Ostatný týždeň sme videli v EÚ stagnáciu až mierny rast cien ošípaných, pokles cien mliečnych komodít a pokles cien ropy. Ceny jatočných kráv v Nemecku v aktuálnom týždni pokračujú v korekcii nadol, ceny jatočných býkov sa zastabilizovali.
Jatočné ošípané:
Nemecké ceny ošípaných v EÚ ďalej prechádzajú dominantne neutrálnym vývojom, keď aj v tomto týždni stagnujú na 2,38 EUR/kg jat. hm. Na dnešnej aukcii ISN v Nemecku boli jatočné ošípané zrealizované za priemernú cenu 2,51 EUR/kg jat. hm., čo znamená pokles o 1 eurocent/kg jat. hm. v porovnaní s cenou z minulého týždňa.
Ceny v Dánsku v aktuálnom týždni stagnujú na minulotýždňovej cenovej hladine 1,98 EUR/kg jat. hm. a rovnako sa medzitýždenne nemenili ani ceny v Španielsku (2,03 EUR/kg ž. hm.)
Vzhľadom na súčasné dianie na európskom trhu predpokladáme, že ceny v SR môžu tento týždeň klesnúť o 1 až 2 eurocent/kg jat. hm. do intervalu 2,43 – 2,47 EUR/kg jat. hm.
Predpokladáme, že dokým sa nezotaví produkcia odstavčiat v EÚ, farmári budú mať obmedzené možnosti rozširovať stavy ošípaných vo výkrme, čo bude držať ceny jatočných ošípaných v EÚ na vyšších úrovniach. Pre porovnanie, za prvý kvartál roka 2023 kleslo jatočné spracovanie ošípaných v EÚ na medziročnej báze o 7,7 %, čo je hlavný dôvod pretrvávania vyšších cien na trhu. Cena komodity však s nástupom leta zrejme začne postupne korigovať nižšie, keďže európske ceny sú aktuálne na globálnom trhu suverénne najvyššie (dokonca vyššie ako domáce ceny v Číne), čo razantne brzdí v dôsledku nižšej konkurencieschopnosti naše exporty bravčoviny na tretie trhy.
Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných medzitýždenne oslabili o 9 eurocent/kg jat. hm., čo ich poslalo na 1,88 EUR/kg ž. hm. Ceny živých ošípaných na burze Dalian medzitýždenne klesli o 32 EUR/t ž. hm. na 1979 EUR/t ž. hm.
Čínska produkcia bravčoviny síce spomaľuje, no stále ostáva medziročne vysoká. Za prvé štyri mesiace roka 2023 jatočné spracovanie ošípaných v Číne na medziročnej báze totiž vzrástlo o 9,7 %. Stavy prasníc zato od začiatku roka 2023 klesli o 1 mil. jedincov, čo naznačuje na ďalšie spomaľovanie produkcie v regióne.
Farmárske ceny jatočných ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota v USA medzitýždenne posilnili o 6 % na 1,95 USD/kg jat. hm. Na trhu futures jatočné polovičky zdraželi o 7,1 %, keď sa dnes obchodujú za 1,80 USD/kg jat. hm. Na rast cien má vplyv zrušenie chovu prasníc na 37 farmách v štáte Missouri, ku ktorému v máji pristúpil najväčší spracovateľ mäsa v USA firma Smithfield Foods. Firma je súčasťou čínskej WH Group.
Jatočný dobytok:
Na nemeckom trhu v aktuálnom týždni pokračuje pokles cien jatočných kráv, zatiaľ čo ceny býkov sa zastabilizovali. Ceny jatočných kráv triedy O3 medzitýždenne poklesli o 8 eurocent/kg jat. hm. na 4,00 EUR/kg jat. hm. Ceny jatočných býkov medzitýždenne zostávajú (trieda R3) na 4,50 EUR/kg jat. hm.
Trh EÚ: V 21. týždni 2023 klesla priemerná cena jatočných býkov v EÚ-27 (kategórie A/C/Z, trieda kvality R3) medzitýždenne o 4 eurocent/kg jat. hm. na 5,01 EUR/kg jat. hm. Ceny kráv v EÚ-27 (trieda O3) korigovali nadol o 2 eurocent/kg jat. hm. na 4,30 EUR/kg jat. hm.
Slovenské ceny mladých býkov (A) triedy R3 sa v 21. týždni 2023 obchodovali za priemernú cenu 4,83 EUR/kg jat. hm., čo znamená ich medzitýždenný pokles o 7 eurocent/kg jat. hm. Ceny jatočných kráv triedy O3 v SR medzitýždenne posilnili o 3 eurocent/kg jat. hm. na 2,60 EUR/kg jat. hm.
Mliečne komodity:
Európske mliečne komodity ostatný týždeň zaznamenali zmiešané výsledky. Cena európskeho masla kótovaná na burze EEX v Nemecku medzitýždenne stagnovala na dnešných 4900 EUR/t, kým cena SOM klesla o 63 EUR/t na 3529 EUR/t. Teoretická, resp. trhová cena mlieka sa tak posunula v porovnaní s minulým týždňom nadol o 1,9 % na 39,19 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 21. týždni 2022 boli medziročne vyššie o 1,9 %, pričom spotové ceny mlieka v krajine medzitýždenne poklesli o 1 EUR/100 kg do pásma 34 až 36 EUR/100 kg. Holandské spotové ceny ostali ostatný týždeň bez zmeny na 34,5 EUR/100 kg.
Dodávky mlieka do mliekarní v celej EÚ za 1. kvartál 2023 na medziročnej báze vzrástli o 0,6 %. Ďalej platí, že líderskú pozíciu v raste produkcie držia farmári v Nemecku, Holandsku a Belgicku, kým vo Francúzsku a Taliansku produkcia klesá.
V Oceánii na dnešnej aukcii mliekarne Fonterra klesli ceny zobchodovaných kontraktov mliečnych komodít oproti minulej aukcii zo polovice mája o 0,9 % na aktuálnu priemernú cenu 3399 USD/t.
Ceny mlieka v USA určeného na výrobu syrov medzitýždenne oslabili o 0,6 % na aktuálnych 46,32 EUR/100 kg.
Hlavné európske mliekarne v apríli 2023 zakcelerovali pokles cien surového kravského mlieka vyplácaných farmárom, keď oproti marcu znížili ceny štandardizovaného mlieka (4,2 % tuku a 3,4 % bielkovín) v priemere o 3,2 EUR/100 kg na 45,32 EUR/100 kg. Európske mliekarne tak za marec a apríl znížili kumulatívne ceny surového kravského mlieka o 6 EUR/100 kg. Hlavnú vlnu poklesu cien by sme však už mali mať za sebou, keď predpokladáme, že májové ceny v Európe klesali už len mierne (do 1 EUR/100 kg) a v júni by sa mohli začať stabilizovať. Pre Slovensko to však znamená pokračovanie poklesu cien aj počas júna, no v lete by sa mohli ceny postupne začať stabilizovať v okolí 40 EUR/100 kg.
AGROMAGAZÍN dopĺňa svoju prognózu o očakávané ceny mlieka za mesiac august a mierne upravuje nahor júnové ceny mlieka po prepočte na očakávané reálne zložky dodaného mlieka.
Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 4 % tuku a 3,4 % bielkovín): jún 2023: 43,80 EUR/100 kg, júl 2023: 43,15 EUR/100 kg, august 2023: 42,65 EUR/100 kg,
Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): jún 2023: 42,25 EUR/100 kg, júl 2023: 41,15 EUR/100 kg, august 2023: 40,25 EUR/100 kg.
Ropa a PHM:
Víkendové zasadanie aliancie OPEC+ potvrdilo, že sa bude držať výšky svojej stanovenej kvóty pre rok 2023 aj počas roka 2024. Saudská Arábia však iniciatívne plánuje od júla 2023 dobrovoľne znížiť svoju produkciu ropy o ďalší 1 mil. barelov denne, čo znamená, že produkcia ropy sa tak od leta môže ďalej znižovať. Saudská Arábia takto chce prispieť k stabilizácii cien ropy. Ropa Brent zareagovala na správu o znížení ťažby nárastom svojej ceny, keď sa vyšplhala zo svojich miním na 71 USD za barel pred zasadaním aliancie až na 79 USD za barel počas včerajšieho obchodovania na burze. Táto cena súčasne predstavuje 50 – dňový cenový priemer komodity, pričom podobne ako minulý týždeň, aj včera sa ropa znovu odrazila od tejto úrovne nižšie. Dnes sa ropa Brent obchoduje za 74 USD za barel, čo znamená, že je medzitýždenne lacnejšia o 1 USD za barel.
To, že sa ropa napriek avízam ďalšieho spomaľovania produkcie nevie dostať nad úroveň svojho 50 – dňového cenového priemeru je dôkazom toho, že na trhu vládnu naďalej obavy zo spomalenia globálnej ekonomiky a tým aj dopytu po rope. Paradoxne pritom analytici očakávajú v druhom polroku ďalšiu akceleráciu svetovej spotreby ropy, pričom od druhého polroku by spotreba komodity vo svete mala dokonca prevyšovať dopyt, čo znamená priestor pre ďalší pokles zásob ropy. Niektorí analytici očakávajú, že to povedie k opätovnému vzostupu cien ropy v druhom polroku nad 100 USD za barel.
Keďže ale ceny ropy nereagujú trvalejším rastom ani na aktuálne plány o spomalení produkcie, je pravdepodobné, že komodita ešte predtým podlezie svoje doterajšie cenové minimá a dostane sa do pásma 60 až 70 USD za barel. Tu očakávame silnú akciu aliancie OPEC+, ktorá nedovolí cenám klesnúť pod 60 USD za barel. Výsledkom toho napokon môže byť vzostup cien ropy k avizovaným 100 USD za barel, no aktuálne sa zdá, že takýto scenár nateraz nie je na programe dňa.
Predpokladáme, že ropa Brent sa bude v tomto týždni obchodovať medzi 70 až 75 USD za barel. Naďalej vidíme zvýšené šance pre pokles cien k 60 USD za barel.
Relatívne malé medzitýždenné zmeny v cenách ropy výrazne nerozkývali ani ceny PHM na burzách v Európe. I preto by sme v tomto týždni mali vidieť na slovenských čerpacích staniciach len malé cenové zmeny PHM. Ceny nafty môžu do konca týždňa vzrásť o 1 eurocent/l na 1,44 EUR/l, kým ceny benzínu Natural 95 môžu klesnúť o 1 eurocent/l na 1,585 EUR/l.
AGROBIZNIS