Štvrtok 26.januára 2023, meniny má Tamara, zajtra Bohuš

Ostatný týždeň sme videli v západnej Európe stagnáciu cien jatočných ošípaných, citeľný pokles cien jatočného HD, zato rast cien mliečnych komodít a stagnáciu cien ropy.

Jatočné ošípané

Na trhu s jatočnými ošípanými v západnej Európe vládne stabilita. Nemecké ceny jatočných ošípaných v tomto týždni stagnujú na 1,80 EUR/kg jat. hm. Ponuka komodity na domácom trhu v niektorých regiónoch ostáva vyššia než dopyt, no cena zostáva bezo zmien. V ostatných západoeurópskych krajinách ceny komodity taktiež stagnujú. Dánske ceny v tomto týždni ostávajú na 1,62 EUR/kg jat. hm. a v Španielsku na 1,55 EUR/kg jat. hm.

Predpokladáme, že ceny jatočných ošípaných v SR by sa v tomto týždni mohli pohybovať v bočnom cenovom pásme v intervale 1,80 – 1,88 EUR/kg jat. hm.

Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných medzitýždenne posilnili o 1 eurocent/kg ž. hm. na 2,21 EUR/kg jat. hm., kým na burze Dalian futures ceny živých ošípaných medzitýždenne stúpli o 20 EUR/t ž. hm. na 2362 EUR/t ž. hm.

Farmárske ceny v USA v štátoch Iowa a Minnesota si pripísali v sledovanom období zisk 2,7 %, keď vzrástli na 2,54 USD/kg jat. hm., pričom k trhovým farmárskym cenám sa priblížili ceny futures jatočných polovičiek, ktoré pridali 6,3 %, keď posilnili na 2,44 USD/kg jat. hm.

Jatočný dobytok

Poklesný trend cien jatočného dobytka v západnej Európe pokračuje, pričom v Nemecku sa citeľne zosilnil. Ceny jatočných kráv v Nemecku (trieda R3) tento týždeň klesajú o 15 eurocent/kg jat. hm. na 4,70 EUR/ kg jat. hm., pričom ceny jatočných býkov sa medzitýždenne prepadli o 25 eurocent/kg jat. hm. na 4,85 EUR/kg jat. hm.

Tlak na pokles cien jatočného dobytka sa tak môže zosilniť aj v SR.

 

Mlieko

Európske mliečne komodity si po niekoľko týždňovej korekcii v ostatnom týždni pripísali slušné zisky. Cena masla na burze EEX v Nemecku poskočila nahor o 344 EUR/t na dnešných 7332 EUR/t, cena SOM vzrástla o 125 EUR/t na 4013 EUR/t. Teoretická, resp. trhová cena mlieka si tak medzitýždenne pripisuje zisk 4,4 %, keď posilňuje na 66,88 EUR/100 kg.

Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 19. týždni 2022 boli medziročne nižšie o 2,1 %, čo naznačuje na pokračovanie otáľania zvyšovať produkciu na strane najväčšieho producenta EÚ-27 a tým na stále nízke farmárske ceny mlieka, ktoré majú problém vykryť vyššie výrobné náklady. Tie producentom mlieka medziročne stúpli o 10 eurocent/kg mlieka a teda je potrebné, aby ceny surového kravského mlieka stúpli nad 50 EUR/100 kg, aby sme mohli vidieť vyššie motivácie k rastu produkcie.

Nemecké spotové ceny mlieka v minulom týždni prevažne stagnovali, keď na severe klesli o 0,5 EUR/100 kg na 51,5 EUR/100 kg a na juhu krajiny stúpli o 0,5 EUR/100 kg na 53 EUR/100 kg. Holandské spotové ceny stagnovali na 52,5 EUR/100 kg.

Ceny mlieka v USA medzitýždenne oslabili o 1,1 % na aktuálnych 53,48 EUR/100 kg.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): Máj 2022: 43,75 EUR/100 kg, jún 2022: 45,05 EUR/100 kg, júl 2022: 45,65 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): Máj 2022: 44,05 EUR/100 kg, jún 2021: 45,10 EUR/100 kg, júl 2022: 45,70 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Ropa Brent ostatný týždeň oscilovala v relatívne úzkom obchodnom pásme bez významnejších cenových zmien, keď sa dnes obchoduje za 114 USD za barel. Investori sa snažia do cien zapracovávať dva protichodné javy, ktoré vo výsledku držia ceny relatívne stabilné. Tým prvým je faktor evidentného spomaľovania globálnej ekonomiky, ktorý okrem vysokých cien energií podporuje i lockdown v Číne. Obmedzenia proti šíreniu COVID-19 síce čínska vláda postupne zmierňuje, no lockdown tak či tak už negatívne ovplyvnil druhú najväčšiu ekonomiku sveta. Na druhej strane trhy čakajú na finálne znenie šiesteho balíčka sankcií voči Rusku zo strany EÚ, ktoré by mohlo byť známe do konca mája. V ňom sa predpokladá ukončenie dovozu ruskej ropy do 6 mesiacov a ropných produktov do konca roka 2022.

Keďže dopyt po ruskej rope od začiatku konfliktu klesol, ruka v ruke s tým klesá i ruská produkcia. Problémom však je, že iní producenti otvorene hlásia, že nedokážu vyplniť výpadky ruskej produkcie svojimi zvýšenými dodávkami. Voľná kapacita produkcie ropy vo svete totiž klesla na extrémne nízke hodnoty, keď sa pohybuje len na 2 % (t.j. svetovú produkciu v rámci existujúcich a do prevádzky pripravených vrtov dokážu krajiny navýšiť už len o 2 %). Ak teda embargo na ruskú ropu bude schválené, môžeme čakať novú prorastovú vlnu cien ropy. Obzvlášť aj preto, že sa blíži letná motoristická sezóna, ktorá tradične znamená vyšší dopyt po ropných produktoch.

Petrobras dnes varoval, že hrozí nedostatok nafty v Brazílii. Rovnako na niekoľkodekádnych minimách sú zásoby nafty v USA.

Cena ropy sa pohybuje prevažne v pásme, no stále na trhu evidentne prevládajú býčie fundamenty, čo naznačuje na ďalší vzostup cien ropy nad 120 USD za barel.

 

Ceny PHM na burzách v Európe medzitýždenne mierne korigovali nadol. Súčasne sa euru podarilo posilniť voči doláru, čo sú faktory, ktoré by mohli priniesť na slovenský trh mierne (no zrejme len dočasné) zlacnenie a to hlavne pri nafte. Jej ceny by mohli v najbližších siedmich dňoch klesnúť k 1,78 EUR/l, zatiaľ čo cena benzínu Natural 95 zostane v okolí 1,82 EUR/l.

 

/AGROBIZNIS/

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov