tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 28.septembra 2023, meniny má Václav, zajtra Michal/Michaela

Ceny plodín na burzách boli ostatný týždeň pod vplyvom tzv. weather marketu, v ktorom predpovede počasia ovplyvňujú ceny.

Na burze MATIF medzitýždenne stúpli ceny pšenice o 5 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 226 EUR/t. Kukurica posilnila o 10 EUR/t na dnešných 228 EUR/t. Repka na MATIFe medzitýždenne vzrástla o 10 EUR/t na cenu 403 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne poklesla o 10 EUR/t na 468 EUR/t, kým austrálska repka na domácom trhu posilnila o 1 EUR/t na 397 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne klesla cena čiernomorskej pšenice o 2 EUR/t na 242 EUR/t, cena mäkkej pšenice v USA posilnila o 6 EUR/t na 212 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne poskočila nahor o 38 EUR/t na 222 EUR/t (nová úroda posilnila na 195 EUR/t) a cena sóje stúpla o 4 EUR/t na 460 EUR/t.

Pšenica

Ceny pšenice pokračujú v premenlivej cenotvorbe. Ukrajina tento týždeň podala sťažnosť na Rusko, že napriek predĺženiu exportnej dohody blokuje nakládku lodí v jednom z trojice prístavov, ktoré Ukrajina v rámci dohody využíva na exporty svojej produkcie. Konkrétne ide o prístav Pivdenny, cez ktorý sa za doterajší priebeh čiernomorskej exportnej dohody vyexportovalo 35 % z celkového objemu ukrajinských exportov po mori v rámci dohody (t.j. okolo 11 mil. ton z celkových 30,5 mil. ton).

Okrem toho cez víkend útok dronu poškodil časť terminálu v prístave v Odese, nemalo by však ísť o vážne škody. Pšenica reagovala na tieto správy miernym rastom, momentálne však stále ostáva jej cena pod tlakom vplyvom očakávania ďalšej vysokej úrody komodity vo svete. Produkcia 2023/24 by totiž mala byť porovnateľná s rekordom z ročníka 2023/24. Okrem toho Rusko ďalej veľmi usilovne exportuje pšenicu na globálne trhy. Očakáva sa, že v máji krajina vyexportuje 4,9 mil. ton pšenice, čo je 3,8 – násobok exportov v porovnaní s májom roku 2022. Analytici SovEconu pritom očakávajú, že nová úroda pšenice v Rusku síce medziročne citeľne poklesne, no stále bude s 88 mil. ton nad úrovňou svojho päťročného priemeru.

Správy o vysokej produkcii prichádzajú aj z Indie, kde by sa mala toto leto žať rekordná produkcia 112,7 mil. ton.

Tieto správy tak momentálne zatieňujú obavy o výšku produkcie pšenice v USA, ktorá počas jari trpela deficitom zrážok.

Špekulatívny kapitál ostáva pri pšenici na burze CBoT stále razantne naklonený na krátku stranu (stávky na pokles cien), čo znamená, že cena pšenice má v talóne stále alternatívny krátkodobý zato explozívny vzostup nahor. Potrebuje však k tomu zámienku (hovoriacu za rast cien), ktorá nateraz neprichádza.

Cena pšenice na burze MATIF sa ostatný týždeň technicky odrazila od silnej úrovne svojej podpory ležiacej na 218 EUR/t. Môžeme však očakávať, že táto cenová hladina bude opätovne testovaná, napokon na to naznačuje aj dnešný cenový vývoj, ktorý sa nesie v znamení nového poklesu ceny. Poklesný trend naďalej znamená riziko tvorby nových cenových miním, aj keď predpokladáme, že cenová hladina 218 EUR/t pre pšenicu je silnou technickou úrovňou a pšenica by mohla mať šancu udržať sa nad ňou. Pozornosť trhov sa pritom bude najbližšie dni sústrediť na vývoj počasia v USA, kde hlavné pestovateľské regióny kukurice a sóje začínajú trpieť výraznejším zrážkovým deficitom. Ak toto sucho bude pretrvávať, rastúce ceny kukurice môžu potiahnuť vyššie aj ceny pšenice.

Kukurica

Ceny kukurice sú ostatný týždeň plne pod vplyvom fenoménu s názvom „weather market“, čo je situácia, kedy ceny plodiny sú ovplyvnené aktuálnym vývojom, resp. prognózou ďalšieho vývoja počasia v regióne dôležitom pre pestovanie konkrétnej plodiny. Oblasť tzv. „kukuričného pásu“ totiž trápi zrážkový deficit, pričom predpovedné modely naznačujú, že región čaká sucho aj najbližšie dva týždne.

Kukurica sa pritom v niektorých regiónoch dostane do kľúčovej fázy opeľovania už v druhej polovici júna, nehovoriac o tom, že sucho už teraz komplikuje vzchádzanie plodiny. I preto sme uplynulý týždeň videli hlavne na burze CBoT výrazný cenový rast kukurice, keď komodita prakticky za týždeň vymazala všetky svoje májové straty a posilnila o 38 EUR/t na 222 EUR/t v rámci vlaňajšej úrody a o viac ako 30 EUR/t na 195 EUR/t v rámci kontraktov úrody novej sezóny.

Na burze MATIF komodita predviedla skromnejšie prírastky, keď vzrástla len o 10 EUR/t na 228 EUR/t. Dnes ale európska kukurica opäť výrazne stráca (pokles ceny k 217 EUR/t), keďže EÚ trh ostáva dobre zásobovaný z Ukrajiny (aj vďaka pokračovaniu čiernomorskej exportnej dohody).

Kukurica je pod určitým tlakom aj vďaka neustále rastúcim odhadom očakávanej druhej úrody plodiny v Brazílii, tzv. safrinhy, ktorá môže dosiahnuť rekordných 98 mil. ton. V súčte s prvou úrodou plodiny tak Brazília môže zožať podľa najnovšieho odhadu analytikov Safras Mercado až 136,9 mil. ton kukurice, čo by bol nový rekord. I preto dnes cena kukurice na CBoT váha v ďalšom raste, kým na MATIFe koriguje nadol.

Ak ale bude v USA ďalej pokračovať deficit zrážok, môžeme očakávať obnovenie tlaku na cenový rast kukurice. Pridať sa môže i špekulatívny kapitál, ktorý momentálne drží približne 100 tis. lotov čistých krátkych pozícií (stávky na pokles ceny), ktoré ale v prípade ďalšieho tlaku na rast ceny môžu obchodníci (v snahe minimalizovať straty)začať zatvárať a tým ceny ďalej stimulovať v raste. Počasie v USA tak bude ďalšie dni ďalej determinovať cenový vývoj, čo znamená, že efekt weather marketu môže pretrvávať.

Na burze MATIF kukurica vytvorila silnú úroveň podpory na značke 214 EUR/t. Počasie v USA by mohlo zabezpečiť, že si komodita túto úroveň udrží. V opačnom prípade bude novým cenovým cieľom hladina 200 EUR/t.

Olejniny

Repka na burze MATIF sa minulý týždeň pokúsila o vzostup z technicky prepredaných úrovní a to aj vďaka pozitívnemu cenovému vývoju na trhu s obilninami, čo komoditu dočasne vynieslo k 417 EUR/t. Tento týždeň však repka znovu stráca a zosunula sa opäť pod 400 EUR/t, čo naznačuje, že znovu zavíta na svoje minimá na 386 EUR/t. Ak sa pritom neudrží ani nad touto cenovkou, v hre je potenciálny zostup k 360 EUR/t (no vzhľadom na prepredaný trh by si komodita mohla ustrážiť cenu nad 386 EUR/t).

Komodita tak do značnej miery kopíruje vývoj na susednom trhu so sójou, ktorej cena na burze CBoT sa minulý týždeň zastabilizovala v okolí 13 USD za bušel (477 USD/t) v dôsledku obáv zo suchého počasia v kľúčových pestovateľských regiónoch USA, no dnes i táto komodita opäť zlacňuje.

Bolsa de Cerealis v Argentíne vo svojom májovom výhľade kvanfifikovala tohtoročníkovú argentínsku produkciu sóje len na 21 mil. ton, čo je o 1,5 mil. ton menej ako pred mesiacom. Argentína sa tak bude najbližšie mesiace spoliehať aj na brazílske exporty, aby dokázala naplniť svoju spracovateľskú kapacitu. Produkcia v Brazílii je už zožatá na 99,2 % plôch a tým de facto možno žatvu považovať za uzatvorenú. Odhady produkcie sa pritom pohybujú v rekordnom pásme medzi 155 až 160 mil. ton. To je dôvod, prečo ceny olejnín ostávajú pod poklesným tlakom napriek katastrofickému výpadku produkcie v Argentíne.

Produkcia repky v EÚ v novej sezóne vzhľadom na aktuálny vývoj počasia bude s veľkou pravdepodobnosťou robustná, čo sa už teraz prejavuje na spomalených importoch repky do EÚ, ktoré sem prúdia momentálne predovšetkým z Austrálie. Okrem toho i Ukrajina očakáva produkciu v okolí 3 mil. ton, pričom jej väčšinová časť spravidla končí v EÚ.

Olejninám pritom nepomáhajú ani ceny ropy Brent, ktoré sa dnes opätovne dostali pod tlak v dôsledku očakávania spomalenia globálnej ekonomiky ako aj pokračovania zvýšenej šance, že Americká centrálna banka bude musieť aj v júni ďalej zvyšovať základný úrok v snahe utlmiť zvýšenú infláciu, ktorá sa momentálne prejavuje stále hlavne v sektore služieb. V USA tiež stále nie je vyriešená otázka navýšenia dlhového stropu krajiny.

Ak by však v USA ďalšie týždne pokračovalo suché počasie, ceny sóje by mohli zareagovať na tento vývoj vzostupom svojej ceny. A to by zrejme pomohlo celému plodinovému komplexu, keďže tento faktor bude dvíhať hlavne ceny kukurice a tým pomáhať vyššie i cenám pšenice. Podmienkou ale je, aby klimatické predpovedné modely ďalšie dni naďalej ukazovali absenciu príchodu dažďov na americký stredozápad.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 22. týždňa 2023: pšenica 218 – 232 EUR/t, kukurica 214 – 230 EUR/t, repka 386 – 420 EUR/t.

 

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov