Revycare

darux

Revycare

Štvrtok 30.marca 2023, meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín

Cena kukurice na MATIFe sa v súčasnosti pohybuje v bočnom trende s prvkami vysokej volatility. Dovozy kukurice do EÚ-27 dosahujú pre aktuálne obdobie rekordnú úroveň, keď sa v tejto kampani doviezlo už 9,57 mil. ton. Vlani v rovnakom čase to bolo 4,43 mil. ton.

Z pohľadu pôvodu dovezenej kukurice Brazília s 5,2 mil. ton predstihla Ukrajinu, ktorá doteraz do EÚ doviezla 3,66 mil. ton kukurice. V praxi to znamená, že európsky trh je momentálne veľmi dobre zásobovaný kukuricou na zrno a i preto sa ceny aktuálne stanovujú na medzinárodnej úrovni.

V úvode novembra síce obchodovanie na základe správ viedlo k poklesu cien, no základné prorastové fundamenty sú na trhu stále prítomné. Cenové ponuky európskej kukurice sú v súčasnosti vo všeobecnosti predražené približne o 10 až 20 EUR/t oproti cenám kukurice z dovozu. Je napínavé sledovať, ako zle sa darí vývozu kukurice z USA.

Ceny v USA sú jednoducho príliš vysoké v porovnaní s juhoamerickými komoditami, napriek tomu sa držia na stabilnej úrovni vďaka "dobrému" domácemu dopytu. USA však musia riešiť ďalší veľký problém: Mexiko, jeden z najdôležitejších odberateľov americkej kukurice, chce od roku 2024 zaviesť zákaz dovozu geneticky modifikovanej kukurice. V Argentíne je naďalej veľkým problémom extrémne sucho.

Pri doterajších zasiatych 22 % z celkovej plánovanej výmery argentínskej kukurice je len 6 % porastov hodnotených v dobrej až výbornej kondícii. Vlani v rovnakom čase to bolo viac ako 80 %. Očakávame, že cena kukurice v EÚ bude v nasledujúcich týždňoch do veľkej miery ovplyvnená cenami pšenice. V súčasnosti neočakávame veľký cenový skok komodity.

 

Lars Kuchenbuch, komoditný analytik KS Agrar, Nemecko

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov