Piatok 27.januára 2023, meniny má Bohuš, zajtra Alfonz

Ostatný týždeň sme videli na európskom trhu stagnáciu cien ošípaných, jemný vzostup cien mliečnych komodít, pokles cien jatočného dobytka a nárast cien ropy.

Jatočné ošípané

Nemecké ceny jatočných ošípaných v tomto týždni ďalej stagnujú na 1,80 EUR/kg jat. hm. Analytici hodnotia nemecký trh ako relatívne vyvážený, keď ponuka komodity jeden presahuje aktuálny dopyt. Bez zmeny na 1,62 EUR/kg jat. hm. sa pohybujú i ceny v Dánsku, a minulý týždeň sa nemenili ani ceny v Španielsku, ktoré zostali na hm. na 1,55 EUR/kg jat. hm. Najnovšie správy však hovoria o tom, že tamojší farmári si pre tento týždeň vylobovali mierne zvýšenie cien komodity.

Slovenské ceny jatočných ošípaných si v polovici mája prešli miernou korekciou, pričom tento týždeň by sa mohli pohybovať bez výraznejších zmien v intervale 1,76 – 1,84 EUR/kg jat. hm.

Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných medzitýždenne stagnujú na 2,21 EUR/kg jat. hm., kým na burze Dalian futures ceny živých ošípaných medzitýždenne klesli o 31 EUR/t ž. hm. na 2331 EUR/t ž. hm.

Čína postupne ustupuje od lockdownov, čo by mohlo znovu naštartovať spotrebu komodity, čo by sa mohlo prejaviť aj na zvýšenom dopyte po importoch komodity.

Farmárske ceny v USA v štátoch Iowa a Minnesota v sledovanom období oslabili o 1,7 % na 2,50 USD/kg jat. hm, kým jatočné polovičky na trhu futures v USA medzitýždenne poklesli o 0,2 % na 2,44 USD/kg jat. hm.

 

Jatočný dobytok

Raketový rast cien hovädziny na nemeckom trhu badateľný od úvodu roka sa postaral o razantný pokles domáceho dopytu po komodite, ktorý sa aktuálne stará o citeľnú korekciu cien jatočného dobytka v krajine. Cenový pokles pritom v tomto týždni ešte viac zintenzívnil. Ceny jatočných kráv v Nemecku (trieda R3) tento týždeň oslabujú o 20 eurocent/kg jat. hm. na 4,50 EUR/ kg jat. hm., zatiaľ čo ceny jatočných býkov (R3) klesajú o 15 eurocent/kg jat. hm. na 4,65 EUR/kg jat. hm. Kým dopyt ako aj ceny teliat ostávajú zastabilizované, výrazný poklesný tlak je vyvíjaný hlavne na ceny jatočných býkov.

Slovenské ceny jatočného dobytka tak môžu mať ambíciu korigovať rovnako nadol.

Mlieko

Európske mliečne komodity sa ostatný týždeň cenovo pohybovali len veľmi mierne. Cena masla na burze EEX v Nemecku posilnila o 6 EUR/t na dnešných 7338 EUR/t, cena SOM stúpla o 37 EUR/t na 4050 EUR/t. Teoretická, resp. trhová cena mlieka sa tak medzitýždenne posunula nahor o 0,6 % na 67,30 EUR/100 kg.

Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 20. týždni 2022 boli medziročne nižšie o 1,2 % a to znamená, že tlak na rast produkcie najväčšieho producenta sveta nateraz nie je evidentný.

Nemecké spotové ceny mlieka v minulom týždni stúpli o 1 EUR/100 kg do pásma 52,5 až 53,5 EUR/100 kg. Holandské spotové ceny nasledovali, keď vzrástli o 1 EUR/100 kg na 53,5 EUR/100 kg.

Na druhej strane Atlantiku v USA ceny mlieka medzitýždenne pridali 1,6 %, čím posilnili na aktuálnych 54,34 USD/100 kg.

COVID-19 sa v Číne podarilo dostať pod kontrolu, čo vedie k uvoľňovaniu lockdownov, ktoré brzdili doteraz odhadom až 40 % čínskej ekonomiky. Dopyt po mliečnych produktoch v Číne by tak mohol znovu začať narastať. Uvidíme, či to zohľadní v cenotvorbe budúcotýždňová aukcia mliekarne Fonterra na N. Zélande, keďže Čína je významný nákupca produkcie Oceánie.

 

AGROMAGAZÍN ponecháva svoj odhad očakávaných cien surového kravského mlieka v SR bez zmeny.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Máj 2022: 43,75 EUR/100 kg, jún 2022: 45,05 EUR/100 kg, júl 2022: 45,65 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Máj 2022: 44,05 EUR/100 kg, jún 2021: 45,10 EUR/100 kg, júl 2022: 45,70 EUR/100 kg.

 

Ropa a PHM

Lídri EÚ sa včera v noci dohodli na šiestom sankčnom balíčku voči Rusku, ktorého súčasťou je i okamžité zrušenie importov ropy po mori (približne 2/3 z celkových ruských importov ropy do EÚ), pričom výnimku majú importy potrubím do konca roka 2022. Južná vetva ropovodu Družba zásobujúca Slovensko, Maďarsko a ČR by mala pritom dostať výnimku ešte na dlšie, konkrétne do doby, než si tieto krajiny zabezpečia dostatok ropy z iných zdrojov. Do konca roka by tak importy ropy z Ruska do EÚ mali klesnúť až o 90 %.

Na správu reagovali ceny ropy Brent nárastom, pričom dnes sa vyšplhali až k 125 USD za barel. Aktuálne sa zosunuli k 123 USD za barel, no medzitýždenne sú aj tak vyššie o 11 USD za barel. Komodite sa pritom otvoril priestor pre potenciálny rast ceny k novému rekordu na 150 USD za barel.

Ceny pritom tlačí nahor i faktor ukončovania lockdownu v Číne, ktorý údajne spomalil dopyt krajiny po rope o 2 mil. barelov denne. Zrušenie lockdownu tak môže znovu naštartovať spotrebu komodity.

Rusko vzhľadom na súčasný vývoj zrejme bude musieť ďalej spomaľovať svoju produkciu ropy, čo však pri aktuálnej rozbehnutej globálnej ekonomike bude vytvárať deficit komodity na svetovom trhu. Odhaduje sa, že denná spotreba ropy vo svete aktuálne atakuje 103 mil. barelov ropy. Rezervná kapacita členov OPEC+ sa pritom scvkla už len na 2 %, pričom sa zdá, že ani v máji členovia OPEC+ nedokázali naplniť výrobnú kvótu, ktorú si predsavzali vo svojej dlhodobej dohode z roka 2021.

Ceny ropy tak majú novú energiu pre svoj ďalší vzostup.

Rast cien ropy pritom ostatný týždeň poriadne naštartoval ceny PHM na európskych burzách. Ceny nafty na burze ICE medzitýždenne poskočili nahor o 20 %, benzínov o 15 %. To vytvára priestor pre skokový nárast cien PHM v SR. Ak sa ropa udrží nad 120 USD za barel, potom v najbližších 10 dňoch môžu ceny nafty zamieriť nahor o viac ako 10 eurocent/l na 1,91 EUR/l a ceny benzínu Natural 95 pri náraste ceny o 9 eurocent/l na 1,98 EUR/l. V ďalších týždňoch potom pri zotrvaní cien ropy a benzínov na súčasných úrovniach sa pritom ceny PHM môžu zdvihnúť ešte o dodatočných 5 eurocent/l.

Pritom sa treba pripraviť na možný scenár, že ropa Brent mieri k 150 USD za barel a nie je vylúčená cena počas letného vrcholu motoristickej sezóny na 185 USD za barel. Zrejme tak budeme čoskoro svedkami zavedenia zníženia spotrebnej dane na palivá na slovenskom trhu.

 

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov