tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Streda 27.septembra 2023, meniny má Cyprián, zajtra Václav

Ceny plodín ostatné dva týždne sa pohybovali dominantne v bočnom cenovom pásme.

Na burze MATIF za ostatné dva týždne klesli ceny pšenice o 5 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 225 EUR/t (kontrakt september 2023). Na pozíciu lídra sa však z pohľadu likvidity už dostal novembrový kontrakt, ktorý sa aktuálne obchoduje za 236 EUR/t. Kukurica oslabila v sledovanom období o 3 EUR/t na dnešných 214 EUR/t. Repka na MATIFe posilnila o 18 EUR/t, čo ju poslalo na cenu 465 EUR/t. Cena kanadskej repky na domácom trhu vzrástla ostatné dva týždne o 25 EUR/t na dnešných 552 EUR/t, pričom austrálska repka v sledovanom období si pripísala rovnako 25 EUR/t, keď sa dnes obchoduje za 472 EUR/t.

Na burze CBoT cena mäkkej pšenice v USA ostatné dva týždne oslabila o 4 EUR/t na 203 EUR/t. Kukurica na CBoT posilnila o 4 EUR/t na 176 EUR/t a sója si pripísala zisk 16 EUR/t, čo ju poslalo na cenovku 471 EUR/t. CBOT aktuálne nereportuje ceny kontraktov čiernomorskej pšenice.

Pšenica

Ceny plodín sa tradične v tomto období blížia do svojho sezónneho minima, čo by mohlo nahrávať do karát poľnohospodárom, keďže v 4. kvartáli z pohľadu sezónnosti majú ceny tendenciu posilňovať. Pšenica na MATIFe sa obchoduje momentálne v bočnom cenovom pásme, je však pod svojím 50 – dňovým priemerom, čo technicky stále nie je dobrá konštelácia hovoriaca pre rast cien. Ruský SovEcon označil aktuálnu ruskú úrodu pšenice na druhú najvyššiu v histórii, keď ju koncom augusta odhadol na 92,1 mil. ton. Na druhej strane letné horúčavy zredukujú úrodu hlavne jarných pšeníc v Kanade, pričom celková úroda pšenice v krajine sa podľa včerajšieho odhadu StatCan očakáva medziročne o 14 % nižšia na 29,2 mil. ton.

SÚSR včera navýšil priemerný výnos tohtoročníkovej úrody pšenice v SR z júnových 5,7 t/ha na 6 t/ha, čo ďalej zvyšuje odhad domácej produkcie a vytvára tlak na ceny. Na druhej strane vzhľadom na tohtoročníkovú horšiu kvalitu pšeníc v EÚ rastú cenové prémie za kvalitné pšenice. V Nemecku sa odhaduje, že tohtoročníkové pšenice dosiahnu priemerný obsah dusíkatých látok na úrovni 11,7 %, pričom vlani to bolo 11,9 %.

Keďže tenzie v regióne Čierneho mora momentálne nie sú stredobodom spravodajstva, investori sa viac sústredia na fakty potvrdzujúce silnú svetovú produkciu pšenice, čo nateraz môže ďalej vytvárať tlaky na pokles cien. Pšenica je v poklesnom trende s cielením na májové minimá na úrovni 216 EUR/t. Relatívne pomaly prebiehajú aj exporty pšenice z EÚ v novej sezóne (nateraz len 4,83 mil. ton), pričom prekvapivo vidíme k súčasnému dátumu medziročne trojnásobne vyššie tempo importov pšenice do EÚ – EÚ doviezla od začiatku júla takmer 1 mil. ton pšenice – z toho 60 % predstavujú importy z Ukrajiny.

Na globálnej scéne vidíme pokračovanie posilňovania dolára voči košu svetových mien, čo môže nateraz ďalej vytvárať tlak na pokles cien komodít. Tiež najnovšie dáta z ekonomiky USA začínajú poukazovať na zhoršovanie situácie na pracovnom trhu, čo je signál naznačujúci na recesiu. V tomto prostredí tak ceny plodín nateraz nemajú dostatok impulzov nastúpiť na rastový trend, čo rovnako naznačuje na pokračovanie cenového pohybu v bočnom pásme, resp. s tendenciami cenového poklesu. Najbližší technický cieľ na úrovni 216 EUR/t (MATIF) tak pre pšenicu naďalej ostáva v platnosti.

Kukurica

Ceny kukurice na burze MATIF ostatné dva týždne oscilovali v okolí tohtoročných miním, dobrou správou však je, že nateraz trh nevykazuje prílišnú ochotu ceny tlačiť výrazne nižšie. Trh s kukuricou sa minulý týždeň sústredil na výsledky sledovanej Pro Farmer Crop Tour, počas ktorej skauti cestujú po americkom stredozápade a na základe odobratých vzoriek odhadujú výnosy nadchádzajúcej produkcie kukurice a sóje v USA. Tohtoročné júnové extrémne suché počasie vytvorilo predpoklady pre nižšie výnosy jarín v USA, na čo postupne reflektuje aj USDA vo svojich klesajúcich odhadoch produkcie v rámci WASDE reportov. K rovnakým záverom dospeli i účastníci PF Crop Tour. Skauti v celkovom sumári odhadujú, že priemerný plošný výnos kukurice v USA dosiahne 172 bušelov na aker (bpa), teda 10,79 t/ha, čo je 2 % pod aktuálnym odhadom USDA (175,7 bpa). Kondícia porastov kukurice sa v USA podľa dát USDA ostatné dva týždne zhoršila, keď v dobrej až excelentnej kondícii je 56 % všetkých porastov (pred dvomi týždňami 59 %). Výsledky PF Crop Tour dokázali cenám kukurice na CBoT ako aj MATIFe mierne pomôcť tým, že zastavili poklesný trend (resp. tvorbu nových cenových miním), no napriek tomu cena plodiny sa nateraz nedokázala odraziť na vyššie úrovne. Ceny sú pod tlakom aj vďaka rekordnej produkcii kukurice v Brazílii, ktorá kvôli nedostatku skladov aktívne vyváža komoditu na globálne trhy.

Z pohľadu technickej analýzy ostáva naďalej cenovým cieľom komodity na burze MATIF méta 198 EUR/t.

Olejniny

Repka ako jediná z hlavných komodít sa drží na burze MATIF technicky nad svojím 50 – dňovým priemerom, čo aktuálne minimalizuje riziko ďalšieho poklesu ceny. Fundamenty komodity ale ostávajú zmiešané, čo naznačuje, že v nasledujúcich dňoch repka môže ako posilniť a otestovať svoj 200 – dňový cenový priemer (490 EUR/t), tak i stratiť úroveň svojho 50 – dňového priemeru (aktuálne 460 EUR/t) a otvoriť si tým priestor pre pokles do pásma 420 – 445 EUR/t. Cenám repky pomáha zotrvávať na stabilných úrovniach nový odhad očakávaného priemerného hektárového výnosu repky v EÚ od analytickej jednotky MARS Európskej komisie, ktorá najnovšie znížila tento z júlových 3,20 t/ha na aktuálnych 3,19 t/ha. Pre zaujímavosť, pre SR jednotka MARS aktuálne kvantifikuje výnos už zozbieranej úrody na 3,3 t/ha, teda nad priemerom EÚ. Ešte väčší efekt na ceny má dianie v Kanade, kde StatCan včera znížil odhad domácej produkcie repky na 17,56 mil. ton, čo znamená medziročný pokles produkcie o 6 %. Dôvodom sú letné suchá, ktoré znížili výnos plodiny. Zásoby repky v Kanade na konci ročníka 2023/24 by mali klesnúť medziročne z 1,2 mil. ton na 0,6 mil. ton.

Na druhej strane UkrAgrConsult včera navýšil odhad tohtoročníkovej ukrajinskej produkcie repky na rekordných 4,2 mil. ton, pričom krajina by mala mať v tomto ročníku na export k dispozícii 3,85 mil. ton. Technicky si tak EÚ vystačí len s ukrajinskými exportmi, resp. z Kanady či Austrálie bude potrebovať doviezť max. medzi 1 až 1,5 mil. ton repky. Ceny repky tak nemajú aktuálne veľký prorastový potenciál. Na druhej strane klesajúce odhady produkcie sóje v USA by mohli držať ceny olejnín nasledujúce obdobie relatívne stabilné a brániť výraznejšiemu poklesu cien repky.

Pro Farmer Crop Tour minulý týždeň stanovila odhad priemerného výnosu sóje v USA na 49,7 bpa (3,34 t/ha), čo je menej v porovnaní s aktuálnym odhadom USDA (50,9 bpa). USDA pritom ostatné dva týždne mierne znížila kondičné skóre americkej sóje, keď v dobrej až excelentnej kondícii hodnotí 58 % všetkých porastov (pred dvomi týždňami 59 %). Pravdou však je, že ostatné týždne sa výrazne zvýšil cenový pomer medzi cenami sóje a kukurice v USA, keď je na úrovni 2,8:1, čo znamená, že sója je momentálne na burze o 20 % drahšia voči cenám kukurice v porovnaní s historickým priemerom (historický pomer cien sóje ku kukurici je 2,4:1). Otázka znie, či sa tento pomer ďalšie mesiace zrovná posilnením cien kukurice pri stagnácii cien sóje, prípadne dôjde k poklesu cien sóje.

Ceny sóje budú výrazne ovplyvnené tempom exportov komodity z USA, pričom o tom bude výrazne rozhodovať veľkosť apetítu importov zo strany Číny. Ekonomická aktivita v Číne pritom spomaľuje, čo môže byť do ďalších mesiacov rizikom pre dopyt po sóji, čo môže negatívne ovplyvniť aj ceny komodity.

Pripomíname, že hlavný komoditný index monitorujúci ceny všetkých komodít sa nateraz stále nedokázal dostať do rastového trendu, čo nateraz odrádza investorov od širšieho investovania kapitálu do komodít. Žiaľ, s rizikom príchodu ekonomickej recesie do vyspelých ekonomík to nateraz stále vyzerá tak, že komoditnému indexu sa nepodarí nastúpiť do rastového trendu. Teda za predpokladu, že nedôjde k poklesu ponuky komodít (hlavne ropy) na globálnom trhu. Nateraz však takéto indície k dispozícii nie sú, preto najbližší pohyb cien komodít sa javí ako najrealistickejší v bočnom, resp. poklesnom trende.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 35. týždňa 2023: pšenica 218 - 238 EUR/t, kukurica 205 – 230 EUR/t, repka 422 – 480 EUR/t.

 

AGROBIZNIS

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov