Olejniny zaknihovali ostatný týždeň na trhu slušné cenové prírastky. Prvotné straty pritom mazali i ceny obilnín.
Na burze MATIF za ostatný týždeň klesli ceny pšenice o 1 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 220 EUR/t. Kukurica posilnila v sledovanom období o 3 EUR/t na dnešných 206 EUR/t. Repka na MATIFe posilnila o 17 EUR/t, čo ju poslalo na cenu 475 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne vzrástla o 15 EUR/t na dnešných 390 EUR/t. Austrálska repka si v sledovanom období prilepšila o 22 EUR/t, keď sa dnes obchoduje za 463 EUR/t.
Na burze CBoT cena mäkkej pšenice v USA medzitýždenne vzrástla o 1 EUR/t na 192 EUR/t. Kukurica na CBoT zdražela o 1 EUR/t na 146 EUR/t a sója si pripísala zisk 11 EUR/t, čo ju poslalo na cenovku 343 EUR/t.
Pšenica
Ceny pšenice na burze MATIF v minulom týždni korigovali nadol k 215 EUR/t, táto korekcia však bola už v piatok zabrzdená a od tohto týždňa komodita znovu maže straty. Na trhu sa zmenil jeden dôležitý faktor, ktorý možno priamo nesúvisí s cenami komodít, no vplýva na investície do tejto skupiny aktív. A síce, že Americká centrálna banka FED začala s cyklom znižovania základného úroku.
Minulý týždeň úrok stiahla nadol o 50 bázických bodov (0,5 %), pričom avizovala do konca roka ďalší pokles úrokov o 0,5 %. To oslabilo americký dolár, čo spravidla pôsobí prorastovo na ceny komodít. Dôležitejšie ale je, že investori čoraz viac veria scenáru tzv. mäkkého pristátia ekonomiky USA, resp. že ekonomika USA bude aj naďalej rásť. Tento faktor dvíha inflačné očakávania, čo môže byť signál, aby časť investícií sa znovu presmerovala do komodít.
V AGROMAGAZÍNe si nie sme istí, či sa podarí odvrátiť recesiu v USA v roku 2025, no v každom prípade účastníci trhov sú aktuálne naladení na ekonomický rast pozitívne (veria, že nižšie úroky budú stimulovať ekonomiku) a i preto badať signály, že ceny komodít sú opäť na vzostupe. Pšenica kvôli očakávaniu rekordnej úrody vo svete nateraz vykazuje len veľmi slabé prorastové signály, no môžeme očakávať, že špekulatívny kapitál by sa mohol najbližšie týždne ďalej podieľať na likvidácii krátkych pozícií plodiny (stávky na pokles cien) a tým ťahať ceny vyššie.
Okrem toho ceny pšenice môže začať ovplyvňovať vývoj počasia v Rusku, kde prebieha sejba pri zrážkovom deficite, pričom minimálne zrážky sa očakávajú podľa predpovedných modelov aj v najbližších dvoch týždňoch. V pondelok pritom dvíhal ceny aj faktor geopolitického napätia, keď v ukrajinskom prístave Odesa explodovala bomba v tesnej blízkosti nakladacích terminálov.
Je tak vysoko pravdepodobné, že pšenica tento týždeň posilní späť k 228 EUR/t, pričom sa pokúsi o prerazenie tejto dôležitej cenovej úrovne. To by jej otvorilo priestor pre vzostup až k 260 EUR/t. K tomu ale bude potrebovať asistenciu manažérov fondov, v podobe ďalšieho znižovania ich stávok na pokles cien.
Keďže na komoditnom trhu celkovo momentálne ale vládne býčia atmosféra, najbližšie týždne by sme mohli vidieť cenové vzostupy cien. Hlavný komoditný index sa znovu dostal nad svoj 200–dňový priemer, čo rovnako podporuje scenár vzostupu cien komodít.
No obrovský pozor si treba dať na dianie v Číne, ktorá sa potáca s čoraz väčšími ekonomickými problémami. To môže mať negatívny vplyv na dopyt po komoditách. Pravdou však je, že Čínska centrálna banka dnes ohlásila stimulačný finančný balík, ktorý môže „nakopnúť“ ekonomiku a tým aj dopyt po komoditách.
Kukurica
Účastníci trhu začínajú byť čoraz viac nervóznejší z vývoja počasia v Brazílii a Argentíne, kde na viacerých miestach za ostatných 90 – dní padlo sotva 20 % dlhodobého priemeru zrážok.
Cena kukurice na burze CBoT sa i preto dnes napriek očakávaniu robustnej úrody v USA odtrhla nahor a posilnením nad 4,15 USD za bušel (166 USD/t) si tak otvorila priestor pre ďalší vzostup k značke 4,6 USD za bušel (190 USD/t). Na ceste nahor ju však ešte čaká úroveň 200–dňového priemeru na 4,33 USD za bušel (173 USD/t), ktorú bude musieť prednostne prekonať počas vzostupu k vyššie uvedenému cieľu.
Európska komisia dnes zaktualizovala dáta o očakávanom priemernom hektárovom výnose kukurice v EÚ ako aj na Ukrajine. V EÚ-27 priemerný výnos znížila medzimesačne o 3 % na 6,84 t/ha. Mierne rástli odhady výnosov v západnej Európe, no výrazne klesali v strednej a v juhovýchodnej Európe. Pre SR bol odhad výnosu medzimesačne skorigovaný o 15 % na 6,77 t/ha.
Priemerný hektárový výnos na Ukrajine bol medzimesačne skorigovaný nižšie o 6 % na 6,26 t/ha (päťročný priemer 6,9 t/ha). Náš predpoklad o finálnej produkcii pod 25 mil. ton sa tak začína napĺňať.
Cena kukurice na MATIFe sa pod návalom týchto informácií dnes prepracovala k 207 EUR/t, pričom ak sa komodite podarí dostať nad túto cenovku (uzatvoriť na dennej báze nad 207 EUR/t), razantne rastú šance pre ďalší vzostup ceny k 226 EUR/t. Komodita však zrejme ďalej ostane i pod vplyvom cien pšenice, takže dosť dôležité bude, aby aj pšenici sa podarilo v dohľadnej dobe posilniť nad 228 EUR/t.
Fyzický trh EÚ hlavne pri pšenici vysiela zmiešané signály, keď cenové prémie mierne klesajú, no dôležité bude ako sa k veci postaví špekulatívny kapitál, ktorý momentálne začína tlačiť časť kapitálu späť do komodít. Manažéri fondov pri kukurici na CBoT stále držia relatívne dosť čistých krátkych pozícií (stávky na pokles cien), ktoré sa môžu rozhodnúť likvidovať a tým tlačiť ceny vyššie. Preto si myslíme, že tento trh má potenciál pre ďalší vzostup svojej ceny.
Olejniny
Ostatný týždeň prial cenám olejnín, obzvlášť ostatné dva obchodné dní. Sucho v Brazílii evidentne znervózňuje špekulatívny kapitál, ktorý je pri sóji na burze CBoT stále razantne naklonený na ďalší pokles cien.
Ceny sóje však ostatné dva dni výrazne rastú, čo znamená pre týchto investorov tvorbu strát, resp. pokles ziskov a to môže byť dokonalý koktejl pre to, aby sa začali zbavovať týchto pozícií. Urobia to tým, že budú nútení nakupovať sóju, čo ale z princípu znamená ďalší tlak na nárast cien komodity. Predpokladáme, že aktuálne sója je vo fáze tzv. short coveringu, čo podľa nášho názoru môže potiahnuť ceny komodity ešte o 8 % vyššie k 11,3 USD za bušel (415 USD/t).
Pekné prírastky pritom evidujú aj ceny sójového šrotu, palmového oleja a vezie sa vyššie i cena repky na burze MATIF. Včera komodita jasne vystúpila na vrchol svojho niekoľko týždňového cenového intervalu k 475 EUR/t, pričom dnes tento interval opustila smerom nahor. To dáva predpoklady pre ďalší vzostup ceny plodiny do pásma 499 - 503 EUR/t. A to ešte stále nemusí byť konečná cena v rámci aktuálneho pohybu, na ktorý repka nastúpila, no o tom, či cena výraznejšie prekoná značku 500 EUR/t rozhodne až dianie, keď komodita sa priblíži k tejto vyššie uvedenej technickej rezistencii.
Cenový vzostup repky pritom badať aj v Kanade, kde bola komodita pod tlakom poklesu v dôsledku zostrovania obchodnej vojny medzi Kanadou a Čínou, ktorá sa dotýka aj exportov kanadskej repky. Pre olejniny je tiež prorastovým faktorom opätovný vzostup cien ropy Brent, ktorá sa dnes vyšplhala znovu nad 75 USD za barel.
Napriek tomu, že Čína spomaľuje svoju spotrebu ropy, nová vlna rastúceho geopolitického napätia na Blízkom východe aktuálne fundamentálne prebíja tento faktor a tlačí ceny vyššie.
Svoj podiel pritom zohráva na raste ceny ropy i špekulatívny kapitál, keď investori minulý týždeň po prvýkrát v histórii mali otvorených viac krátkych pozícií (stávky na pokles ceny) ako dlhých pozícií (stávky na rast ceny), pričom sa zdá, že momentálne tieto pozície navracajú späť do normálu zatváraním časti krátkych pozícií (čo ceny stimuluje v raste).
EK dnes zverejnila odhad priemerného očakávaného tohtoročníkového hektárového výnosu slnečnice v EÚ-27, ktorý medzimesačne znížila o 3 % na 1,98 t/ha. Pre SR bol výnos medzimesačne zredukovaný o 5 % na 2,70 t/ha.
V tomto týždni očakávame pokračovanie vzostup cien olejnín.
Cukor:
Sucho v Brazílii a častejšie požiare ničia úrodu tamojšej cukrovej trstiny. Aj preto burzové ceny cukru v ostatnom týždni posilnili na medzitýždennej báze najrýchlejším tempom za ostatných 16 rokov. Biely cukor v Londýne medzitýždenne posilnil o 18 % na takmer 600 USD za tonu.
Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 39. týždňa 2024: pšenica 218 - 232 EUR/t, kukurica 204 – 214 EUR/t, repka 475 – 503 EUR/t.
David Karkulín, AGROBIZNIS