tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 28.septembra 2023, meniny má Václav, zajtra Michal/Michaela

Plodiny na globálnych burzách uplynulý týždeň zaznamenali spočiatku nové cenové minimá a následný obrat smerom k rastu. Ceny tlačí nahor deficit zrážok v častiach Európy a v USA a k nervozite prispel i dnešný útok na ukrajinskú vodnú elektráreň Kachovka.

Na burze MATIF medzitýždenne stúpli ceny pšenice o 5 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 231 EUR/t. Kukurica oslabila o 6 EUR/t, keď dnes otvorila na 231 EUR/t, no momentálne jej cena už vzrástla na 236 EUR/t. Repka na MATIFe zdražela o 21 EUR/t, čo ju poslalo na 424 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne poklesla o 11 EUR/t na dnešných 457 EUR/t, kým austrálska repka posilnila o 10 EUR/t na 401 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne klesla cena čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 12 EUR/t na 230 EUR/t, kým cena mäkkej pšenice v USA posilnila o 2 EUR/t na 214 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne klesla o 3 EUR/t na 219 EUR/t a cena sóje stúpla o 2 EUR/t na 462 EUR/t.

Pšenica

Cena pšenice na burze MATIF sa minulý týždeň spočiatku zosunula na nové minimum 215 EUR/t, no pokračujúce výhľady suchého počasia pre značnú časť Európy ako aj kľúčové pestovateľské oblasti jarín v USA napokon viedli k otočke cien smerom k rastu.

Dnes pritom pod „rastový kotol“ ceny prikúril útok na ukrajinskú vodnú elektráreň v Kachovke, ktorý zničil stavidlá a časť hrádze, čím sa voda z jednej z najväčších nádrží na Ukrajine (50 – násobok objemu Liptovskej Mary) nekontrolovateľne vypúšťa von a spôsobuje záplavy. Simultánne dnes v noci došlo i k poškodeniu ruského potrubia na čerpanie amoniaku, ktoré malo znovu obnoviť čerpanie hnojiva z Ruska cez Ukrajinu, keďže to bola jedna z podmienok Ruska pri obnovovaní Čiernomorskej exportnej dohody.

Zvýšené tenzie na trhu sa tak dnes postarali o ďalší približne trojpercentný vzostup cien pšenice. Pri týchto úrovniach môžu začať byť nervózni aj špekulatívni investori, ktorí aktuálne držia nezvykle vysoký objem krátkych pozícií (stávky na pokles cien). Ak cena pšenice bude ďalej stúpať, začnú sa zbavovať týchto pozícií, aby sa ochránili pred potenciálnymi stratami. To ale bude znamenať nutnosť nakupovať pšenicu, čo môže jej ceny ešte viac potiahnuť nahor - ide o tzv. proces short coveringu, teda krytia krátkych pozícií (krytia stávok na pokles ceny).

Aktuálne od štvrtka do dnešného dňa, teda za necelé 4 obchodné dni vzrástli ceny pšenice na burzách už o viac ako 10 %. Pred nami tak môže byť ďalší cenový rast, ktorý bude vyvolaný likvidáciou krátkych pozícií na trhu. Na MATIFe by pšenica mohla čoskoro sa dotiahnuť na svoj 50 – dňový cenový priemer, ktorý aktuálne leží na cene 241 EUR/t. Následne bude pre ceny kľúčové, či sa dokážu udržať nad 50 – dňovým priemerom, alebo sa znovu začnú porúčať nižšie.

Veľa napovie aj ďalšie počasie a to hlavne v USA, ktoré môže mať ambície ťahať ceny obilnín ešte vyššie.

Zaujímavosťou tiež je, že viaceré centrálne banky vo svete po prestávke v sprísňovaní menovej politiky znovu pristupujú k rastu úrokov, keďže sa v krajinách ako Kanada, Austrália či Nový Zéland znovu rozbehol rast inflácie. Cez víkend okrem toho aliancia OPEC+ v podaní sólo akcie Saudskej Arábie sa rozhodla ďalej znížiť ťažbu ropy v snahe stabilizovať jej ceny.

Komodity majú za sebou výrazný cenový pokles a vzhľadom na to, že investori aktuálne opäť strácajú na klesajúcich cenách dlhopisov, súčasne vysoké ceny akcií dávajú predpoklady pre nižší budúci výnos, potom sa môže stať, že najbližších pár mesiacov uvidíme opätovný prílev kapitálu do podhodnotených komodít. Riziko ekonomickej recesie síce bude tomuto trendu brániť, no vzhľadom na atraktivitu jednotlivých aktív je momentálne možný scenár prehradenia toku časti kapitálu späť do komodít.

Povedzme si na rovinu, ak sa tak stane a zdražujúce komodity obnovia inflačné tlaky, pre globálnu ekonomiku to nebude dobrá správa, pretože to veští síce neskoršiu, zato hlbšiu ekonomickú recesiu. Tiež treba dodať, že v tomto momente hlavný komoditný index nateraz stále neotočil trend a ostáva v cenovom poklese – čo túto našu vyššie uvedenú teóriu nateraz nekladie do pozície najpravdepodobnejšieho scenára budúceho vývoja. Obchodujme, čo na trhu vidíme, a teraz stále vidíme poklesný cenový trend, takže opatrnosť je naďalej na mieste.

Pšenica by však mohla najbližšie dni ukázať minimálne ešte nejaký kus svojej prorastovej sily. Nateraz vnímame tento rast stále ako technický rast z prepredaného trhu. Potrebujeme mať k dispozícii viac fundamentov, ktoré by potvrdili dlhodobejší cenový rast.

Kukurica

Ceny kukurice majú rovnako za sebou odraz zo svojich miním (211 EUR/t) na burze MATIF, ktorý nateraz pokračuje. Úspešné prerazenie úrovne 20 – dňového cenového priemeru nahor otvára priestor pre ďalší vzostup komodity k úrovni 50 – dňového priemeru. Ten leží na cenovke 235 EUR/t.

Deficit zrážok aktuálne eviduje takmer polovica územia USA, pričom značné deficity vykazujú hlavne pôdy v kľúčových pestovateľských štátov kukurice. USDA pritom aktuálne odhaduje priemerný očakávaný výnos kukurice v USA na 181 bušelov na aker (12,24 t/ha), čo by znamenalo nový rekord. Sucho však môže tieto premisy čoskoro vyvrátiť a my môžeme byť svedkami postupného poklesu odhadov hektárového výnosu kukurice v krajine.

Obzvlášť po tom, čo včera USDA znížilo podiel porastov kukurice v dobrej až excelentnej kondícií medzitýždenne o 5 percentuálnych bodov na 64 %. Suché oblasti pritom eviduje ostatné týždne i Brazília, kde sa formuje nateraz výhľad rekordnej druhej úrody kukurice safrinha v aktuálnej sezóne, ktorá má presiahnuť 100 mil. ton (a celková produkcia pri súčte obidvoch úrod 130 - 132 mil. ton). Meteorologické výhľady pritom naďalej pre USA naznačujú na podpriemernú zrážkovú činnosť.

Keď si k tomu dnes pripočítame nové napätie na Ukrajine, môžeme i pri kukurici naďalej vidieť pokračovanie započatého cenového obratu smerom nahor. Poľnohospodári však veľmi dobre vedia, že kukurica v tejto fáze rastu má stále dobré vyhliadky pre zaknihovanie vysokého výnosu, pokiaľ sa dočká výdatných zrážok vo vývojovej fáze medzi 7 až 14 listami. I preto súčasnú cenovú rally (rast cien) stále nevnímajme ako definitívny obrat trendu, aj keď ako sme už spomínali pri pšenici, technicky by mohli investori vnímať doterajší prakticky už takmer rok trvajúci výpredaj komodít ako atraktívnu cenovú úroveň pre nový vstup do pozícií.

Kľúčové pre kukuricu bude dosiahnutie cenovky 235 EUR/t a následné udržanie sa na tejto úrovni. Ak to dokáže, môže sa postupne nadýchnuť k pokusu o zamierenie ešte na vyššie úrovne.

Olejniny

Zdá sa, že i na trh s olejninami sa nám vrátila zvýšená volatilita. Minulú stredu repka ako aj sója zaknihovali nové ročné cenové minimá, simultánne po tom, čo svoje tohtoročné cenové minimá opätovne vyrovnala i ropa. Repka na MATIFe sa pritom zosunula až k 378 EUR/t, no následne v priebehu štyroch obchodných dní sa dokázala vyšplhať až na aktuálnych 424 EUR/t.

Dobrou správou je, že komodita sa dostala nad cenovku 418 EUR/t, ktorá predstavovala prvú cenovú rezistenciu v rámci cenového rastu. Jej prekonanie dáva komodite šancu pre vzostup do pásma 440 až 450 EUR/t, resp. aspoň k úrovni jej 50 – dňového priemeru, ktorý sa dnes pohybuje v okolí 436 EUR/t.

Podobne tak cena sóje po zaknihovaní nového minima 12,8 USD za bušel (470 USD/t) sa dokázala ostatné dni vyštverať späť k 13,5 USD za bušel (496 USD/t). Cenám sóje pomáha predpoveď pokračovania suchého počasia na americkom stredozápade. Včerajšia úvodná správa USDA o kondícii plodiny v USA hovorí o 62 % porastov v dobrej až excelentnej kondícii, čo je mierne pod dlhodobým priemerom.

Stimulom rastu cien olejnín bolo do určitej miery aj rozhodnutie Saudskej Arábie ako najväčšieho producenta ropy v aliancii OPEC+ od júla dobrovoľne znížiť svoju produkciu o 1 mil. barelov denne v snahe stabilizovať ceny. Ropa Brent v reakcii na to posilnila v pondelok až na 79 USD za barel, no následne sa opäť odrazila od svojej úrovne 50 – dňového priemeru smerom nadol a zosunula sa na dnešných 75 USD za barel.

Apropos i kvôli tomuto vývoju (pri rope) sme nateraz stále opatrní pri prognóze trvalejšieho rastu cien plodín. Tie totiž stále ešte len mieria k cenovej úrovni svojho 50 – dňového priemeru. Pravdou však je, že olejniny tentoraz nenasledujú klesajúce ceny ropy, čo dáva zvýšené predpoklady k tomu, že ich ceny budú rásť naďalej.

Cenový rast repky však môže ďalej komplikovať výhľad robustnej úrody plodiny v Európe toto leto. Analytici Stratégie Grains vo svojom najnovšom výhľade medzimesačne zvýšili odhad produkcie repky v EÚ o 0,4 mil. ton na 20,4 mil. ton a odhad produkcie slnečnice o 0,1 mil. ton na rekordných 11,3 mil. ton. Okrem toho sa očakáva silná produkcia repky na Ukrajine v pásme 3,6 až 3,7 mil. ton.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 23. týždňa 2023: pšenica 225 – 240 EUR/t, kukurica 220 – 236 EUR/t, repka 420 – 445 EUR/t.

 

AGROBIZNIS

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov