Cenová korekcia obilnín na svetových trhoch pokračovala aj v ostatnom týždni. Olejniny si pripisovali mierne zisky.
Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 13 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 190 EUR/t v rámci čoskoro exspirujúceho septembrového kontraktu. Decembrový kontrakt v sledovanom období zlacnel o 11 EUR/t na dnešných 205 EUR/t. Kukurica medzitýždenne oslabila o 6 EUR/t na 189 EUR/t. Repka na MATIFe medzitýždenne vzrástla o 7 EUR/t na dnešných 460 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne stúpla o 21 EUR/t na dnešných 397 EUR/t. O 6 EUR/t posilnila cena austrálskej repky a to na cenu 435 EUR/t.
Na burze CBoT medzitýždenne klesla cena mäkkej pšenice v USA o 12 EUR/t na dnešných 163 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne oslabila o 7 EUR/t na 137 EUR/t. Cena sóje v sledovanom období vzrástla o 6 EUR/t na 316 EUR/t.
Pšenica
Cena pšenice pokračovala v poklese na MATIFe aj ostatný týždeň, keď septembrový kontrakt komodity nezastavila ani ďalšia technická úroveň podpory na cenovke 197 EUR/t. Trhy sa evidentne viac sústredili už na decembrový kontrakt, ktorý sa postupne zosunul k 205 EUR/t. Táto cenová úroveň súčasne predstavuje aj marcové cenové minimum daného kontraktu, čo by mohla byť pre technických obchodníkov sľubná úroveň na potenciálny odraz ceny nahor. K stabilizácii cien pritom nabádajú aj fundamenty na trhu. Cenové prémie v západnej Európe pokračujú v posilňovaní, keď fyzický trh evidentne nesúhlasí s cenovým poklesom, ktorý prebieha na burze MATIF.
Analytická jednotka Európskej komisie MARS dnes aktualizovala svoj odhad priemerného hektárového výnosu mäkkej pšenice v EÚ-27 v sezóne 2024/25, ktorý medzimesačne znížila o 0,21 t/ha na 5,68 t/ha. Výnos sa výraznejšie prepadol vo Francúzsku, kde je medziročne nižší o takmer o 8 %. V prípade tvrdej pšenice však išiel odhad priemerného hektárového výnosu v EÚ nahor o 0,03 t/ha na 3,38 t/ha, čo naznačuje na ďalšie navyšovanie odhadu celkovej produkcie tejto variety pšenice.
Bilancia pšenice na európskom trhu by mala byť v tomto ročníku tesnejšia. SovEcon odhaduje ruské exporty pšenice v sezóne na 46,1 mil. ton, čo je o 6,1 mil. ton menej ako v 2023/24 a na Ukrajine na 13,6 mil. ton, čo je o 4,6 mil. ton menej ako vlani. Sumárne len z čiernomorského regiónu klesne exportný potenciál o 10,7 mil. ton.
SovEcon v najnovšom výhľade spresnil odhad tohtoročníkovej produkcie pšenice v Rusku na 83,3 mil. ton, čo znamená, že medzimesačne ho výraznejšie nemenil.
Technicky prepredaný trh si doslova pýta cenový odraz nahor a je možné, že sa ho aj dočkáme. Očakávame, že na burze MATIF tento týždeň si pšenica po dlhšej dobe pripíše zisky, keď decembrový kontrakt posilní do pásma 215 – 220 EUR/t. Napriek tomuto potenciálnemu posilneniu však trh ostane naďalej v poklesnom trende, čo znamená, že definitívne sezónne cenové minimá ešte môžu byť stále pred nami.
Kukurica
Účastníci trhov ostatný týždeň pozorne čakali na finálne výsledky ProFarmer Tour 2024, ktoré mali priniesť detailnejší pohľad na tohtoročníkový produkčný potenciál kukuríc a sóje v USA. Skauti napokon potvrdili silný produkčný potenciál v hlavných štátoch Amerického stredozápadu Iowa, Illinois a Indiane, pričom vo finále odhadli priemerný celonárodný výnos kukurice v USA na 181,1 bušelov na aker (bpa), teda 11,36 t/ha, čo je o 1 % nižší výnos v porovnaní s aktuálnym odhadom USDA (183,1 bušelov na aker). Aj keď ide o nižšie číslo v porovnaní s USDA, stále to je robustný údaj, ktorý potvrdzuje, že koncoročníkové zásoby kukurice v USA 2024/25 s veľkou pravdepodobnosťou skončia nad 50 mil. ton. A tento údaj tak dáva oprávnenie k tomu, že ceny kukurice na CBoT sa obchodujú pod 4 USD za bušel (160 USD/t). Špekulatívny kapitál na CBoT ostatný týždeň síce mierne spomalil navyšovanie svojich čistých krátkych pozícií na kukuricu, celkovo sa ale tieto držia s 257 tis. lotmi blízko rekordu. USDA ale včera znížilo kondičné skóre amerických porastov sóje, keď podiel porastov v dobrej až excelentnej kondícii sa medzitýždenne zredukoval o 2 percentuálne body na 65 % (vlani 56 %). To by mohlo viesť k určitému okresaniu odhadu produkčného potenciálu amerických kukuríc v ďalších výhľadoch úrody, ktoré zverejňuje USDA.
Analytická jednotka MARS znížila odhad priemerného výnosu novej úrody kukurice v EÚ o 0,2 t/ha na 7 t/ha. Za poklesom stojí zlá kondícia porastov na juhovýchode Európy. Produkcia kukurice v EÚ sa tak môže dostať i pod 60 mil. ton. Odhad priemerného hektárového výnosu pre SR ostal medzimesačne bez zmeny na 7,97 t/ha, čo je jedno z najvyšších čísiel za celú EÚ.
Importy kukurice do EÚ prebiehajú v súlade s trendom, ktorý naznačuje na tohtoročníkové dovozy na úrovni 20 mil. ton.
Kukurica, podobne ako pšenica, je na technicky prepredanom trhu aktuálne náchylná na cenový odraz na vyššie úrovne po tom, čo sa včera na MATIFe zosunula k 189 EUR/t. Očakávame odraz ceny k 199 EUR/t. Sezónne sme ale naďalej v období poklesu cien, takže ani prípadné posilnenie k 200 EUR/t ešte stále nezaručí, že ceny už majú svoje cenové dno za sebou.
Olejniny
Ceny olejnín ostatné dni zaznamenávajú pozitívne impulzy. Opätovne rozhorenie geopolitických tenzií na Blízkom východe napriek prímeriu medzi Izraelom a hnutím Hamas poslalo ceny ropy Brent znovu nad 80 USD za barel. Výrazne posilnili ceny palmového oleja, ktoré v Rotterdame ostatný týždeň vzrástli o 40 EUR/t na 809 EUR/t. Dôvodom je očakávaný nárast dopytu po komodite v Indii po tom, čo indický prezident plánuje podpísať legislatívu, ktorá má zvýšiť podiel primiešavania biozložky v nafte zo súčasných 35 % na 50 %.
V EÚ zase pokračujú korekcie odhadov úrody repky smerom nadol, keď EK v najnovšom výhľade zredukovala priemerný očakávaný tohtoročníkový hektárový výnos plodiny medzimesačne nadol o 0,03 t/ha na 3,07 t/ha. Pre SR ostal odhad výnosu medzimesačne bez zmeny na 3,28 t/ha.
Na nemeckom trhu podľa dát našich kolegov z KS Agrar rastú cenové prémie na repky, keď sa tieto pohybujú už 10 EUR/t nad cenami novembrového kontraktu repky. Prémie rastú, keďže poľnohospodári veľmi nechcú predávať komoditu za túto cenu.
Na MATIFe repka ostatný týždeň úspešne odolala trom pokusom o pokles ceny pod 450 EUR/t, čo je aktuálne 200 – dňový cenový priemer komodity a tým i významná technická úroveň podpory cien. Navyše tento týždeň si repka pripisuje zisky, pričom dnes sa dokonca dostala nad svoj 20 – dňový priemer. Ak nad ním uzatvorí, komodita by si mohla nasledujúce dni pripisovať ďalšie zisky. Naďalej ale vidíme relatívne obmedzený priestor pre rast cien, keďže globálna produkcia olejnín sa črtá ako rekordná. Repky v EÚ možno bude tento ročník menej, no vo svete to nateraz vyzerá na rekordnú produkciu v okolí 89 mil. ton. No výrazne by mala vzrásť hlavne produkcia sóje.
Minulotýždňová ProFarmer Tour poukázala na to, že celonárodný priemerný výnos sóje v USA má potenciál dosiahnuť až 54,9 bušelov na aker, čo je dokonca o 3 % viac v porovnaní so súčasným odhadom USDA. V praxi by to poukazovalo na rekordnú produkciu sóje v USA na úrovni blízko 130 mil. ton.
Trh so sójou je technicky prepredaný a i preto aktuálne vidíme cenový odraz na vyššie úrovne, je ale otázne, či cenové minimá plodiny sú už započítané v cene. Stále vidíme potenciál poklesu novembrového kontraktu sóje k 9,3 USD za bušel (342 USD/t), teda 6 % pod súčasné úrovne.
Budúca trajektória cien repky na MATIFe je pritom ešte viac komplikovaná kvôli tomu, že produkcia v EÚ bude nižšia ako vlani. Dnešná akcia na trhu (nárast ceny nad 465 EUR/t) má potenciál technicky narušiť poklesný trend, no môže to byť stále len taktika na zmätenie časti účastníkov trhu, ktorí sa rozhodnú svoje krátke pozície opustiť. Špekulatívny kapitál pri repke ostatný týždeň navyšoval svoje čisté krátke pozície (čisté stávky na pokles cien), takže by nás neprekvapilo, že po dočasnom vzostupe ceny sa ešte vytvorí jeden finálny tlak na cenový pokles na nové minimá.
Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 35. týždňa 2024: pšenica 204 – 218 EUR/t (kontrakt dec 24), kukurica 191 – 199 EUR/t, repka 450 – 475 EUR/t.
David Karkulín, AGROBIZNIS