Utorok 06.júna 2023, meniny má Norbert, zajtra Róbert

Uplynulý týždeň sa niesol dominantne v znamení poklesu cien plodín na globálnych burzách.

Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 19 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 407 EUR/t. Kukurica oslabila o 19 EUR/t na dnešných 351 EUR/t. Repka na MATIFe zlacnela o 6 EUR/t, čo ju poslalo na dnešných 815 EUR/t. Cena kanadskej repky zato medzitýždenne posilnila o 14 EUR/t na dnešných 871 EUR/t, kým austrálska repka vzrástla o 16 EUR/t na 774 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne stúpla cena čiernomorskej pšenice o 5 EUR/t na 390 EUR/t, cena mäkkej pšenice v USA oslabila o 14 EUR/t na 396 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne zlacnela o 4 EUR/t na 285 EUR/t a sója posilnila o 14 EUR/t na 592 EUR/t.

Pšenica

Kondícia porastov pšeníc vo Francúzsku sa ostatný týždeň opäť výrazne zhoršila, keď FranceAgriMer ohodnotili v dobrej až excelentnej kondícii už len 69 % porastov, čo je o 4 % menej ako pred týždňom. Z pohľadu kondície sa tak aktuálne pšenice pohybujú približne na polceste medzi vlaňajšou kondíciou a kondíciou v roku 2020, v ktorom Francúzsko utrpelo značné straty na produkcii ako aj kvalite komodity.

Predpovedné modely počasia však na tento týždeň hlásia pre región výdatné zrážky, čo by mohlo stres rastlín zmierniť, no je otázne, či dôjde k zlepšeniu kondície pšeníc. Správa o príchode zrážok však priniesla na trh tlak na pokles cien komodity, ktorá má ambície sa znovu tlačiť pod značku 400 EUR/t.

Tlak na pokles cien pšenice priniesli aj minulotýždňové debaty o tom, aby Rusko umožnilo vývoz obilnín z Ukrajiny cez čiernomorské prístavy. Rusko s tým súhlasí, no žiada za to uvoľnenie sankcií, s čím však USA ako aj EÚ nesúhlasia. Rusko v máji vyviezlo len približne 1 mil. ton pšenice, pričom Ukrajina odhadom vyviezla 1,1 mil. ton obilnín (pšenice a kukurice). Zrekapitulujme si, že aktuálne má Ukrajina v tomto ročníku na vývoz už len približne 5 mil. ton pšenice a okolo 12 mil. ton kukurice. Technicky tak v tomto momente nemožno hovoriť o tom, že blokáda by mala viesť ku globálnej potravinovej kríze tak ako sa to často v médiách momentálne hovorí.

Atašé USDA pre Indiu znížil odhad tohtoročnej produkcie Indie na 99 mil. ton zo 110 mil. ton. Zdá sa tak, že India v najbližšom ročníku nebude mať k dispozícii na vývoz žiadnu pšenicu.

Pšenica na burze MATIF ostáva nateraz v rastovom trende, no nebezpečne sa približuje k dôležitej úrovni podpory, ktorej prekonanie môže poslať ceny ešte na nižšie úrovne. Sezónne sa pritom dostávame do obdobia, kedy ceny zvyknú korigovať nižšie, čo môže byť ďalší faktor, ktorý podporí ďalší pokles cien komodity. Na druhej strane konflikt na Ukrajine môže ďalej prinášať prekvapenia.

Rusko má byť v novom ročníku 2022/23 najväčším exportérom pšenice na svete, takže akékoľvek správy o obmedzení exportov môžu ceny znovu posunúť nahor. Odhliadnuc od tohto (inak veľmi dôležitého ) faktora však aktuálne stále vidíme priestor pre ďalší pokles cien pšenice, ktorý môže trvať až do žatvy.

Pokles ceny pšenice pod 395 EUR/t môže viesť k akcelerácii trendu smerom k 375 EUR/t. Pozor na možný dnešný pokles ceny pšenice o limit nadol na burze CBoT!

Kukurica

Strata rastového momenta na susednom trhu s pšenicou má vplyv aj na ceny kukurice. Tie sa na MATIFe zosunuli nadol k 350 EUR/t. Trend ostáva rastový, no i pri kukurici sa zdá, že komodita bude najbližšie dni testovať odolnosť tohto rastového trendu. Pokles ceny pod 343 EUR/t môže zakcelerovať korekciu a potisnúť ceny ešte nižšie.

Ukrajinskí farmári majú zasiatu kukuricu na 4,4 mil. ha, pričom analytici SovEconu odhadujú, že celkovo sa podarí v krajine zasiať komoditu na 4,6 mil. ha. To by znamenalo medziročný pokles výmery o približne 1 mil. ha, čo je oveľa optimistickejšie číslo oproti pôvodným odhadom. SovEcon navýšilo odhad ukrajinskej produkcie kukurice na 27 mil. ton. Lepšia než pôvodne odhadovaná produkcia tak začína vplývať aj na ceny komodity na MATIFe.

Analytici Informy vo svojom najnovšom výhľade znížili odhad tohtoročníkových očakávaných výmer kukurice v USA o 1 mil. akrov na 90,5 mil. akrov, čím naďalej ostáva v platnosti domnienka, že produkcia kukurice v USA túto sezónu bude medziročne nižšia.

Keď si zoberieme do úvahy fakt, že časť výmer sa v krajine navyše zasiala s omeškaním, rastú šance aj na to, že USA zaknihujú túto jeseň súčasne i nižší hektárový výnos plodiny. Veľa však bude závisieť na ďalšom vývoji počasia. Nateraz americkí farmári hodnotia porasty v dobrej kondícii, no pre chladné počasie je vegetácia o niečo pozadu.

Z Brazílie aktuálne nepočuť žiadne správy o možnej redukcii druhej úrody kukurice, no pravdou je, že viaceré regióny krajiny naďalej vykazujú citeľný zrážkový deficit.

Sezónny efekt sa momentálne stará o cenovú korekciu kukurice, ktorá môže ďalej pokračovať. Uvidíme, či komoditu nepodporí rastúca cena ropy, ktorá takto reaguje na nové zavedené sankcie EÚ voči Rusku. Na druhej strane cena kukurice má (a to hlavne na CBoT) aktuálne stále priestor pre ďalší cenový pokles a to približne o 5 – 6 % smerom k 7,2 USD za bušel. Cenový tlak poklesu sa pritom môže manifestovať aj na burze MATIF.

Olejniny

Repka na burze MATIF podáva ostatné týždne veľmi zmiešané výkony, pričom sa zdá, že komodita má tendenciu k pokračovaniu oslabovania svojej ceny. Naproti tomu repka v Kanade a Austrálii ostatný týždeň dokázala mierne posilniť. Ponuka komodity na trhu ostáva tesná, na druhej strane sa však už blíži žatva, ktorá by mala európsky trh znovu dozásobiť touto komoditou.

Práve tento faktor tak môže ďalej ťahať ceny repky na MATIFe na nižšie úrovne. Pre komoditu je dôležité, aby sa udržala nad cenou 770 EUR/t, ak sa jej to nepodarí, môže zintenzívniť svoj pokles. V tomto momente sa repka obchoduje za 800 EUR/t a zdá sa, že má k dispozícii dostatočný „ochranný vankúš“ pred poklesom na vyššie uvedenú cenovú hladinu, no v súčasnom vysoko volatilnom prostredí to v skutočnosti nie je zas až tak veľká rezerva.

Naproti tomu ceny sóje na burze CBoT si dokázali uplynulý týždeň pripísať zisky a znovu sa priblížiť na dosah svojich historických maxím. Komodite však stále chýbajú dostatočné fundamenty k tomu, aby sa dokázala vyšplhať vyššie. Reálne sa tak pohybuje skôr v bočnom cenovom pásme 15,80 až 17,50 USD za bušel. Zdá sa pritom, že tento týždeň komodita znovu mieri k spodnému intervalu tohto cenového pásma.

Uvidíme, či dokážu ceny ropy Brent naštartovať k rastu i olejninový komplex. Nateraz sa ale zdá, že rastlinné oleje nereagujú na vyššie ceny ropy, hlavne po tom, čo Indonézia minulý pondelok zrušila svoj mesiac trvajúci zákaz exportu palmového oleja, čím potlačila nadol ceny palmového oleja.

O nervozitu na trhu s repkou sa pritom môže postarať i Nemecko, kde tamojšie ministerstvo životného prostredia navrhuje znížiť limit na produkciu biopalív z plodín využívaných na potravinárske účely z aktuálnych 4,4 % hodnoty energetického mixu v doprave na 2,5 % v roku 2023. Takýto krok by mohol viesť k poklesu dopytu Nemecka po repke pre výrobu bionafty podľa odhadov AGROMAGAZÍNu medzi 1,5 až 2 mil. ton.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 22. týždňa 2022: pšenica 375 – 405 EUR/t, kukurica 340 – 350 EUR/t, repka 770 – 805 EUR/t.

 

/AGROBIZNIS/

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov