tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Pondelok 09.septembra 2024, meniny má Martina, zajtra Oleg

Ostatný týždeň sme videli na európskom trhu premenlivý vývoj cien ošípaných, rast cien mliečnych komodít a pokles cien ropy.

Ceny ošípaných v Nemecku tento týždeň pokračujú v stagnácii. Stagnujú aj nemecké ceny jatočných kráv, zatiaľ čo ceny jatočných býkov si pripisujú zisky.

Jatočné ošípané

Nemecké ceny jatočných ošípaných v tomto týždni ostávajú nezmenené na 2,00 EUR/kg jat. hm. Na dnešnej aukcii na burze ISN v Nemecku sa komodita realizovala za priemernú cenu 2,06 EUR/kg jat. hm., čo je rovnaká cena ako pred týždňom.

Dánske ceny jatočných ošípaných tento týždeň ostávajú bez zmeny na cenovke 1,55 EUR/kg jat. hm. Ceny v Španielsku na Mercolleide uplynulý týždeň poklesli o 3 eurocent/kg jat. hm. na 1,77 EUR/kg ž. hm.

V regióne V4 by si ceny ošípaných mohli udržať minulotýždňové cenovky. Slovenské ceny jatočných ošípaných sa tak v tomto týždni budú ďalej obchodovať v pásme 2,06 – 2,20 EUR/kg jat. hm. Sezónny efekt poklesu cien v Európe je však už citeľný, pričom naďalej ostáva otvorená otázka ako sa vyvinie situácia ohľadom čínskych importov bravčoviny z EÚ, ktoré sú momentálne podrobované antidumpingovému vyšetrovaniu.

Ceny odstavčiat v EÚ pokračujú v poklese, keď koncom augusta skorigovali už k 62 EUR za odstavča.

Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných v uplynulom týždni klesli o 3 eurocent/kg ž. hm. na 2,51 EUR/kg ž. hm. Na burze Dalian ceny futures pridali 96 EUR/t ž. hm., keď posilnili na 2341 EUR/t ž. hm.

Farmárske ceny jatočných ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota medzitýždenne poklesli o 5 %, pričom farmári aktuálne realizujú komoditu za 1,70 USD/kg jat. hm. Na trhu futures ceny jatočných polovičiek v USA medzitýždenne posilnili o 2 % na 1,82 USD/kg jat. hm.

Jatočný dobytok

Ceny jatočných kráv (trieda O3) v Nemecku v aktuálnom týždni pokračujú v stagnácii, keď sa komodita obchoduje za 4,25 EUR/kg jat. hm. Jatočné býky (R3) v tomto týždni posilňujú o 5 eurocent/kg jat. hm. na 4,95 EUR/kg jat. hm.

Trh EÚ: Dáta za 34. kalendárny týždeň nateraz neboli reportované. Pre rekapituláciu, v 33. týždni 2024 priemerná cena jatočných býkov v EÚ-27 (kategórie A/C/Z, trieda kvality R3) medzitýždenne posilnila o 4 eurocent/kg jat. hm. na 5,06 EUR/kg jat. hm. Priemerná cena kráv v EÚ-27 (trieda O3) posilnila v sledovanom období o 1 eurocent/kg jat. hm. na 4,34 EUR/kg jat. hm.

Nárast cien jatočných býkov v Nemecku v tomto týždni by sa mohol postarať o určité prírastky cien aj na slovenskom trhu.

Mlieko

Ceny mliečnych komodít v EÚ si v ostatnom týždni pripisovali veľké zisky. Na trhu futures európske ceny masla na burze EEX posilnili medzitýždenne o 550 EUR/t na dnešných 7850 EUR/t a sú tak na novom tohtoročnom maxime. Ceny SOM vzrástli v sledovanom období o 125 EUR/t na 2550 EUR/t. Trhová cena mlieka vypočítaná z ceny masla a SOM medzitýždenne stúpla o 7,4 % na 54,12 EUR/100 kg.

Spotové ceny mlieka v západnej Európe si minulý týždeň pripisovali tiež robustné zisky. V Nemecku posilnili medzitýždenne o 7,5 až 9 EUR/100 kg do pásma 60,5 – 63,5 EUR/100 kg. Holandské spotové ceny mlieka poskočili o 6,5 EUR/100 kg na 60,5 EUR/100 kg.

Kým produkcia mlieka v EÚ v prvom polroku na medziročnej báze vzrástla o 1 %, ďalší významní svetoví producenti prevažne znižovali svoje dodávky mlieka. Top 7 exportérov totiž za prvý polrok zvýšilo produkciu mlieka len o 0,1 % na medziročnej báze. To sa premieta hlavne do rastu cien mliečnych tukov, keďže na trhu okrem obmedzeného rastu ponuky aktuálne panuje aj neistota ohľadom premenlivej výšky dopytu po mliečnych komoditách. Platí to aj pre Čínu, ktorá vyšetruje možné antidumpingové subvencie pri 20 mliečnych produktoch, ktoré sú do Číny importované z EÚ.

Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 34. kalendárnom týždni 2024 boli na medziročnej báze nižšie o 0,5 %.

Hlavné európske mliekarne v júli 2024 navyšovali ceny surového kravského mlieka vyplácaných farmárom, keď oproti predchádzajúcemu mesiacu priemerná cena štandardizovaného mlieka (4,2 % tuku a 3,4 % bielkovín) stúpla o 0,67 EUR/100 kg na 45,35 EUR/100 kg.

Júlová slovenská cena surového kravského mlieka medzimesačne mierne vzrástla, keď dosiahla 41,70 EUR/100 kg. Štandardizovaná cena mlieka (4 % tuku a 3,4 % bielkovín) vzrástla na 44,21 EUR/100 kg (medzimesačný nárast o 0,12 EUR/100 kg).  Za rastom cien v Európe tak zaostávala. I preto je predpoklad, že rast štandardizovanej ceny mlieka v SR sa rozbehne viac v nasledujúcich mesiacoch.

V Oceánii na dnešnej aukcii mliekarne Fonterra boli zobchodované kontrakty mliečnych komodít zrealizované za priemernú cenu 3473 EUR/t. Oproti minulej aukcii z polovice augusta tak priemerná cena klesla o 0,4 %. Ceny masla v Oceánii sú pritom už o 20 % lacnejšie ako v západnej Európe.

Ceny mlieka v USA určené na výrobu syrov medzitýždenne klesli o 1 % na dnešných 49,32 USD/100 kg.

Priaznivý cenový vývoj na spotovom ako aj futures trhu s mliekom a mliečnymi komoditami v Európe naznačuje na pokračovanie rastu farmárskych cien mlieka na Slovensku. Tie by sa mali aj vďaka nárastu obsahu mliečnych zložiek ďalšie mesiace dostať do pásma 45 – 47 EUR/100 kg.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 4 % tuku a 3,4 % bielkovín): september 2024: 45,90 EUR/100 kg, október 2024: 46,70 EUR/100 kg, november 2024: 47,20 EUR/100 kg.

Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): september 2024: 44,90 EUR/100 kg, október 2024: 45,90 EUR/100 kg, november 2024: 46,95 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Globálne spomaľovanie ekonomiky sa stáva realitou, čo sa transformuje aj do cien ropy. Najnovšie dáta poukazujú na spomalenie priemyselnej aktivity v Číne na šesť mesačné minimum, čo môže viesť k poklesu dopytu po rope zo strany tohto najväčšieho importéra na svete. Zhoršujú sa pritom ekonomické ukazovatele aj pri ekonomike USA, na čo zrejme FED budúci týždeň zareaguje poklesom základného úroku.

I keď ekonomika spomaľuje, viacerí členovia OPEC+ sa chcú držať plánu a od októbra navýšiť ťažbu ropy. Ropa Brent na tieto správy zareagovala výraznou korekciou ceny, keď medzitýždenne oslabila o 7 USD za barel na aktuálnych 74 USD za barel.

Keďže sa komodita dnes prepadla aj pod úroveň svojej technickej podpory na 76 USD za barel, jej novým cieľom je cenovka na 72 USD za barel. Predpokladáme, že pri tejto cene začnú producenti intervenovať, aby zabránili ďalšiemu poklesu cien ropy. Taktiež stále prevláda napätie na Blízkom východe, pričom Hútiovia znovu zintenzívneli útoky na lode, ktoré prepravujú tovary cez Suezský prieplav. To by malo brániť cenám ropy výraznejšie klesať. Na druhej strane je potrebné rešpektovať poklesný trend cien komodity, ktorý technicky môže pri poklese ceny pod 71 USD za barel otvoriť rope priestor pre korekciu až k 65 USD za barel. Nateraz ale tento scenár vnímame ako menej pravdepodobný.

Lacnejšia ropa dnes stiahla ceny palív na európskych burzách na nové viac ako ročné minimum, čo zrejme otvorí potenciál pre ďalšie zlacňovanie palív aj na Slovensku. Predpokladáme, že ceny nafty v SR v tomto týždni poklesnú o 2 eurocent/l na 1,425 EUR/l a ceny benzínu Natural 95 o 2,5 eurocent/l na 1,505 EUR/l.

 

David Karkulín, AGROBIZNIS

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov