Limagrain seminar

Streda 29.novembra 2023, meniny má Vratko, zajtra Ondrej/Andrej

Minulotýždňový WASDE report od USDA priniesol vyšší odhad produkcie jarín v USA ako aj úpravu tohtoročníkovej ruskej produkcie pšenice o 5 mil. ton nahor. Ceny plodín spočiatku na report zareagovali poklesom, no následne veľmi rýchlo vymazali svoje straty.

Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 2 EUR/t, keď sa komodita dnes obchoduje za 234 EUR/t. Kukurica posilnila o 2 EUR/t na dnešných 209 EUR/t. Repka na MATIFe medzitýždenne oslabila o 2 EUR/t, keď sa aktuálne obchoduje na cene 443 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne vzrástla o 4 EUR/t na 481 EUR/t, kým austrálska repka na domácom trhu stratila 5 EUR/t, keď zlacnela na 406 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne vzrástla cena mäkkej pšenice v USA o 3 EUR/t na 199 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne ostala bez zmeny, keď sa dnes obchoduje za 175 EUR/t, zatiaľ čo cena sóje medzitýždenne vzrástla o 5 EUR/t na 473 EUR/t.

Pšenica

Report WASDE bol zrejme najpriateľskejší k cenám pšenice, keď analytici USDA medzimesačne zredukovali odhad svetovej produkcie pšenice v tomto ročníku o 1,4 mil. ton na 782 mil. ton. Najvýraznejšie sa korigovala nadol úroda v Indii, zatiaľ čo v Európe sa odhady navyšovali. Produkcia EÚ vzrástla medzimesačne o 0,3 mil. ton na 134,3 mil. ton, pričom USDA spresnilo odhad zozbieranej úrody v Rusku, ktorý navýšilo medzimesačne až o 5 mil. ton na 90 mil. ton. Toto číslo je aktuálne už viac v súlade s odhadom analytikov SovEcon, ktorí ostatnú produkciu pšenice v Rusku kvantifikovali na 91,4 mil. ton.

Pšenica na burze MATIF reagovala na report neutrálne, pričom cena sa momentálne naďalej drží tesne pod úrovňou 50 – dňového cenového priemeru. Technicky sa pri pšenici nič nemení, pohyb v okolí 233 EUR/t naďalej považujeme na neutrálny. Stále platí, že decembrový kontrakt pšenice môže ďalšie týždne mierne oslabiť (k 215 EUR/t), no nateraz sa zdá, že komodita odmieta posun na nižšie úrovne. T

o všetko sú signály, že potravinárska pšenica na európskom trhu nie je prebytkovým artiklom. Na druhej strane pomalé tempo exportov plodiny z EÚ (medziročne mínus 26 %) ako aj z USA naznačuje, že globálny exportný trh je komfortne zásobovaný. Napokon Rusko má v tejto sezóne k dispozícii na export 50 mil. ton pšenice. Zaujímavé však je, že ruské exporty pšenice už druhý mesiac po sebe spomaľujú, čo by mohlo postupne začať pôsobiť ako podpora pre vyššie ceny plodiny. Rovnaký efekt môže mať meškanie sejby pšenice vo Francúzsku, kde aktuálne majú farmári kvôli prebytku zrážok zasiatych len 67 % plánovaných výmer, pričom v tomto období už tradične majú zasiatych až 91 % plánovaných výmer.

V tomto momente ostávame naladený neutrálne na ďalší cenový vývoj plodiny, keď sa nám ako najpravdepodobnejší scenár zdá pokračovanie pohybu ceny do strany. Ak ale ceny nezareagovali na ostatný „medvedí“ (t.j. podporujúci pokles cien) report reálne poklesom ceny, je to signál, že ďalší poklesný potenciál plodín je veľmi obmedzený.

Kukurica

USDA v najnovšom WASDE reporte navýšilo odhad hektárového priemerného výnosu kukurice v USA v aktuálnej sezóne približne o desatinu tony na hektár (nad 11 t/ha), čo viedlo k navýšeniu odhadu tohtoročníkovej produkcie v USA na rekordných 387 mil. ton. Zdá sa tak, že predchádzajúce odhady analytikov StoneX, o ktorých sme informovali, sa naplnili a USA napriek zrážkovo extrémne deficitnému štartu pestovateľskej sezóny zaknihujú rekordnú produkciu plodiny.

Okrem toho USDA navyšovalo aj odhad ukrajinskej produkcie kukurice, ktorý medzimesačne vzrástol o 1,5 mil. ton na 29,5 mil. ton. Kukurica na CBoT zareagovala na report poklesom svojej ceny na svoje predchádzajúce tohtoročné minimá 4,6 USD za bušel (184 USD/t), ktoré však nedokázala prekonať a i preto sa komodita ďalšie dni odrazila na vyššie úrovne. Vnímame to ako dobrý znak v tom slova zmysle, že táto cenová akcia naznačuje na obmedzený poklesný potenciál do ďalších mesiacov.

Ukrajinský odhad produkcie zo strany USDA zrejme bude presný, keďže Ukrajina doteraz zozbierala už 21,2 mil. ton kukurice z výmery 2,93 mil. ha. Priemerný výnos zožatej kukurice stúpa, pričom aktuálne sa pohybuje na 7,24 t/ha. Ak ostane výnos na tejto úrovni, potom celková produkcia Ukrajiny by mala dosiahnuť podľa našich prepočtov 29,2 mil. ton.

Odhad produkcie EÚ ponechalo USDA pod 60 mil. ton. Aj vďaka tomu cena kukurice na burze MATIF ani po zverejnení reportu výraznejšie neklesala, pričom včera sa cene podarilo dostať nad svoj 50 – dňový priemer. Naďalej zastávame názor, že kukurica už vytvorila tohtoročné cenové minimum a momentálne si vytvára priestor pre svoj ďalší možný vzostup na vyššie úrovne. Treba ale skonštatovať, že rastový potenciál plodiny ostáva nateraz obmedzený vzhľadom na jej komfortnú ponuku na svetovom trhu.

Nervozita však stúpa z pokračovania suchého počasia v Brazílii, čo môže špekulatívny kapitál v nejakom momente primäť k masívnejšiemu zatváraniu svojich krátkych pozícií, na čo by cena mala reagovať rastom.

Kukurici sa dnes podarilo dostať na MATIFe nad 209 EUR/t, čo by mohlo dodať komodite energiu pre ďalší vzostup smerom k 218 EUR/t. Nateraz však zastávame naďalej scenár predpokladu pokračovania neutrálneho cenového vývoja pohybu v bočnom cenovom pásme, no s tendenciami opatrného posilňovania ceny smerom k 218 EUR/t.

Olejniny

Prekvapivé navýšenie produkcie sóje v USA v aktuálnej sezóne vďaka navýšenou odhadu priemerného hektárového výnosu plodiny na chvíľu poslalo po zverejnení reportu WASDE ceny komodity na burze CBoT nadol. USDA rovnako navyšovalo odhad produkcie repky vo svete, ktorú dominantne vďaka úprave produkcie na Ukrajine zdvihlo medzimesačne o 0,6 mil. ton na 85,6 mil. ton. Repka sa v reakcii na report na chvíľu na MATIFe vymanila zo svojho obchodného pásma 435 – 455 EUR/t a skorigovala k 426 EUR/t, ostatné dva obchodné dni však komodita vymazáva svoje predchádzajúce straty a aktuálne sa už dostala nad 440 EUR/t.

Pomocnú ruku v tomto ťažení jej dáva susedný trh so sójou. Z Južnej Ameriky prichádzajú znepokojivé obrázky vysychajúcich porastov sóje, ktoré si budú vyžadovať preosiatie, pričom problém je vypuklý hlavne v hlavnom brazílskom štáte Matto Grosso. USDA síce ponechalo odhad nadchádzajúcej produkcie sóje v Brazílii bez zmeny na rekordných 163 mil. ton, pravdepodobnosť rekordnej produkcie sa však každým dňom bez zrážok v regióne znižuje.

Pritom centrálna časť Brazílie neočakáva zrážky ani v nasledujúcich dňoch. Sója na burze CBoT sa tak rýchlo znovu prepracovala na svoje minulotýždňové maximá v okolí 13,85 USD za barel (508 USD/t). Ak chce ale repka na MATIFe ako aj sója na burze CBoT pomýšľať na ďalší rast, potrebujú sa obidve „prehrýzť“ nad svoj 200 – dňový cenový priemer. Ten pri repke leží v okolí 460 EUR/t a pri sóji na CBoT v okolí 14,1 USD za bušel (518 USD/t). Predpokladáme, že obidve plodiny budú mať tendenciu sa k tejto méte približovať, no nateraz im ešte budú chýbať fundamenty na ich prekonanie.

Ceny sóje tlačí nahor citeľný rast cien sójového šrotu, ktorý počas včerajšieho obchodovania na CBoT posilnil o takmer 5 %. Po šrotoch z USA je veľký dopyt, keďže tradičný producent sójových šrotov – Argentína túto sezónu racionalizuje spracovanie sóje, nakoľko miestni farmári zaknihovali medziročný 60 % - ný prepad domácej produkcie sóje.

Ceny olejnín by tak mohli ostať zastabilizované. Očakávame opatrný posun cien repky nahor smerom k 455 EUR/t.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 46. týždňa 2023: pšenica 230 – 243 EUR/t, kukurica 206 – 218 EUR/t, repka 435 – 455 EUR/t.

 

AGROBIZNIS

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov