Piatok 27.januára 2023, meniny má Bohuš, zajtra Alfonz

Ceny ropy Brent sa počas mája pohybovali v pomerne robustnom cenovom intervale medzi 100 až 125 USD za barel. V prvej dekáde júna sa komodita vyšplhala na cenu 117 USD za barel, čo znamená medzimesačné posilnenie ceny o 7 USD za barel.

Vojna na Ukrajine a naproti tomu lockdown v Číne, to boli pokračujúce protichodné sily, ktoré dominantne determinovali ceny ropy ostatný mesiac. Spomalenie ekonomickej aktivity Číny viedlo k poklesu spotreby ropy v okolí 2 mil. barelov denne, čo pomáhalo držať ceny ropy pomerne stabilne v okolí 110 USD za barel. Potom ale Európska komisia zverejnila záverečné znenie nových sankcií voči Rusku, v ktorých dominovala správa o skorom zastavení importov ruskej ropy a jej derivátov dopravovaných po mori, čo tvorí de facto 2/3 všetkých importov z Ruska. Okrem toho do konca roka by sa mala EÚ odrezať aj od importov ropy potrubím s výnimkou ropovodu Družba, čo znamená, že do konca roka EÚ zastaví 90 % všetkých importov ropy a jej derivátov z Ruska. V reakcii na to cena ropy Brent vyletela na 125 USD za barel, keďže rastie riziko, že Rusko bude nútené ešte viac spomaliť svoju produkciu ropy, ktorú však môže byť problémom nahradiť zo strany iných producentov.

Cenu v úvode júna jemne skorigovali nadol vyhlásenia aliancie OPEC+, ktorá sa rozhodla v júli a auguste v snahe stabilizovať ceny zvýšiť produkciu nad pôvodný plán, keď namiesto nárastu produkcie o 400 tis. barelov denne každý mesiac sa má tento zrýchliť až na 648 tis. barelov denne v priebehu každého z letných mesiacov.

Ropa ostáva technicky naďalej v silnom rastovom trende a to naďalej znamená citeľné šance pre tvorbu nových cenových maxím. Zavedenie embarga na ruskú ropu zo strany EÚ môže priniesť nové komplikácie vrátane nedostatku palív v niektorých európskych krajinách, čo bude ďalej stimulovať ceny v raste. Keďže aj producenti majú obmedzený priestor pre zvyšovanie svojej produkcie, zdá sa, že ceny môže stlačiť nadol až citeľnejšie spomalenie globálnej ekonomiky. Pritom treba povedať, že viaceré indikátory už hlásia, že sa tak deje. Keďže ale predovšetkým ekonomika USA je stále dobre rozbehnutá, tento proces môže nejaký čas trvať a to znamená, že ropa má ambície s nástupom letnej motoristickej sezóny ďalej zdražovať až k svojim maximám z roku 2008 na cene 147 USD za barel a zrejme i vyššie.

Dianie vo svete aktuálne vyvoláva problémy hlavne v produkcii nafty, ktorá je už nedostatková v Brazílii, rovnako tak prudko klesajú jej zásoby v USA a problém môže čoskoro nastať aj v EÚ, ktorá rovnako čiastočne dováža naftu z Ruska. Cena nafty na trhu v Európe vzrástla už k 1 300 USD za tonu, čo signalizuje, že pred nami je ďalšie zdražovanie. Slovenská nafta sa tak zrejme čoskoro bude predávať za 2 EUR/l a viac.

 

/AM/

Snímka: https://pxhere.com/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov