Streda 07.júna 2023, meniny má Róbert, zajtra Medard

Ceny plodín na globálnych burzách ostatný týždeň korigovali nadol. Na burze MATIF medzitýždenne klesla cena pšenice o 4 EUR/t na dnešných 326 EUR/t. Kukurica odovzdala 3 EUR/t, čo poslalo jej cenu na 324 EUR/t. Európska repka na MATIFe sa prepadla nadol o 33 EUR/t na 572 EUR/t. Kanadská repka medzitýždenne zlacnela o 31 EUR/t na 585 EUR/t, zatiaľ čo exportná cena austrálskej repky klesla o 37 EUR/t na 465 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne vzrástli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 4 EUR/t na 312 EUR/t, zatiaľ čo cena mäkkej pšenice v USA oslabila o 7 EUR/t na 304 EUR/t. Kukurica na CBoT zlacnela medzitýždenne o 4 EUR/t na 266 EUR/t, pričom sója korigovala nadol o 3 EUR/t na dnešných 536 EUR/t.

Pšenica

Počas minulého týždňa cena pšenice na burze MATIF na chvíľku uzatvorila nad svojím 50–dňovým priemerom, čo zvýšilo šance pre pokračovanie rastového trendu. Séria správ ostatných dní sa však postarala o to, že komodita sa nad týmto priemerom nedokázala udržať a znovu sa zosunula nadol.

V hľadáčiku totiž ostáva dianie v Rusku. Tohtoročná produkcia pšenice v krajine vyšla na jednotku, keď najnovšie krajina hlási skvelé hektárové výnosy aj pri jarných pšeniciach. Rusko tak podľa SovEconu tesne pred finišom žatvy má zožatých takmer 100 mil. ton (!) pšenice. Aj analytici IKARu navyšovali svoju prognózu, keď odhadujú ruskú produkciu pšenice na 99 mil. ton.

Pripomeňme si, že USDA vo svojej najnovšej prognóze síce navýšilo odhad ruskej produkcie medzimesačne o 8,5 mil. ton na 91 mil. ton, stále však výrazne zaostáva za odhadmi ruských analytikov. Trhy pritom sledovali ostro piatkovú diskusiu prezidentov Ruska a Turecka, ktorá sa mala týkať aj fungovania dohody o exportoch ukrajinských obilnín po mori. Ruský prezident V. Putin totiž už týždeň pred rokovaniami vyjadril kritiku, že exporty z Ukrajiny nesmerujú do tretích krajín, ale hlavne do EÚ, čím dohoda stráca svoj pôvodný cieľ zabezpečiť dostatok potravín pre krajiny ohrozené potravinovou bezpečnosťou. Vzrástla tak šanca, že exportná dohoda bude zrušená.

Na prekvapenie trhov však po piatkovom rokovaní sa nič nezmenilo a nepadlo ani slovo o možnom zastavení ukrajinských exportov obilnín po mori. Ba čo viac, Ukrajina ostatný týždeň poriadne napla svaly a dokázala za týždeň po mori vyexportovať 1,1 mil. ton obilnín. Tentoraz si dala pozor a do exportného mixu zaradila viac pšenice smerujúcej mimo EÚ. Ukrajina tak po mori od začiatku augusta vyviezla už 4 mil. ton obilnín.

Očakáva sa, že Ukrajina vyvezie v septembri ďalšie 4 mil. ton obilnín. Exporty pritom rastú aj pri ruskej pšenici, pričom krajina ostatný týždeň navýšila exporty o 50 % a zdá sa, že za september vyvezie 4,3 mil. ton komodity. Všetky tieto faktory tak momentálne znovu vytvorili tlak na pokles cien, pričom pšenica na MATIFe sa opäť zosunula k 325 EUR/t, teda pod svoj 50–dňový cenový priemer. Rastový trend komodity je tak znovu prerušený.

Keďže Rusko potrebuje kvôli rekordnej úrode túto sezónu vyvážať pšenicu, predpokladáme, že nechá dohodu o ukrajinských exportoch po mori bez zmien až do jej expirácie, ktorá by mala nastať 22.11. 2022. Zdá sa tak, že na prorastové fundamenty cien pšenice si tak budeme musieť ešte nejaký čas počkať. Na druhej strane určitú podporu cenám pšenice by mohol poskytnúť susedný trh s kukuricou, kde pokračujú redukcie odhadov úrody vo viacerých regiónoch. Tiež je tu euro, ktoré stráca hodnotu a tým zvyšuje ceny komodity kótované v eurách na MATIFe.

Tento týždeň očakávame pri pšenici pohyb ceny do strany. Pre obnovenie rastového trendu potrebuje pšenica jednoznačne uzatvoriť nad 340 EUR/t. Rekordná ruská produkcia ako aj rastúce riziko príchodu globálnej recesie však nateraz môžu komoditu ďalej obmedzovať v cenovom raste.

Kukurica

Vyhliadky pre nadchádzajúcu produkciu kukurice vo svete sa ďalej zhoršujú. Po minulotýždňovej výraznej korekcii odhadu produkcie v USA zo strany USDA prišli tento týždeň analytici Stratégie Grains s novou razantnou redukciou odhadu produkcie v EÚ. Tá má podľa ich slov dosiahnuť len 53 mil. ton, čo je takmer o 20 mil. ton menej v porovnaní s vlaňajškom. 

