BASF Butisan

BASF Butisan

Basf butisan

Streda 10.augusta 2022, meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana

Ceny kukurice na burze MATIF v máji prevažne sledovali ceny pšenice, keď v prvej dekáde júna uzatvoril augustový kontrakt medzimesačne nižšie na cene 338 EUR/t. Kondícia porastov kukurice vo Francúzsku vyzerá veľmi priaznivo, keď až 91 % všetkých porastov je hodnotených ako v dobrom až veľmi dobrom stave.

Na globálnom trhu s kukuricou sa aktuálne pozornosť venuje dohode medzi Brazíliou a Čínou, vďaka ktorej môže Čína nakupovať brazílsku kukuricu. Čína v aktuálnom ročníku importovala 28,35 mil. ton kukurice, väčšinou z USA a z Ukrajiny. Odteraz môže byť veľkým dovozcom do Číny už aj Brazília.  To by malo trošku znížiť tlaky na rast cien americkej kukurice, hoci globálne negatívne faktory pretrvávajú a nemenia tak celkovú situáciu na trhu.

Predpoveď počasia pre centrálnu Brazíliu do polovice júna ostáva bez zrážok, no porasty na juhu krajiny ako aj v Paraguaji by sa mali dočkať dažďov. Podľa Burzy obilnín v Buenos Aires je v Argentíne len 16 % úrody kukurice hodnotenej v dobrej až excelentnej kondícii, pričom do úvodu júna krajina zožala už 30 % pestovateľských plôch.

Bude napínavé sledovať, v ktorých oblastiach sa podarilo ukrajinským farmárom zasiať kukuricou. Táto skutočnosť by mohla priniesť nové prekvapenia na trh. Nateraz účastníci trhov vychádzajú naďalej z toho, že na globálnom trhu nebude k dispozícii príliš veľa ukrajinskej kukurice.

 

Lars Kuchenbuch, komoditný analytik KS Agrar, Nemecko

Lars Kuchenbuch, KS AGRAR

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov