Utorok 06.júna 2023, meniny má Norbert, zajtra Róbert

Ceny plodín na burzách ostatný týždeň potvrdili prorastový trend.

Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 40 EUR na rekordných 438 EUR/t. Kukurica medzitýždenne posilnila o 14 EUR/t na dnešných 372 EUR/t, čo je rovnako rekordná cena. Repka na burze MATIF medzitýždenne ela o 33 EUR/t na 880 EUR/t. Kanadská repka v sledovanom období zdražela o 37 EUR/t na 884 EUR/t. Cena austrálskej repky medzitýždenne vzrástla o 34 EUR/t pričom aktuálne sa obchoduje na 798 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne vzrástli ceny čiernomorskej pšenice (Rusko, Ukrajina) o 22 EUR/t na dnešných 395 EUR/t, zatiaľ čo cena mäkkej pšenice v USA v sledovanom období vzrástla o 59 EUR/t na dnešných 439 EUR/t. Cena kukurice na CBoT medzitýždenne posilnila o 18 EUR/t na 305 EUR/t a sója zdražela o 32 EUR/t na 583 EUR/t.

Pšenica

Cenám pšenice sa na globálnych burzách ostatný týždeň darilo, keď na nich pôsobili prorastové fundamenty. Najprv prvý odhad budúcoročníkovej bilancie plodín zo strany USDA v májovom WASDE reporte potvrdil, že produkcia pšenice vo svete v sezóne 2022/23 má medziročne poklesnúť a to hlavne kvôli poklesu odhadu pre produkciu Ukrajiny, ktorá sa má medziročne scvrknúť o 12 mil. ton.

Svetová produkcia pšenice v 2022/23 USDA odhaduje na 775 mil. ton, čo je o takmer 5 mil. ton menej oproti predchádzajúcemu ročníku. Dopyt po komodite má pritom zostať v blízkosti 789 mil. ton, čo znamená, že bude pokračovať pokles stavov globálnych zásob kľúčovej plodiny určenej na potravinárske účely.

Poriadny vzostup ceny pšenice spôsobila však až víkendová správa Indie, ktorá kvôli extrémnej vlne horúčav a obáv z možného rastu potravinovej inflácie zaviedla embargo na exporty pšenice. Ešte pred dvomi týždňami pritom krajina informovala, že v ročníku 2022/23 plánuje vyviezť rekordných 12 mil. ton pšenice.

Ako však badať, situácia sa veľmi rýchlo mení, pričom by sme sa nečudovali, ak by napokon India musela v budúcom ročníku pšenicu dokonca dovážať. Tak či tak, správa sa postarala o to, že cena pšenice na burze CBoT v pondelok skočili nahor o limit. Na burze MATIF pritom správa potlačila ceny pšenice na nový rekord 443 EUR/t. Na tunajšie ceny pritom zapôsobila aj správa o prudkom zhoršení kondície porastov pšenice vo Francúzku, kde analytici FranceAgriMer medzitýždenne znížili podiel porastov v dobrej až excelentnej kondícii z 89 % na 82 %.

Dôvodom je suché počasie, ktoré začína negatívne vplývať na výnosy pšenice. Pritom suché počasie a z neho vyplývajúci deficit vlahy v pôdach hlási i druhý najvýznamnejší producent pšenice v EÚ, ktorým je Nemecko.

Na burze MATIF cena pšenice však svojím cenovým skokom vytvorila cenovú medzeru, ktorú však zrejme bude mať tendenciu najbližšie dni znovu vyplniť a to znamená možnú korekciu ceny späť k 420 EUR/t. Nič to však nateraz nemení na tom, že komodita ostáva v silnom rastovom trende a to dáva predpoklady pre tvorbu nových cenových maxím.

Analytici SovEconu odhadujú nadchádzajúcu produkciu pšenice v Rusku na rekordných 87,4 mil. ton. Ak sa takto vysoká produkcia Ruska potvrdí, môžeme v júni očakávať tvorbu tlaku na pokles cien pšenice. Najbližšie obdobie však vzhľadom na iné býčie správy týkajúce sa pšenice stále vidíme len obmedzený priestor pre vytvorenie citeľnejšej cenovej korekcie pšenice.

Kondícia porastov ozimnej pšenice v USA sa znovu zhoršila, keď v dobrej až excelentnej kondícii je len 27 % všetkých porastov pšenice.

Kukurica

USDA očakáva v sezóne 2022/23 medziročný pokles svetovej produkcie kukurice o 35 mil. ton na 1180 mil. ton. Dôvodom je odhadovaný medziročný pokles produkcie v USA o 17 mil. ton na 367 mil. ton a na Ukrajine o 23 mil. ton na 19,5 mil. ton.

Napokon to však s ukrajinskou produkciou kukurice v novej sezóne nemusí vyzerať až tak zle.

Ukrajinskí farmári totiž už stihli zasiať kukuricu na výmere 3,83 mil. ha a teda sa jednoznačne blížia k tohtoročnej analytikmi očakávanej finálnej výmere na 4 mil. ha (vlani 5,375 mil. ha). Kvôli konfliktu, vyšším cenám hnojív a ďalších vstupov s veľkou pravdepodobnosťou dôjde na Ukrajine k medziročnému poklesu hektárového výnosu plodiny, no stále to vyzerá tak, že produkcia by mohla presiahnuť značku 20 mil. ton, obzvlášť, ak sa pestovateľské výmery dostanú nad 4 mil. ha , čo sa aktuálne zdá ako značne pravdepodobné.

Sejba kukurice v USA sa ostatný týždeň slušne rozbehla, keď farmári zasiali v priebehu týždňa 27 % plánovaných celkových výmer plodiny a teda celkovo už majú zasiatu kukuricu na 49 % plánovaných výmer. Päťročný priemer pre toto obdobie leží na 67 %.

Suché počasie znovu úraduje v Južnej Amerike, čo zrejme povedie k ďalšej redukcii odhadov brazílskej produkcie druhej úrody kukurice.

Pestovateľské výmery kukurice v EÚ môžu medziročne mierne klesnúť po tom, čo farmári budú preferovať rozšírenie pestovateľských výmer slnečnice na úkor kukurice.

Kukurica na MATIFe dosiahla na nové cenové maximum, čo jej otvára priestor pre ďalší cenový rast. Dobrú pozíciu pre dorovnanie historického rekordu pritom naďalej vykazuje i cena kukurice na burze CBoT. Progres sejby plodiny v USA síce komoditu mierne zbrzdil v raste, stále však je na trhu dostatok fundamentov, ktoré majú šance potlačiť cenu vyššie.

Zdá sa pritom, že na trh dorazila nová vzostupná inflačná vlna po tom, čo znovu evidujeme vzostup cien energií. To je ďalší faktor hovoriaci za vzostup cien komodít.

Olejniny

Report WASDE mal ambíciu zapôsobiť na ceny olejnín ako studená sprcha, keď USDA v novej sezóne 2022/23 očakáva svetovú produkciu olejnín na rekordných 647,2 mil. ton, teda o viac ako 50 mil. ton vyššiu v porovnaní s aktuálnou sezónou.

Očakáva sa síce kvôli ukrajinskému konfliktu pokles globálnej produkcie slnečnice o 7 mil. ton (50,7 mil. ton), zato má medziročne o 9 mil. ton vzrásť produkcia repky (80 mil. ton) a produkcia sóje má dokonca poskočiť o 45 mil. ton na 394 mil. ton.

Ceny však nezareagovali na report poklesom ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Predsa len aktuálne sme stále v pozícii tesnej bilancie olejnín na globálnom trhu a je to cítiť aj na cenotvorbe. Ceny olejnín tak prekvapivo pokračovali v náraste. Sója znovu posilnila na CBoT k 16,6 USD za bušel, keď USDA napriek očakávanej rekordnej produkcii USA túto jeseň na 126 mil. ton odhaduje, že koncoročníkové zásoby plodiny 2022/23 sa zotavia len minimálne na 8,4 mil. ton.

Progres sejby sóje v USA minulý týždeň zrýchlil, keď sa farmárom podarilo doteraz zasiať komoditu na 30 % plánovaných výmer, pričom päťročný priemer pre toto obdobie leží na 39 %.

Repka na burze MATIF sa opäť vrátila k 880 EUR/t a to napriek tomu, že USDA v najnovšom výhľade kvantifikovala nadchádzajúcu globálnu produkciu komodity na rekordných 80,3 mil. ton. Do hry sa má totiž vrátiť Kanada s očakávanou produkciou 20 mil. ton. Aj produkcia EÚ má byť medziročne vyššia o 1,2 mil. ton, keď sa prognózuje na 18,5 mil. ton.

Napätá situácia v bilancii repky by sa tak mala zmierniť, keď svetové zásoby na konci ročníka 2022/23 by mali medziročne vzrásť o 1,3 mil. ton na 5,6 mil. ton. Treba však pozorne sledovať vývoj počasia v Európe, keďže ostatný mesiac vznikol na 90 % územia celej EÚ pomerne značný zrážkový deficit, ktorý môže začať okresávať výhľady nadchádzajúcej produkcie. Zrejme i toto je jeden z dôvodov, prečo vidíme na trhu aktuálne vzostup cien repky.

Ukrajinskí farmári ku koncu uplynulého týždňa mali zasiatych 3,75 mil. ha slnečnice, pričom sa odhaduje, že výmery dosiahnu 5 mil. ton (vlani 6,5 mil. ton).

Cena ropy Brent znovu dodáva podporu cenám rastlinných olejov, keď sa dostala nad 115 USD za barel, čím sa komodite otvára priestor pre signifikantnejší ďalší vzostup. I preto olejniny môžu naďalej cítiť podporu zo strany rastúcich cien energií.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 20. týždňa 2022: pšenica 420 – 455 EUR/t, kukurica 360 – 385 EUR/t, repka 840 – 895 EUR/t.

 

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov