tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Streda 27.septembra 2023, meniny má Cyprián, zajtra Václav

Ostatný týždeň sme videli na európskom trhu stabilný až mierne prorastový trend ošípaných, pokles cien mliečnych komodít a rast cien ropy. Nemecko eviduje v tomto týždni stagnáciu cien jatočného dobytka a mierny pokles ceny ošípaných zaznamenaný v rámci dnešnej aukcie ISN.

Jatočné ošípané

Európsky trh s jatočnými ošípanými vykazuje stabilný až mierne prorastový trend cien. Nemecké ceny jatočných ošípaných aj v tomto týždni posilňujú o 7 eurocent/kg jat. hm. na 2,50 EUR/kg jat. hm. Na najčerstvejšej aukcii burzy ISN z dnešného dňa cena jatočných ošípaných oslabila o 1 eurocent/kg jat. hm. na 2,60 EUR/kg jat. hm., no na medzitýždennej báze si tunajšie ceny pripísali zisk 3 eurocent/kg jat. hm.

Dánske ceny jatočných ošípaných v tomto týždni stagnujú na 1,98 EUR/kg jat. hm., rovnako bez zmeny ostali ceny v Španielsku na 2,03 EUR/kg ž. hm.

V regióne V4 by sme v tomto týždni mohli vidieť stagnáciu cien komodity, prípadne mierny cenový rast o 1 eurocent/kg jat. hm. Slovenské ceny by sa tak mali pohybovať v pásme 2,53–2,58 EUR/kg jat. hm.

Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných v ostatnom týždni klesli o 6 eurocent/kg ž. hm. na 1,75 EUR/kg jat. hm. Na burze Dalian ceny živých ošípaných oslabili o 79 EUR/t ž. hm. Na 1 714 EUR/t ž. hm. v rámci čoskoro končiaceho júlového kontraktu 2023. Septembrový kontrakt sa však pohybuje na 2 009 EUR/t. ž. hm., pričom medzitýždenne si pripísal zisk 32 EUR/t ž. hm. Ceny komodity v Číne ostávajú pod tlakom vplyvom vysokých zásob mrazenej bravčoviny, pričom farmári generujú na produkcii aktuálne stratu viac ako 21 EUR na ošípanú. Vysoké zásoby naznačujú na pokračovanie pomalších importov komodity do krajiny.

Farmárske ceny ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota v USA medzitýždenne oslabili o 1,9 % na 2,04 USD/kg jat. hm. Ceny futures jatočných polovičiek v USA pridali 5 %, čo ich poslalo na 2,09 USD/kg jat. hm. Ceny v USA pokračujú v raste vplyvom spomaľovania domácej produkcie, keďže ešte donedávna farmári generovali stratu 80 USD na ošípanú. Niektorí agromanažéri fariem, ktorí si sami pestujú kukuricu na výrobu kŕmnych zmesí, uvažujú o tom, či namiesto výroby krmív kukuricu nepredajú za trhové ceny a súčasne prerušia výkrm.

Jatočný dobytok

Na nemeckom trhu ceny jatočných kráv (trieda O3) v tomto týždni ostávajú na 4,05 EUR/kg jat. hm. Ceny jatočných býkov (R3) rovnako ostávajú bez zmeny na cenovke 4,50 EUR/kg jat. hm.

Trh EÚ: V 25. týždni 2023 priemerná cena jatočných býkov v EÚ-27 (kategórie A/C/Z, trieda kvality R3) ostala medzitýždenne bez zmeny na 4,95 EUR/kg jat. hm. Ceny kráv v EÚ-27 (trieda O3) korigovali nadol o 1 eurocent/kg jat. hm. na 4,25 EUR/kg jat. hm.

Slovenské ceny mladých býkov (A) triedy R3 v 25. týždni 2023 posilnili medzitýždenne o 16 eurocent/kg jat. hm. na 4,60 EUR/kg jat. hm.

Ceny jatočných kráv triedy O3 v SR medzitýždenne korigovali nadol o 38 eurocent/kg jat. hm. na 2,27 EUR/kg jat. hm.

Najnovší vývoj v Nemecku naznačuje na stagnáciu cien jatočného dobytka na slovenskom trhu v aktuálnom týždni.

Mlieko

Na európskom trhu futures s mliečnymi komoditami uplynulý týždeň pokračovala cenová korekcia. Európske maslo medzitýždenne zlacnelo o 112 EUR/t na dnešných 4 663 EUR/t, kým ceny SOM skorigovali o 85 EUR/t na 2 414 EUR/t. Tento vývoj tak znovu tlačí trhovú cenu mlieka vypočítanú z cien SOM a masla nadol. Tá medzitýždenne poklesla o 3,3 % na 36,68 EUR/100 kg.

Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 25. kalendárnom týždni 2023 vzrástli na medziročnej báze o 1,8 %.

Kým na trhu futures západoeurópske ceny mliečnych komodít klesajú, ceny na spotovom trhu dokázali mierne posilniť. Minulotýždňové nemecké spotové ceny mlieka na medzitýždennej báze vzrástli o 1-2 EUR/100 kg do intervalu 36,5-40 EUR/100 kg. Holandské spotové ceny mlieka minulý týždeň stúpli o 0,5 EUR/100 kg na 35,5 EUR/100 kg.

Ceny mlieka určeného na produkciu syra v USA medzitýždenne skorigovali nadol o 5 % na 31,19 USD/100 kg.

V Oceánii na dnešnej aukcii mliekarne Fonterra klesli ceny zobchodovaných kontraktov mliečnych komodít oproti minulej aukcii z polovice júna o 3,3 % na aktuálnu priemernú cenu 3 334 USD/t. Razantne klesali ceny masla, ktoré odpísali zo svojej ceny z minulej aukcie až 10,3 %.

Hlavné európske mliekarne v máji 2023 pokračovali v poklese cien surového kravského mlieka vyplácaných farmárom, keď oproti aprílu znížili ceny štandardizovaného mlieka (4,2 % tuku a 3,4 % bielkovín) v priemere o 1,6 EUR/100 kg na 43,73 EUR/100 kg. Znamená to, že tlak na pokles cien surového mlieka v SR bude pokračovať aj počas júla. Postupne by však mal začať ustávať, pričom predpokladáme, že júnové európske ceny mlieka sa stabilizovali v okolí májových hodnôt. No keďže v lete do cien negatívne vstúpi faktor nižšieho obsahu mliečnych zložiek, aktuálny vývoj naznačuje, že v auguste zrejme uvidíme ceny mlieka v SR pod značkou 40 EUR/100 kg. Ak sa situácia na trhu dramaticky nezmení (t.j. ak nezakceleruje aktuálny pokles cien mliečnych komodít na trhu futures v EÚ ako aj v Oceánii), v septembri by ceny mlieka (vďaka rastu obsahu zložiek) mohli začať mierne posilňovať.

AGROMAGAZÍN dopĺňa svoju prognózu o očakávané ceny mlieka za mesiac september a mierne upravuje nadol ceny mlieka pre júl a august.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 4 % tuku a 3,4 % bielkovín): júl 2023: 42,80 EUR/100 kg, august 2023: 42,15 EUR/100 kg, september 2023: 42,20 EUR/100 kg.

Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): júl 2023: 40,55 EUR/100 kg, august 2023: 39,85 EUR/100 kg, september 2023: 40,45 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Ropa Brent začína „vystrkovať svoje prorastové rôžky“, keď včera ako aj dnes sa pokúša o uzatvorenie nad úrovňou svojho 50 – dňového priemeru. Naďalej ostáva uväznená medzi intervalom 71 až 77 USD za barel, pričom aktuálne sa obchoduje za 76 USD za barel, čo znamená, že medzitýždenne posilnila o 1 USD za barel. Saudská Arábia ako aj Rusko sa rozhodli od augusta dobrovoľne znížiť produkciu každý o 500 tis. barelov denne, keďže obidve krajiny nie sú spokojné s aktuálnou cenou ropy na trhu. Okrem toho v USA už tretí týždeň po sebe klesajú zásoby ropy a jej derivátov, čo je ďalším stimulačným faktorom pre vyššie ceny ropy.

Problémom ostáva ekonomická aktivita v Európe i v USA. Na jednej strane sektor služieb stále rastie, no priemyselná aktivita sa prepadla ako v Eurozóne, tak i v USA a nachádza sa v recesii. Rovnako tak vyvstávajú pochybnosti o tom, či čínska ekonomika v tomto roku vzrastie o 5 % ako to avizujú miestni analytici.

Evidentne sa však ukazuje, že najsilnejší členovia aliancie OPEC+ nebudú spokojní s ďalším poklesom cien a preto budú intervenovať v prospech ich rastu.

Technicky sa cena ropy Brent aktuálne stále pohybuje v pásme (71-77 USD/barel), no ostatné dni narástla pravdepodobnosť, že komodita by sa mohla pokúsiť z tohto pásma vymaniť smerom nahor. Aby ale pomýšľala na cenový rast, potrebuje posilniť aspoň na 80 USD za barel.

K rastu cien ropy by pomohol rast inflačných tlakov, no momentálne sa stále nachádzame v procese tzv. deflačného impulzu, keď inflácia na medziročnej báze, naopak, klesá a to obzvlášť v ostatných dvoch mesiacoch. Je to dané aj tým, že vlani v máji a júni ceny na medzimesačnej báze dramaticky rástli a keďže teraz tieto vlaňajšie čísla sú z medziročného porovnávania postupne vylúčené, inflácia v medziročnom porovnaní eviduje pomerne razantné spomaľovanie. Už v júli však tento efekt vyprchá a bude zaujímavé ako sa bude správať inflácia ďalšie mesiace. Predpokladáme, že v USA inflácia v júni zastaví svoj pokles na 3 % a následne začne mierne stúpať. Časť investorov by to mohlo primäť k opätovnému vstupu do komodít vrátane ropy ako aj agrokomodít, ktoré sú v porovnaní s minulým rokom výrazne cenovo vyklesané. Je to však len náš teoretický predpoklad, keďže rovnako môže čoskoro udrieť aj recesia, ktorá má deflačný charakter a teda môže ďalej tlačiť infláciu na nižšie úrovne.

Na európskom trhu futures sme v ostatnom týždni videli len mierne zmeny v cenotvorbe palív. Aktuálny vývoj naznačuje, že do konca týždňa by mohla cena nafty v SR poklesnúť o 1 eurocent/l na 1,425 EUR/l, kým ceny benzínu Natural by mali ostať stagnovať na 1,57 EUR/l. Ak sa však cena ropy udrží ďalšie dni nad 76 USD za barel, potom zrejme až do konca týždňa ostanú bez zmeny ceny obidvoch palív.

 

AGROBIZNIS

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov