Napriek tomu, že nejasné dáta z výsledkov žatvy v EÚ sa starajú o cenovú volatilitu pšenice a repky, plodiny celkovo začínajú strácať rastové momentum, čo zvyšuje pravdepodobnosť letného poklesu cien.
Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 10 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 216 EUR/t v rámci svojho septembrového kontraktu, ktorý čoskoro nahradí decembrový kontrakt. Ten sa dnes obchoduje za 224 EUR/t. Kukurica medzitýždenne zlacnela o 4 EUR/t na 217 EUR/t. Repka na MATIFe skorigovala o 26 EUR/t, keď sa dnes obchoduje za 476 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne klesla o 31 EUR/t na dnešných 415 EUR/t. O 42 EUR/t oslabila cena austrálskej repky a to na cenu 456 EUR/t.
Na burze CBoT medzitýždenne klesla cena mäkkej pšenice v USA o 5 EUR/t na dnešných 180 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne oslabila o 1 EUR/t na 144 EUR/t a sója sa prepadla o 19 EUR/t, keď sa dnes obchoduje za 358 EUR/t.
Pšenica
Ceny pšenice sú naďalej atakované poklesným tlakom po tom, čo USDA v júli kvantifikovalo novú svetovú úrodu pšenice v sezóne 2024/25 na novom rekorde takmer 797 mil. ton. Nebyť problémov počas žatvy v EÚ a neistoty ohľadom výšky produkcie v regióne Čierneho mora, ceny pšenice by sa s veľkou pravdepodobnosťou kĺzali ďalej na nižšie úrovne. Jasným príkladom môže byť burza CBoT kde sa mäkká pšenica zosunula koncom júla na nové cenové minimá k 5,2 USD za bušel (191 USD/t). Najnovšie správy z Francúzska a čiastočne z Nemecka o spomalenej žatve ako aj zhoršenej kvalite zožatých pšeníc však držia ceny na burze MATIF v krehkej stabilite v okolí 220 EUR/t. Ruská produkcia, zdá sa, dosiahne tento ročník medzi 81,5 až 84 mil. ton, čo je výrazne menej ako sa čakalo na začiatku leta (95 mil. ton), no ostatný mesiac prognózy výšky produkcie v tejto krajine definitívne prestali klesať a zdá sa, že trh našiel v tejto otázke konsenzus. Podľa dát SovEconu sa podarilo z Ruska vyviezť v minulom týždni až 1 mil. ton pšenice, čo potvrdzuje, že ruská pšenica je ďalej konkurencieschopná na exportnom trhu. Podľa IKARu exportná cena pšenice v Rusku medzitýždenne posilnila o 1 USD/t na 220 USD/t.
Najviac pochybností má trh aktuálne o výšku francúzskej produkcie mäkkej pšenice, ktorá by mala medziročne poklesnúť o viac ako 5 mil. ton na 29 mil. ton. Niektorí analytici pritom vidia úrodu len na 26 mil. ton, iní až na 31 mil. ton. Toto rozpätie vedie na trhu k neistote, čo je zrejme aj dôvod, ktorý brzdí ceny v ďalšom poklese.
Naproti tomu pri tvrdej pšenici sa črtá rekordná svetová produkcia (35,1 mil. ton), aj keď v EÚ zrejme produkcia medziročne klesne k 6,6 mil. ton.
Technicky sa pšenica na burze MATIF potrebuje udržať nad 216 EUR/t, v opačnom prípade bude jej novým cieľom interval 198 – 204 EUR/t. To, že plodina sa ostatný týždeň znovu zosunula pod svoj 200–dňový cenový priemer je varovaním, že narástla pravdepodobnosť pokračovania cenovej korekcie. Aj keď fundamenty na trhu v západnej Európe nehovoria v prospech ďalšieho poklesu cien, špekulatívny kapitál pri pšenici pokračuje v navyšovaní svojich stávok na pokles cien (krátke pozície), čo riziko ďalšieho poklesu ceny zvyšuje. Preto vidíme v najbližších dvoch týždňoch realistickú šancu, že pšenica sa bude obchodovať nižšie, konkrétne v pásme 198 – 220 EUR/t.
Kukurica
Cenotvorba kukurice na burze MATIF v doterajšom priebehu sezóny akoby ignorovala vývoj v USA ako aj cenotvorbu na burze CBoT, kde sa kukurica dostala pod výrazný cenový tlak a zaknihovala nové minimá. Na MATIFe vlaňajšia úroda, naopak, mierne zdražovala. No dnešný vývoj na burze naznačuje, že komodita začína rátať aj s tým, že nadchádzajúca produkcia kukurice v USA môže byť naozaj veľmi robustná. Je to hlavne skvelá kondícia porastov kukuríc v USA, ktorá si drží status aj po tom, čo 80 % všetkých porastov v krajine prešlo kľúčovou fázou opeľovania a tvorby šúľkov. V USA sa tak črtá rekordný priemerný hektárový výnos plodiny nad 11 t/ha.
Naproti tomu v EÚ vládnu diverzifikovanejšie klimatické podmienky. V západnej Európe sa črtá slušný produkčný potenciál kukurice, kým vo východnej Európe, hlavne na juhu Maďarska a v Rumunsku, panuje veľmi suché a teplé počasie, ktoré porastom neprospievajú. Odhady produkcie EÚ sa tak nateraz držia v okolí 63 mil. ton, čo je približne o 1 mil. ton viac v porovnaní s vlaňajškom. Je pritom reálne, že zamieria nadol kvôli suchu a teplu.
Čoskoro sa na MATIFe preroluje na pozíciu lídra novembrový kontrakt (nahradí tak exspirujúci augustový kontrakt), ktorý je súčasne prvým kontraktom novej úrody. Ten sa už dlhšie obchoduje o 10 EUR/t lacnejšie ako končiaci augustový kontrakt. Tento kontrakt pritom nevyznieva z pohľadu technickej analýzy ceny až tak prorastovo (v porovnaní s augustovým kontraktom), pričom dnes tento kontrakt navyše výrazne oslabil, keď sa momentálne obchoduje za 203 EUR/t. I preto je čoraz pravdepodobnejšie, že ceny kukurice sa čoskoro zosunú k 197 EUR/t, čo je technická hladina, ktorá oddeľuje dlhodobý rastový trend od poklesného. Ak bude pokračovať tlak na pokles cien na burze CBoT, kde apropos, špekulatívny kapitál navýšil svoje čisté krátke pozície (stávky na pokles cien) na nový rekord, potom ani zastávka na 197 EUR/t nemusí byť finálna. Tieto (krátke) pozície síce manažéri fondov budú musieť v nejakom bode zlikvidovať, čo by mohlo skokovo posunúť ceny kukurice na CBoT nahor, no pri aktuálnych fundamentoch zrejme k tomu v dohľadnej dobe nebudú motivovaní. A to znamená, že i na CBoT môže ešte cena kukurice klesať na nové letné minimá. Pri poklese ceny na burze MATIF pod 197 EUR/t sa komodite otvorí priestor pre korekciu k 183 EUR/t. No vzhľadom na to, že na nemeckom trhu aktuálne farmári nie sú ochotní predávať kukuricu pod 225 EUR/t, je otázne, či ceny v Európe (na MATIFe) budú mať potenciál už teraz hneď klesnúť aj pod 197 EUR/t. Aj keď dočasne technicky, aj vzhľadom na črtajúcu sa robustnú produkciu v USA a nastavenie špekulatívneho kapitálu, to vylúčiť nemožno.
V Brazílii aktuálne finišuje žatva druhej úrody safrinha, pričom podľa AgRural celková produkcia kukurice v krajine by mala dosiahnuť 117 mil. ton. To je o 5 mil. ton menej ako aktuálne pre Brazíliu prognózuje USDA. Pripomíname, že táto úroda sa započítava ešte do bilancie za ročník 2023/24.
/AMR/
Olejniny
Ceny repky sa hýbu ako na hojdačke, keď na jednej strane ich tlačí nahor pokračovanie poklesu odhadov produkcie novej úrody v EÚ a na druhej strane nadol čoraz jasnejší výhľad rekordnej produkcie olejnín vo svete. EK v najnovšom výhľade očakáva produkciu repky už len na 18,36 mil. ton, čo znamená, že medzimesačne skorigovala odhad o 0,5 mil. ton. Hovorí sa veľa aj o nižšej olejnatosti semien a to hlavne v Nemecku. Rovnako tak produkcia na Ukrajine by mala medziročne klesnúť o 12 % a dosiahnuť 4 mil. ton. No z globálnej perspektívy indície nenaznačujú na medziročný pokles produkcie repky. Výpadok EÚ a Ukrajiny by mohla dominantne zasanovať vyššia produkcia v Kanade, aj keď aj tu si treba počas leta všímať rastúci zrážkový deficit, ktorý môže vo finále kanadskú produkciu jarnej repky do istej miery znížiť.
Keď sa pritom pozrieme na celkový potenciál produkcie olejnín vo svete v novom ročníku, vidíme šance, že ich produkcia medziročne citeľne narastie. A to hlavne vďaka produkcii sóje, keď sa črtá veľká produkcia v USA. Tamojšie porasty vykazujú skvelú kondíciu, keď v dobrej až excelentnej kondícii je hodnotených 67 % všetkých porastov (vlani 52 %). Odzrkadľuje sa to aj na cenách sóje na burze CBoT, ktoré sa neudržali ani nad nami avizovanou úrovňou cenovej podpory 10,80 USD za bušel (397 USD/t) a aktuálne sa na konci júla zosunuli k 10,5 USD za bušel (387 USD/t). Nová úroda sa pritom obchoduje ešte o niečo lacnejšie, pričom nemôžeme vylúčiť, že ak sa v USA v lete nič mimoriadne nestane, potom cena novej úrody sa môže do septembra zosunúť nadol do pásma 9,3 – 9,5 USD za bušel (342 – 349 USD/t).
Na vývoj na susednom trhu so sójou pritom reaguje už niekoľko týždňov i cena repky na MATIFe, kde narástla volatilita, keď ceny začali koncom júla sa pohybovať s relatívne veľkou amplitúdou medzi 465 až 500 EUR/t. Repka sa zatiaľ drží v rastovom trende, no pokles ceny pod 465 EUR/t jej môže spôsobiť problém, keďže sa jej otvorí priestor pre korekciu až k 417 EUR/t. Predtým ale ešte bude musieť prekonať (smerom nadol) ďalšiu potenciálnu úroveň podpory (t.j. ďalší potenciálny odrazový mostík nahor) na cene 450 EUR/t. Vzhľadom na potenciál robustnej svetovej úrody olejnín je však táto korekcia reálne možná. Na druhej strane, ak sa repke podarí ďalšie obdobie udržať sa nad 465 EUR/t, potom je stále v hre test cenového maxima na 521 EUR/t. Keďže ale komodita začína strácať rastové momentum, stúpajú šance, že cestou menšieho odporu bude cesta na nižšie úrovne. Ceny sa tak ďalšie týždne môžu pohybovať v ešte väčšom rozpätí ako doteraz. Všetko bude závisieť od toho, či sa komodite na MATIFe podarí udržať ďalšie dni nad 465 EUR/t, kde bude relatívne chránená pred ďalšími poklesmi. Pod touto cenou sa môže rozbehnúť nová vlna výpredajov a zraziť ceny dokonca až na jarné minimá k 417 EUR/t.
Ceny slnečnice majú šancu na vzostup svojej ceny, keďže na východe EÚ kvôli suchu a teplu sa črtá predčasné dozrievanie porastov s potenciálom poklesu výnosov. Je pravdepodobné, že EK najbližší mesiac pôjde so svojím odhadom produkcie slnečnice v EÚ nadol. Ak sa ale ďalšie týždne dostanú do poklesného trendu ceny ostatných olejnín (cena sóje už v poklesnom trende je), potom i potenciál rastu cien slnečnice zostane, aj napriek výhľadu nižšej úrody, obmedzený.
Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 33. týždňa 2024: pšenica 198 – 220 EUR/t, kukurica 197 – 205 EUR/t, repka 417 – 521 EUR/t (rastie pravdepodobnosť, že cena sa bude pohybovať v spodnej polovici tohto intervalu).
David Karkulín, AGROBIZNIS