V USA sa zase očakáva produkcia na úrovni len 354 mil. ton, čo signalizuje, že pomer koncoročníkových zásob kukurice k spotrebe sa prepadne pod 9 %. USDA pritom aj ostatný týždeň ďalej pokračovalo v potvrdzovaní zhoršovania kondície kukuríc v USA. V dobrej až excelentnej kondícii je už len 52 % porastov, o 1 % menej ako pred týždňom.

Podpriemerná produkcia EÚ si túto sezónu vyžiada citeľný nárast importov. Prekvapivo sa zdá, že Ukrajina napriek vojne dokáže zasanovať slušnú porciu výpadkov produkcie v EÚ, keď sa očakáva tunajšia produkcia v okolí 31,5 mil. ton. Prvé odhady produkcie pritom štartovali na 20 mil. ton.

Aj kvôli tomu tak nateraz cena kukurice na MATIFe nevykazuje prorastový trend, ale skôr osciluje na mieste v okolí 325 EUR/t. V raste jej bráni i susedný trh s pšenicou, kde sa ukazuje už spomínaná prekvapivo vysoká produkcia pšenice v Rusku. Pšenica a kukurica pritom spolu súperia ako hlavné zložky pri príprave kŕmnych zmesí pre živočíšnu výrobu.

Z pohľadu technickej analýzy je cena kukurice na burze MATIF momentálne v lepšej pozícii z pohľadu jej pripravenosti k rastovému trendu. Cena sa však potrebuje dostať nad 338 EUR/t, aby mohla pomýšľať na ďalší rast smerom k 375 EUR/t.

To platí aj pre ceny na burze v Chicagu, ktoré potrebujú pre ďalší stimul vzostup nad 7 USD za bušel. Myslíme si, že tento stimul príde, no momentálne trhy pomerne citlivo reagujú na riziko príchodu recesie, čo automaticky tlačí nadol ceny komodít, keďže to spôsobuje obavy o pokles dopytu po mnohých z nich. Preto sa investori nateraz netlačia ani do agrokomodít.

Tento týždeň nás zrejme čaká pokračovanie cenového pohybu kukurice v pásme. Táto plodina však má potenciál pre naštartovanie rastového trendu.

Olejniny

Ceny repky na burze MATIF minulý týždeň naznačili, že by mohli sa pokúsiť priblížiť k cene 640 EUR/t a tým prerušiť svoj poklesný trend, no napokon sa im to nepodarilo. Skôr naopak, komodita neschopná dosiahnuť na cenu 640 EUR/t namotivovala ďalších investorov, aby z nej vystúpili, čo viedlo k poklesu ceny pod úroveň podpory na 600 EUR/t a tým ďalšiu rýchlu vlnu poklesu smerom k 560 EUR/t.

Klesali i ceny komodity v Kanade (na 585 EUR/t) a to napriek tomu, že StatCan znížilo odhad nadchádzajúcej produkcie repky v Kanade túto sezónu z 19,5 na 19,1 mil. ton. V Austrálii ceny repky poklesli pod značku 500 EUR/t. Slabosť v olejninovom sektore má aktuálne zrejme čo robiť aj s cenami ropy, ktoré kvôli riziku príchodu recesie ostávajú rovnako pod tlakom. Rovnako tak sme ostatné dni videli ďalší pokles cien palmového oleja, ktoré sa zosunuli k 800 EUR/t. Repkový olej poklesol k 1380 EUR/t.

Prestávku v raste evidujú na CBoT aj ceny sóje, ktoré sa z 15 USD za bušel zosunuli k 14,5 USD za bušel. Komodita však ostáva pevne vo svojom pásme 14 – 16 USD za bušel. Vidina poklesu očakávaných koncoročníkových zásob sóje v USA pod 5 % spotreby krajiny by tak mala ďalej poskytovať komodite ochranu pred ďalším poklesom.

Otázka znie, kde sa môže zastaviť pokles cien repky na MATIFe. Silná úroveň podpory leží na 560 EUR/t, pričom ak sa cena neudrží nad ňou, potom je novým cieľom méta 520 EUR/t.

V tomto momente sa nám javí ďalší poklesný potenciál cien repky ako obmedzený, opäť ale zdôrazňujeme, že je potrebné rešpektovať poklesný trend, ktorý môže naďalej tvoriť nové minimá.

Predpokladáme ale, že repka získa ďalšie mesiace prorastové stimuly. V prvom rade pestovateľské výmery repky na Ukrajine túto sezónu poklesnú o viac ako 50 tis. ha na 0,95 mil. ha.

V druhom rade predpokladáme, že Kanada ešte o niečo zníži svoj odhad nadchádzajúcej produkcie, nakoľko Kanadské prérie aj toto leto zaknihovali zrážkový deficit. Žolíkom ostávajú ceny ropy. Ekonomická recesia síce spravidla (historicky) stláča ceny ropy nadol, no v súčasnej situácii môže klesať aj ponuka ropy na trhu (cez uplatňovanie sankcií voči Rusku).

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 38. týždňa 2022: pšenica 320 – 340 EUR/t, kukurica 325-338 EUR/t, repka 560 – 600 EUR/t.

 

/AGROBIZNIS/   

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov