kým olejniny vykazovali väčšie cenové amplitúdy.

Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 1 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 221 EUR/t. Kukurica medzitýždenne posilnila o 1 EUR/t na 207 EUR/t. Repka na MATIFe medzitýždenne zlacnela o 5 EUR/t na dnešných 470 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne stúpla o 7 EUR/t na dnešných 397 EUR/t. Rovnako o 7 EUR/t vzrástla cena austrálskej repky a to na dnešnú cenu 470 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne klesla cena mäkkej pšenice v USA o 1 EUR/t na 1941 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne posilnila o 2 EUR/t na 148 EUR/t a sója si pripísala zisk 9 EUR/t, čo ju poslalo na cenovku 352 EUR/t.

Pšenica

Cena pšenice na burze MATIF sa ostatný týždeň pohybovala v prevažne bočnom trende, keď sa účastníci trhov snažia analyzovať súčasnú situáciu. Európska komisia v najnovšom výhľade ponechala tohtoročníkovú produkciu mäkkej pšenice v EÚ-27 bez medzimesačnej zmeny na 114,6 mil. ton, čo znamená, že bola o 10 % nižšia v porovnaní s 5- ročným priemerom. Pre SR EK kvantifikovala produkciu mäkkej pšenice na 1,5 mil. ton, čo je taktiež o viac ako 10 % pod dlhodobým priemerom. Robustná svetová produkcia komodity (odhad 796 mil. ton) nateraz bráni cenám plodiny zamieriť vyššie. Globálny exportný trh je dobre zásobovaný ruskou pšenicou, ktorá sa realizuje za priaznivé exportné ceny v okolí 220 USD/t. Na európskom trhu je však evidentne menej kvalitných pšeníc, čo favorizuje pokračovanie scenára udržania sa vyšších cenových prémií za kvalitné potravinárske pšenice.

USDA včera zverejnilo svoj kvartálny report o zásobách plodín v USA, pričom k 1.9.2024 kvantifikovalo zásoby pšenice v krajine na 54 mil. ton, čo je o 12 % viac v porovnaní s rovnakým obdobím roka predtým. Dynamické exporty z USA sa však postarali o medzikvartálne (obdobie jún až august 2024 vs. 2023) rýchlejší úbytok zásob až o 12 % v porovnaní s totožným obdobím roka predtým.

Pozornosť trhov sa ale začína upriamovať na Rusko, kde citeľne mešká sejba ozimín. Tá je najpomalšia od roku 2018, pričom dôvodom je pokračujúci deficit zrážok v krajine. Zdá sa pritom, že na túto skutočnosť začína opatrne reagovať aj cena pšenice na MATIFe, keď dnes vzrástla už na 226 EUR/t. Aby pšenica mohla pomýšľať na ďalší cenový rast, potrebuje jasne uzatvoriť na dennej báze na burze nad 230 EUR/t. Ak sa jej to podarí, otvorí sa jej priestor pre vzostup do pásma 250 – 268 EUR/t. Sezónne sa nachádzame v období generovania cenového dna obilnín, čo tak môže nateraz brániť cenám pšenice posilňovať. Pod 230 EUR/t ostane naďalej aktívne cenové pásmo medzi 215 – 228 EUR/t. Vidíme ale čoraz väčšie šance, že komodita sa technicky pripravuje na novú vlnu vzostupu do vyššie uvedeného pásma. Zatiaľ ale nenašla „spúšťač“, ktorý by cenu potiahol nad 230 EUR/t.

Kukurica

Cena kukurice na burze MATIF sa po fáze dočasnej konsolidácie včera rozbehla opäť nahor po tom, pričom dnes prekonala dôležitú technickú úroveň rezistencie na cenovke 208 EUR/t. Tento posun jej otvára priestor pre ďalší vzostup k 226 EUR/t. Za prorastovým impulzom komodity bola včerajšia správa o kvartálnych zásobách kukurice v USA k 1.9.2024. Tie dosiahli 44,7 mil. ton, čo je síce o 29 % viac v porovnaní s totožným obdobím roka 2023 (apropos toto číslo súčasne predstavuje v bilancii USDA štartovacie zásoby plodiny pre ročník 2024/25), no približne o 3 mil. ton menšie číslo ako očakávali účastníci trhov. Dôvodom výraznejšieho poklesu zásob bola rýchlejšia dynamika úbytkov (t.j. spotreby) zásob za predchádzajúci kvartál (obdobie od júna do konca augusta), keď za toto obdobie zásoby poklesli o 82,3 mil. ton, čo bolo o 18 % rýchlejšie tempo v porovnaní s totožným obdobím roka predtým. Výrazne nízke ceny kukurice v USA toto leto sa tak postarali o zvýšený dopyt po komodite. Na burze CBoT sa kukurici podarilo po reporte posilniť k 4,25 USD za bušel (172 USD/t), pričom komodita by mohla mať v talóne potenciál rastu aspoň k 4,5 – 4,6 USD za bušel (180 – 184 USD/t). No 200–dňový cenový priemer komodity (oddeľuje dlhodobý rastový trend od poklesného) leží na 4,3 USD za bušel, takže komodita sa najprv bude musieť popasovať s touto cenovou hladinou. Nová realita na trhu v USA by však mohla prinútiť časť manažérov fondov alias špekulatívny kapitál k ďalšiemu zatvoreniu krátkych pozícií, čo by mohlo ceny stimulovať v raste. Rastový potenciál však nie je veľký, keďže v USA sa črtá druhá najvyššia produkcia kukurice v histórii. Na druhú stranu produkcia v EÚ a na Ukrajine bude podpriemerná a komplikácie hlási aj Brazília kvôli suchu počas aktuálnej osevnej kampane. No rastové momentum by kukurici na burzách mohlo nejakú chvíľu vydržať, pričom očakávame cenový posun kukurice na MATIFe v tomto týždni k 218 EUR/t.

Olejniny

Ceny olejnín uplynulý týždeň dostali slušný prorastový impulz, ktorý bol do značnej miery podporený aj technickými nákupmi a to hlavne pri sóji na burze CBoT. Pokračujúce sucho v Brazílii dokázalo posunúť ceny sóje na burze CBoT nad 10,30 USD za bušel (377 USD/t), čo komodite otvorilo priestor pre ďalší vzostup smerom k 11,25 USD za bušel (413 USD/t). Špekulatívny kapitál bol tak nútený ďalej likvidovať svoje stávky na pokles ceny pri sóji (krátke pozície), pričom svoje čisté krátke pozície ostatný reportovaný týždeň manažéri fondov znížili takmer o 40 %, resp. o viac ako 47 tis. lotov. To dodalo komodite dodatočnú cenovú podporu v raste, pričom sója sa už stihla vyšplhať k 10,7 USD za bušel (393 USD/t). Posilnili aj ceny rastlinných olejov, čo sa odrazilo aj na raste cien repky na MATIFe. Tá sa dostala rýchlo na kľúčovú technickú cenovú úroveň 475 EUR/t, pričom ju prerazila smerom nahor, čo by komodite malo otvoriť priestor pre vzostup k cieľu 503 EUR/t. Koncom týždňa repka i sója síce vymazali časť ziskov, no nový líderský kontrakt repky za február 2025 sa udržal nad 475 EUR/t, čo naďalej poukazuje na pokračovanie rastového trendu k 500 EUR/t.

Sejba sóje v Brazílii pokračuje už tretí týždeň, keď farmári majú zatiaľ podľa dát AgRural zasiate 2 % plánovaných výmer sóje, čo je menej v porovnaní s totožným obdobím v roku 2023 (5,2 %).

Otázka znie, aký veľký majú rastový potenciál olejniny v tomto „swingu“ nahor. V USA sa očakáva rekordná produkcia sóje, ktorá prekoná 125 mil. ton. Žatva tu napreduje bez problémov, keď do konca týždňa už farmári mali v sýpkach sóju z 26 % pestovateľských plôch. Ostatné dni pritom oslabujú aj ceny palmového oleja, čiže súčasný vzostup cien sóje stále môže byť len dočasný fenomén. No bude rozhodovať hlavne ďalší vývoj počasia v Južnej Amerike.

Aktuálne technické nákupy ale favorizujú scenár, že sója ešte môže posilniť minimálne o ďalších 5 %.

Odhady produkcie repky v EÚ pokračujú v miernych korekciách nadol, rovnako tak produkcia Ukrajiny bola medziročne nižšia o takmer štvrtinu (na 3,5 mil. ton vs. 4,5 mil. ton vlani). Na druhú stranu organizácia AAFC dnes zvýšila odhad tohtoročníkovej produkcie repky v Kanade o 0,4 mil. to na 19 mil. ton.

Komodity od momentu, kedy sa Americká centrálna banka FED rozhodla znížiť základný úrok o 0,5 percentuálneho bodu, majú prorastovú podporu, čo by malo ďalej držať rastové momentum v platnosti aj pri plodinách. Okrem toho v prístavoch v USA v Golfskom zálive začína od dneška štrajk zamestnancov, čo môže spomaliť obchody po mori. Tento faktor tak so značnou pravdepodobnosťou taktiež ovplyvní ceny plodín (dnešný vývoj na komoditnom trhu pritom naznačuje na cenový rast tejto skupiny aktív).

Repka tak môže mať ambície znovu navštíviť cenovku 500 EUR/t.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 40. týždňa 2024: pšenica 223 – 233 EUR/t, kukurica 208 – 218 EUR/t, repka 475 – 503 EUR/t.

 

David Karkulín, AGROBIZNIS

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

agrofilm 2024

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov